Trešdien, 22. janvārī, plkst.18 Pārventas bibliotēka aicina uz tikšanos ar grāmatas ''Piecdesmit gadi Rīgas modē'' autori Asnati Smelteri.

''Piecdesmit gadi Rīgas modē'' nav visaptveroša Latvijas modes vēsture - tas ir personisks atmiņu un pārdomu stāsts par Asnates Smelteres ilgo un veiksmīgo ceļu modes industrijā. Tomēr grāmata vienlaikus ir arī nozīmīga vēsturiska liecība par modi kā neatņemamu Latvijas kultūras daļu.

Asnates Smelteres ceļš modes pasaulē aizsācies jau bērnībā, 20. gadsimta 60. gados, ar modeles gaitām tolaik visā Padomju Savienībā plaši pazīstamajā Rīgas Modeļu namā un žurnālā ''Rīgas Modes''.

''Mani pieņēma darbā par modeli Rīgas Modeļu nama bērnu grupā uz vienu vasaru. Tad uz vēl vienu, un tad atkal uz vienu. Un tā šī ''vasara ap modi'' kļuva par manu pamatdarbu un ieilga gandrīz vai mūža garumā,'' grāmatas ievadā raksta autore.

90. gados Asnate Smeltere jau neatkarīgajā Latvijā izveidoja elegances cienītāju augsti vērtēto zīmolu ''Salons A'', kas, reprezentējot vietējās modes labākās tradīcijas, turpināja pastāvēt vairāk nekā 20 gadus.

Grāmatas divas daļas iezīmē krasi atšķirīgus laikposmus pirms un pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, kuri tikpat atšķirīgi atspoguļojas arī modes jomā. Grāmatas pirmajā daļā Asnate Smeltere stāsta par savu ienākšanu Rīgas Modeļu namā un ilggadējo pieredzi tajā, par tā vadītājām, tērpu māksliniecēm un manekenēm, par leģendārās Rīgas modes tapšanu ikdienā un tērpu skatēm, par fonā esošo padomju dzīves īstenību un ekskluzīvo privilēģiju - izbraukumiem uz modes prezentācijām ārvalstīs. Grāmatas otrā daļa veltīta ''Salona A'' tapšanai un tā pastāvēšanas gados gūtajai pieredzei, kas ietvērusi gan spožumu, gan postu - neatradis atbalstu privatizācijas cīņās, iecienītais salons savu veiksmīgo darbību bija spiests izbeigt.

Izdevumu papildina bagātīgs fotogrāfiju, zīmējumu un skiču klāsts no autores ģimenes arhīva, žurnāla ''Rīgas Modes'' lappusēm, kā arī dokumentāli attēli no muzeju, arhīvu un privātām kolekcijām.

Tikšanos ar grāmatas autori kuplinās pianista Franča Gaiļus un flautistes Terēzas Tīrmanes muzikālie priekšnesumi.

Ieeja pasākumā - bez maksas.

Lasi vēl

Komentāri (1)

  • 0
    Nif nifs 19.01.2020, 08:00:09

    Mums tāpat visu dizainē Ķīna

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: