Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) nolēmusi dot valdībai laiku līdz 15. martam, lai Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pildītu streika prasību izpildi, pretējā gadījumā 24. aprīlī sāksies pedagogu streiks, informē LIZDA.

Kā norādīja LIZDA, nesaņemot no valdības un nozares ministrijas skaidru solījumu pildīt pedagogiem dotos solījumus un novirzīt konkrētus valsts budžeta līdzekļus pedagogu atalgojuma celšanai un darba slodzes sabalansēšanai, LIZDA arodbiedrības Padome ar balsu vairākumu šodien ir lēmusi dot valdībai laiku līdz 15. martam, lai tomēr dažādos normatīvajos aktos iestrādātu grozījumus par streika prasību izpildi.

Ja mēneša laikā tas netiks izdarīts, 24. aprīlī ar vērienīgu protesta gājienu tiks uzsākts visas Latvijas pedagogu streiks.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga skaidroja, ka šobrīd lielākā problēma ir, ka ministrija piedāvā algu kāpumu un slodžu balansēšanas grafiku, bet nenorāda precīzas summas un finanšu avotus šiem grafikiem. Vanaga arī uzsvēra, ka nevar piekrist IZM paustajam par piešķirto papildu 61 miljonu eiro, jo šī summa esot paredzēta slodžu balansēšanai neapmaksāto pienākumu atmaksai. Šai naudai neesot nekāda sakara ar grafiku, kas bija vakar jāapstiprina valdības sēdē.

LIZDA papildus norādīja, ka, lai gan saskaņošanas sarunu gaitā tā bija panākusi šķietamas vienošanās ar IZM, pašreiz, analizējot šiem solījumiem nepieciešamā finansējuma piešķiršanu valsts budžeta dokumentos, arodbiedrībai nākas secināt, ka valdība neparedz tiešu un nepārprotamu finansējumu izteikto solījumu īstenošanai praksē.

Analizējot IZM veiktos finanšu ietekmes aprēķinus, LIZDA secina, ka finansiālais segums pedagogu darba samaksas pieauguma un darba slodzes sabalansēšanas nodrošināšanai ir nepietiekams. Streika vienošanās izpildes sarunas bija ar pieņemamiem risinājumiem, taču sarunu laikā netika norādīts, ka to izpildei nebūs atbilstoša finansējuma un ka netiks palielinātas viena izglītojamā vidējās izmaksas.

Papildus IZM atgādina, ka 2023. gada valsts budžeta projektā ir iekļauts vēsturiski lielākais pedagogu darba samaksas pieaugums, vērtējot to saistībā ar iepriekšējā grafika izpildi - papildus piešķirtie 45,5 miljoni eiro bija iekļauti jau pagaidu budžeta bāzē. Vēl papildus tika lemts par 17 miljonu eiro piešķiršanu, kas faktiski ir nodrošinājums skolēnu skaita pieaugumam no 2022. gada 1. septembra, kā arī jaunā finansēšanas modeļa ieviešanai.

Papildus tam valdība lēma par 61 miljona eiro piešķiršanu saistībā ar pedagogu streika vienošanās izpildi. Līdz ar to kopējais resurss 2023. gadā saistībā ar pedagogu darba samaksas izmaiņām ir 124,3 miljoni eiro. Nevienai citai nozarei tik būtiska pieauguma nav bijis.

Pedagogu algas līdz 2025. gadam tiks celtas, sasniedzot stundas likmi 10,35 eiro. IZM ir sagatavojusi rīkojuma projektu par pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku, nodrošinot pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes pieaugumu laika periodam no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • -3
  Jadviga 15.02.2023, 19:14:08

  10,35 eiro stunda (40 min.) Un vēl grib streikot? .....njaaa ...

 • -2
  Elviss22 15.02.2023, 20:14:44

  Interesanti Ances pamatskolas pedagogi arī plāno streikot? Pa visu skolu 25 bērni, mēs klasē bijām 22 gabali.

 • -3
  Skeptiķis no malas 16.02.2023, 10:19:47

  Man nekas nav pret to, ka skolotājiem palielinās algas. Tomēr , katru reizi , kad no valsts budžeta algas saņemošie pieprasa algas palielinājumu , man gribas pajautāt - KO JŪS DOSIET PRETĪ PAR ŠO ALGAS PALIELINĀJUMU ? šinī gadījumā ( jau iepriekš atvainojos tiem, kas ir SKOLOTĀJS ar lielo burtu ) - jūs labāk sagatavosieties darbam , nepacelsiet balsi pret skolēniem, piedāvāsiet kādus inovatīvus jauninājumus,organizēsiet interesantus ārpusskolas pasākumus ??? Ko dosiet pretī algas palielinājumam ? Jo , ciniski izsakoties , kad gājāt strādāt uz skolu - zinājāt cik tur maksā. Varējāt izvēlēties arī ko citu. Tādējādi, kā jau teicu - es neiebilstu pret algas palielinājumu - bet gribu zināt - kas būs pretī šim algas palielinājumam.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: