Kopš gada sākuma Valsts meža dienests ir saņēmis 11 ziņojumus par vilku uzbrukumiem, tajos cietuši gan mājlopi, gan mājdzīvnieki. Dzīvnieku īpašniekus aicina aktīvāk ziņot par vilku uzbrukumiem.

Valsts meža dienesta (VMD) rīcībā esošie vilku klātbūtnes pazīmju dati un pagājušās sezonas vilku medību rezultāti liecina, ka vilku populācijas stāvoklis Latvijā ir stabils un tam ir tendence pieaugt. Vilku uzbrukumu skaits mājlopiem palicis iepriekšējā gada līmenī. Kopš gada sākuma VMD saņēmis 11 ziņojumus par vilku uzbrukumiem, kuros nogalinātas 16 un savainotas 11 aitas, kā arī noplēsts viens teļš, četri suņi un pieci staltbrieži briežu dārza teritorijā.

Salīdzinājumam – no 2020. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam VMD arī tika reģistrēti 11 vilku uzbrukumi, kuros bija nogalinātas 33 aitas, savainotas astoņas aitas un viena kaza.

Par lielo plēsēju uzbrukumiem ne vienmēr tiek ziņots VMD, jo Latvijā plēsēju izraisītie zaudējumi netiek kompensēti. Neraugoties uz to, VMD aicina iedzīvotājus aktīvāk ziņot par lielo plēsēju uzbrukumiem un veikt preventīvus pasākumus pret tiem. Uzbrukums, par kuru ticis ziņots, tiek oficiāli atzīts par notikušu, un kalpo par pamatu lielo plēsēju nomedīšanas apjoma noteikšanai. VMD par plēsēju uzbrukumiem aicina ziņot pēc iespējas savlaicīgāk, lai VMD speciālists varētu operatīvi ierasties notikuma vietā, izdarīt slēdzienu, sastādīt oficiālu aktu un paņemt plēsēja DNS paraugu tālākai analīzei.

Vienlaikus arī šogad VMD turpina vākt informāciju par lielo plēsēju – vilku un lūšu izplatību, izmantojot mūsdienām atbilstošas neinvazīvas tehnoloģijas. Šajā procesā VMD aicina iesaistīties medniekus un citus interesentus, lūdzot iesūtīt fotogrāfijas, kurās fiksētas vilku un lūšu klātbūtnes pazīmes medību platībās, un to GPS koordinātes.

Pamanot medību platībās vilka vai lūša pēdas, ekskrementus vai noplēstu dzīvnieku, to jānofotografē. Pēdas nospiedumam jāpievieno objekts, kas ļauj spriest par pēdas izmēru, piemēram, lineāls, zīmulis, šķiltavas u.tml.

Īpašu uzmanību jāpievērš tam, lai informācijā par fotogrāfiju (foto faila rekvizītos) fiksētos notikuma vietas GPS koordinātes. Šim nolūkam pirms foto uzņemšanas jāaktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkciju, un nedaudz jānogaida, citādi GPS koordinātes var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi.

Uzņemot foto ar viedtālruni, lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. ''Android'' viedtelefonos fotografēšanai ir ērti izmantojama lietotne ''NoteCam'', kas vizuāli uzrāda fotografēšanas vietas koordinātes telefona ekrānā.

Fotogrāfijas, nemainot failu izmērus un oriģinālos nosaukumus, jāsūta uz VMD e-pasta adresēm vilki@vmd.gov.lv vai lusi@vmd.gov.lv.

Ja GPS koordinātes foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pasta vēstulē arī citādā veidā. Tāpat VMD lūdz nepārsūtīt fotogrāfijas caur lietotni ''WhatsApp'', jo šādi zūd faila rekvizītos esošās koordinātes.

VMD gaidīs arī informāciju par vilku un lūšu novērojumiem no automātiskajām meža fotokamerām ar pievienotu novērojuma laiku un GPS koordinātēm. Šī informācija tiks izmantota tikai lielo plēsēju populāciju stāvokļa novērtēšanai.

Lasi vēl

Komentāri (7)

 • -5
  Kriska 30.06.2021, 15:36:40

  Vai ar to kas jau zināms nepietiek, lai vairāk šautu nost?

 • -5
  Barons (Freiherr) 30.06.2021, 16:07:06

  To pašš vis-bīstamāko Vilk gan ir iesēdinat iekš Central-Čok,le zinat.

 • -3
  FlodA 30.06.2021, 21:22:35

  Bipolārie traucējumi????

 • 0
  Ķitvainazīt 30.06.2021, 17:43:45

  Viss i baig pārliecinat, ka tie i vilk? Drīzāk jau pēc kaut kādiem vilksuņiem izklausas. Tagad uz Kolks pus aktīv cērt mēž, iespējams tapēc vilk nāk uz mājam, viss medījamais rajons sačakarets, ēst nav ko. Nezin ko jūs darīt, ja jums nebut ko rīt.

 • -1
  Kriska 30.06.2021, 19:16:57

  Gaidīsim , ka sāks ēst divkājniekus

 • -4
  covid-21 Ventspils 30.06.2021, 20:01:03

  Veltas cerības-Rīgas Centrālcietuma pastaigu laukumā vilki diez vai tiks iekšā...

 • 0
  A.n.i.t.a 01.07.2021, 05:23:26

  Cilvēku alkatības rezultāts , jo meži tiek izpostīti, tāpēc ka koksnes cena tagad vispār pacēlusies , un drīz Latvijā mežu vairs nebūs . Tad kur lai tveras meža iemītnieki , konkrēti vilki-meža sanitāri ??????Pagaidām tie ir tikai ziediņi, un tā mums divkājainajiem arī vajag!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: