Saeima nolēmusi divkāršot sodus dzērājšoferiem. Speciālisti gan atzīst, ka tam ir īslaicīgs efekts, taču viņi neredz citu iespēju, kā cīnīties ar šo sērgu.

Satiksmes uzraudzības biroja vadītāja Vineta Mistre atklāja, ka tikko pēc aresta kā soda veida ieviešanas 2006.gadā situācija uz Latvijas ceļiem krasi mainījās – reibumā braucošo vadītāju skaits saruka par 40%. Taču pēc tam, kad pirmais šoks tika pārdzīvots, dzērājšoferu skaits atkal palielinājās. Līdzīga situācija ir arī Ventspils pusē.

Ventspils ceļu policijas vecākais inspektors Andris Andiņš informē, ka šogad piecos mēnešos Ventspilī un novadā aizturēti 54 transportlīdzekļu vadītāji alkohola reibumā, kas ir tikpat cik pērn šai laikā. Tāpat apturēti 40 iereibuši velosipēdisti un mopēdisti, kas ir par 17 vairāk nekā pagājušajā gadā. Tikmēr Kurzemes reģionā dzērušo autovadītāju skaits samazinājies par teju 16%, bet iereibušo riteņbraucēju un mopēdistu skaits palielinājies par 28%.

Andiņš atbalsta sodu palielināšanu dzērājšoferiem, lai arī piekrīt, ka ilgtermiņā tas situāciju neatrisina, jo cilvēki ātri pie visa pierod. Viņš uzskata, ka sodus būtu jāpalielina regulāri, lai vismaz uz brīdi panāktu efektu.

Mistre klāsta, ka ne visi dzērumā pieķertie autovadītāji izcieš arestu. Aiz restēm kādu laiku pavada aptuveni 65% dzērumā pieķerto autovadītāju. Daļa no soda izciešanas izvairās, kas nozīmē to, ka šis cilvēks atrodas meklēšanā. Bet daļa no aresta tiek atbrīvota. Atbilstoši normatīviem, arestu nevar piemērot nepilngadīgām personām, grūtniecēm, invalīdiem, kā arī personām, kas ir vienīgie aizbildņi bērniem. Reizēm tiesa izpilda pārkāpēja lūgumu, sodu izciest vēlāk.

Ventspils tiesas priekšsēdētājs Andrejs Grūbe iepriekš Ventas Balsij stāstīja, ka šajās lietās pēdējā laikā parādās tendence, ka pārkāpēji kā savus lieciniekus sauc personas, kuras nepatiesi liecina. Tiesa par šiem faktiem ziņo policijai. Par apzinātu nepatiesas liecības sniegšanu ir paredzēta kriminālatbildība un sodi par to ir bargi.

Ventspils izolatoram nav liela jauda, tādēļ, ja ir piespriests īsais termiņš līdz piecām diennaktīm, tad dzērājšoferi izcieš sodu uz vietas, bet garāka soda izciešanai ir jādodas uz Talsiem vai Liepāju.

Arī naudas sodu iekasēšanā darbojas piespiedu mehānisms. Pēc pārkāpuma automašīna tiek novietota maksas autostāvvietā, kamēr pārkāpējs sodu samaksā. Turklāt viņš ir ieinteresēts to izdarīt pēc iespējas ātrāk, jo par autostāvvietu rēķins pieaug ar katru dienu. Ja naudas sods nav samaksāts gada laikā, tos nosūta piespiedu piedziņai tiesu izpildītājiem.

Tuvojoties Līgo svētkiem, Andris Andiņš brīdina, ka ceļu policija pastiprinātā režīmā sāks strādāt jau 22.jūnija vakarā un ceļus kontrolēs līdz pat 28.jūnijam. Ekipāžu skaitu plānots dubultot, papildus piesaistot iecirkņa inspektorus, kuri strādās kopā ar ceļu policistiem.

«Katrā sētā būt nevaram, taču būsim visās lielākajās pulcēšanās vietās. Piemēram, Zlēkās un Piltenē būs balles, tur arī noteikti būsim. Galvenais, lai pēc Jāņiem visi paliek dzīvi,» saka Andiņš.

Lai arī dzērājšoferu sērga neiznīkst, tomēr ir arī laba ziņa –Ventspilī šogad ir būtiski, par 88% samazinājies autoavārijās cietušo skaits. Ja pērn piecos mēnešos tika ievainoti 18 cilvēki, tad šogad – 2. Tas daļēji skaidrojams ar ekonomisko krīzi, jo cilvēki mazāk brauc. Uz ceļiem stipri samazinājies veco automašīnu skaits, satiksmē vairāk piedalās jauni auto ar labākiem tehniskajiem parametriem, kuriem ir īsāks bremzēšanas ceļš, tādēļ ir lielāka iespēja izvairīties no avārijām.


Jaunie sodi transportlīdzekļa vadītājiem:

0,2 – 0,5 promiles, stāžs līdz 2 gadiem Ls 150 – 300, atņems tiesības uz pusgadu

0,5 – 1 promile Ls 300 – 450, atņems tiesības uz 1 gadu

1 – 1,5 promiles Ls 600 – 800, atņems tiesības uz 2 gadiem, arests 5 – 10 dienas

< 1,5 promiles Ls 800 – 1000, atņems tiesības uz 4 gadiem, arests 10 –15 dienas

Jaunie sodi velosipēda un mopēda vadītājiem:

0,5 – 1 promile Ls 30

1 – 1,5 promiles Ls 80

< 1,5 promiles Ls 120

Bargi sodi paredzēti arī par atteikšanos no alkohola pārbaudes, par bēgšanu un par braukšanu, atrodoties reakcijas ātrumu un uzmanību samazinošu medikamentu iespaidā, esot slimam vai tādā mērā nogurušam, ka tas ietekmē vadītāja spējas. Sodi par braukšanu reibumā ir palielināti gandrīz divas reizes. Pašlaik maksimālais naudas sods par braukšanu reibumā ir 500 lati un tiesību atņemšana uz diviem gadiem.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: