23. martā plkst. 15.00 Ventspils Kultūras centrā ar īpašu koncertu “Sindõn ma rāndas” (“Esmu dzimis jūrmalā”) savu 20 gadu jubileju atzīmēs lībiešu dziesmu ansamblis “Rāndalist”. Ar dziesmotiem sveicieniem jubilārus sveiks arī folkloras danču kopa “Tals’ trimiš” un lībiešu pasaules mūzikas ansamblis “Nurmorkestõr”.

Dziedi mana tauta, skani mana sirds! Pirms 20 gadiem dzirdētie vārdi tik ļoti ievibrē dažu Ventspilī dzīvojošu lībiešu sirds stīgas, ka radās nepieciešamība darboties. Kā laikmeta liecība, ansambļa “Rāndalist” vēstures grāmatā lasāms ieraksts – “2004. gada 23. martā sanāca kopā grupa lībiešu, un izteica vēlēšanos, iesaistot vēl citus dalībniekus, veidot senioru ansambli. Diriģente Angelika Dzintara piekrita ansambli vadīt”. Pēc nepilna mēneša ansamblim jau pirmās ugunskristības – jāuzstājas skatītāju un ansambļu skates žūrijas priekšā, kur veiksmīgi tiek iegūts II pakāpes diploms. Tad arī visi dalībnieki nobalso par nosaukumu “Rāndalist” jeb “Jūrmalnieks”. Ansambļa dalībnieces atzīst, ka dziedāt ansamblī, tā ir lielāka atbildība nekā korī. Lai sasniegtu labu skanējumu ansamblī, katram dziedātājam jāizdara maksimālais. Tāpēc, ne velti, dziedātājas lepojas ar pirmo izdoto mūzikas ieraksta disku “Ventspils lībiešu dziesmas/Vānta līvōd lōlōd”, kura tapšanā lielu darbu ieguldījusi ansambļa vecākā – Ausma Ernestovska. Un tā, jau 20 gadus “Rāndalist” ieskandina pasaulē lībiešu valodu – tik vienkāršu, kā pati daba, tik sarežģītu, kā cilvēka dzīve.

Koncerta viesi – 2008. gadā radīta un uz folkloras bāzes veidota vienība, kas sevi dēvē par danču vai tautas muzikantiem – “Tals’ trimiš”. Šo gadu laikā talsinieki pabijuši ar koncertiem ļoti daudzās vietās gan Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē, Latgalē, pat Briselē. Apgūst Ziemeļkurzemei raksturīgo skanējumu un repertuāru. Kolektīva dalībnieki spēlē akordeonu, vijoli, cītaru, mandolīnas, bungas un perkusijas, un kopā ar vadītāju Liju Dunsku ir patiesi priecīgi par iespēju kuplināt svētkus. Savukārt lībiešu pasaules mūzikas ansamblis “Nurmorkestõr” dibināts 2009. gadā, sanākot kopā talantīgākajiem un aktīvākajiem lībiešu jauniešiem. “Nurmorkestõr” ir koncertējis daudzviet Latvijā, kā arī Igaunijā un Somijā. Gan spēlējot, gan dziedot, ansamblis izpilda senās līvu tautasdziesmas un folkloru, kuru aranžē savā mūsdienīgā skanējumā, izpilda arī pašu komponētas oriģinālkompozīcijas. Ansambļa mūzikas identitātē blakus pasaules mūzikas stilam un folkloras saknēm jūtama džeza ietekme un citu pasaulē aktuālu mūzikas stilu krāsas.

Jubilejas koncertā ieeja bez maksas.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: