Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome nolēmusi aicināt Ministru kabinetu un Latvijas Republikas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu izvērtēt sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izveidi Ventspils pilsētas teritorijā.

Tā kā pašlaik īpaši aktuāla ir kļuvusi neatkarīgas enerģētikas infrastruktūras izveide Latvijā, Ventspils dome atgādina, ka jau 2010. gada novembrī Ventspils brīvostas pārvaldei tika uzdots piesaistīt konsultantus, kas izpētītu sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izveides iespēju Ventspils brīvostas teritorijā un izvērtētu tā optimālo atrašanās vietu. Sadarbojoties Ventspils pašvaldībai, Ventspils brīvostai un piesaistot starptautiski atzītus ekonomikas un tehniskos konsultantus, tika veikts pētījums, kā rezultātā tapa tehniski-ekonomiskais pamatojums.

Ar Ventspils brīvostas iespējām sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izveidei 2011.gada 28.martā tika iepazīstinātas augstākās valsts amatpersonas. Diemžēl tālāka virzība sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izbūves projektam Latvijā nav notikusi, norāda domē.

Kā priekšrocības termināļa izbūvei Ventspilī tiek minēts, ka tur ir aizsargāta, neaizsalstoša osta, kas ļauj nodrošināt gāzes piegādi visu gadu. Ventspilī ir esoša piestātne lielizmēra tankkuģu uzņemšanai, tvertnes, kas viegli piemērojamas sašķidrinātās dabasgāzes uzglabāšanai, esoša cauruļvadu sistēma, kas ļauj nodrošināt gāzes transportēšanu līdz Latvijas gāzes pārvades sistēmai. Turklāt Ventspils ostai ir pieredze bīstamu šķidro kravu pārkraušanā.

Patlaban esošajā sarežģītajā ģeopolitiskajā situācijā Latvijas enerģētiskā neatkarība ir viens no būtiskākajiem Latvijas nacionālo un ekonomisko interešu stūrakmeņiem. Lai nodrošinātu atvērtu, atbildīgu un lietderīgu sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projekta ieviešanu visas sabiedrības interesēs, nepieciešams piesaistīt pēc iespējas plašāku potenciālo pretendentu loku, cita starpā, rūpīgi izvērtējot arī visu Latvijā pieejamo teritoriju un jau esošās infrastruktūras priekšrocības, uzsver pašvaldība.

Ministru kabinetā 19.aprīlī tika atbalstīta iecere Latvijā īstenot sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izveidi. Ekonomikas ministrija (EM) 29.aprīlī publicēja uzaicinājumu sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izveides projektu tirgus izpētei, ar noteikumu, ka potenciālajiem projektu attīstītājiem savs pieteikums dalībai tirgus izpētē EM jāiesniedz līdz šā gada 13.maijam. Pretendenti varēja pieteikties divas nedēļas un no potenciālajiem investoriem EM saņēma trīs pieteikumus. Tikpat īsā laikā projekta pieteikumi EM tika izvērtēti un virzīti izskatīšanai Ministru kabinetā.

Ministru kabinets 7.jūnijā, izskatot EM informatīvo ziņojumu, lēma, ka sašķidrinātās dabasgāzes termināli Latvijā varētu attīstīt akciju sabiedrība "Skulte LNG Terminal" vai SIA "Kundziņsalas dienvidu projekts". Vienlaicīgi EM uzdots līdz šā gada 31.augustam MK iesniegt ziņojumu, kurā ar neatkarīgu konsultantu palīdzību tiktu izvērtēta abu sašķidrinātās dabasgāzes termināļu projektu atbilstība Latvijas ekonomiskajām un nacionālajām interesēm.

Ventspils pašvaldība uzskata, ka divu nedēļu laika posms, kas tika dots sašķidrinātās dabasgāzes termināļu projektu sagatavošanai un iesniegšanai EM, nav pietiekams, lai potenciālie investori varētu sagatavot tik detalizētu informāciju, kas EM un tās piesaistītajiem konsultantiem ļautu vispusīgi izvērtēt konkrēto termināļu izveides ieguvumus, izmaksas un iesniegto sašķidrinātās dabasgāzes termināļu projektu atbilstību Latvijas ekonomiskajām un nacionālajām interesēm. Ventspils domes secina, ka publicētais uzaicinājums ir bijis formāls un sasteigts.

Lasi vēl

Komentāri (8)

 • -4
  Nobody 08.07.2022, 15:51:04

  Vēl viena bīstama objekta trūkst ventspilniekiem? Vai Ventspils valstspilsētas pašvaldības domei nebūtu jāuzzina iedzīvotāju viedoklis, un vispār jādarbojas ventspils iedzīvotāju interesēs?
  Pāris darba-vergu vietu netrūkst, un tas nav samērojams guvums!

 • -2
  Kriska 08.07.2022, 16:23:18

  Piekritu, Nobody. Ventspils arī nav dabas gāzes lietotājs. Loģiskāk to būtu būvēt Rīgā - liela pilsēta , visi sēž uz gāzes

 • -2
  Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome 10.07.2022, 14:19:57

  Atbild Ventspils osta:
  Sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izveide Ventspilī būtu pienesums ne tikai Latvijas ekonomiskajām un nacionālajām interesēm, bet dotu virkni priekšrocību arī Ventspils pilsētai - nodrošinātu daudz jaunu darba vietu, dotu pienesumu pilsētas ekonomikai, rūpniecības attīstībai, kā arī nodrošinātu dabasgāzes piegādi iedzīvotājiem.
  Patlaban darbu Ventspils ostā regulāri zaudē desmitiem cilvēku, tādēļ jaunas darba vietas ventspilniekiem būtu ļoti nozīmīgas. Turklāt dabasgāzes pieejamība Ventspilī ļautu attīstīt jaunus industriālus projektus, kuru īstenošanā nepieciešama tieši dabasgāze. Šādu industriju attīstība, savukārt, radītu vēl vairāk darba vietu un veicinātu ekonomikas augšanu.

 • -2
  Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome 10.07.2022, 14:20:06

  Sašķidrinātās dabasgāzes pārkraušanā un uzglabāšanā mūsdienās tiek pielietota ekoloģiski draudzīga tehnoloģija, un šie procesi nav bīstamāki, piemēram, par degvielas pārkraušanu, kas ostā notiek jau daudzus gadus miljoniem tonnu apjomā. Šobrīd nav negatīvu aspektu šāda termināļa izveidei Ventspilī un, kā jau minēts rakstā, ir veikts atbilstošs pētījums, kurā konstatētas Ventspils ostas iespējas un priekšrocības šajā jomā.

 • -2
  Kriska 10.07.2022, 16:25:43

  Mums dzīvokļos ir gāze. Šī droši vien būs dārgāka. Un gāzes plītis būs jāpārtaisa . Darba vietu ventspilniekiem netrūkst. Uzņēmums Rūpniecības ielā tadžikus- turkmeņus paņēmuši darbā. Jūs gribāt, lai pilsētā būtu vairāk migrantu?

 • -2
  macro-x 10.07.2022, 19:45:25

  Loti laba domes rīcība!

  Kriska, kur tev darbavietu netrūkst? Sašķidrinātais gāzes termināls radītu darbavietas, kurā varētu nopelnīt vidēji 3000eur/mēnesī. Ne jau 700-800eur. Paskaties darba sludinājumus un tad runā.

 • -1
  Kriska 11.07.2022, 08:38:35

  Macro-x, vai sludinājumos arī 3000 redzēji?

 • -2
  Renars Z 21.09.2022, 17:08:56

  Ir acīmredzami, ka izdevīgi būvēt termināli ir Ventspilī, nē valdība spītējas.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: