Gada nogalē laika apstākļi ar mums spēlējas – te tiek uzstādīti siltuma rekordi, te spēcīgie vēji sasniedz vētras spēku, bet šonedēļ jau varam novērot pirmās vēstis par ziemas tuvošanos. Arī tālākās laika prognozes liecina, ka jābūt gataviem uz dažādiem spēles noteikumiem.

Lai pēkšņa laika apstākļu maiņa nepārsteigtu nesagatavotus un aukstajā ziemas laikā neaizsaltu iekšējie ūdensvada tīkli, pašvaldības SIA Ūdeka aicina namu īpašniekus un apsaimniekotājus veikt namu iekšējo ūdens cauruļu apsekošanu un sagatavošanu ziemai.

 

Ūdekas valdes priekšsēdētājs Edgars Daugelis skaidro: «Ūdeka ir atbildīga par pilsētas maģistrālo ūdensvadu sagatavošanu ziemai, bet par caurulēm, kas atrodas aiz uzņēmuma atbildības robežas, jāparūpējas namu īpašniekiem vai apsaimniekotājiem. Lai gan kopumā aizsalumu skaitam ir tendence pa gadiem samazināties, ik gadu tie tomēr tiek konstatēti. Tādēļ šogad papildus atgādinājumiem presē organizēsim iedzīvotājiem, apsaimniekotājiem un īpašniekiem speciāli šim jautājumam veltītu informācijas dienu, kas notiks pirmdien, 2. decembrī, plkst. 17.30.»

 

Jāpārbauda pagrabi un bēniņi

Ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, Ūdekas speciālisti norāda, ka visbiežāk caurules aizsalst pagrabos, bēniņos, kāpņu telpās un citās koplietošanas telpās, kurās nav nodrošināta pietiekoša temperatūra vai radies caurvējš no vaļā atstātām durvīm, logiem vai komunikāciju lūkām. Šīm telpām būtu jāpievērš īpaša uzmanība – jāpārliecinās par pietiekošu temperatūru tajās, kā arī jālikvidē caurvējš. Ieteicams būtu arī nosiltināt caurules ar siltumizolācijas materiālu vai izmantot modernāku metodi – apsildes kabeļus.

 

Risks – sekli izbūvētās caurules

Ar aizsalušu ūdensvadu problēmām retāk saskaras daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, turpretī lielai daļai savrupmāju īpašnieku šādi gadījumi nav sveši. Viens no biežāk konstatētajiem aizsaluma cēloņiem ir par seklu izbūvētie ūdensvada tīkli, kas nav izbūvēti vismaz 1,5 metru dziļumā. Ūdeka aicina namu īpašniekus, kuri vēl tikai plāno ūdensvada tīklu izbūvi vai rekonstrukcijas darbus, pārliecināties, vai caurules tiek izbūvētas pietiekoši dziļi, bet, ja tas nav iespējams, tad tās nosiltināt.

 

Lai samazinātu risku ziemā palikt bez ūdensapgādes, Ūdeka iesaka arī virs ūdensvada tīkliem un akām, kurās ir ūdens skaitītāji, iespēju robežās atstāt sniega kārtu, jo arī tas palīdz ūdensapgādes elementiem pārziemot siltāk. Un pat tad, ja caurules atrodas pietiekoši dziļi, ir siltinātas vai atrodas telpās, kurās caurvējš nav novērots, lieku reizi tās apsekot nebūtu par skādi.

 

Ūdekas tehniskais direktors Guntis Grūbe stāsta: «Reizēm aizsalumi tiek konstatēti arī uzņēmuma atbildības robežās – uz ielām esošajās akās. Izmainoties gruntsūdeņu līmenim, aku izolācijas materiāls var pacelties augšup, tādā veidā izmainot aku vāku novietojumu, pilnībā tās nenoslēdzot. Tas var radīt aku aizsalumu. Ūdekas Ārējo tīklu apkalpes daļas speciālisti pirms ziemas sezonas regulāri veic aku apsekošanu uz ielām, un mēs aicinām arī iedzīvotājus, pamanot, ka kāda no akām nav pilnībā noslēgta vai ir aizsalusi, nekavējoties par to ziņot uzņēmuma dispečerdienestam. Nekādā gadījumā nedrīkst atvērt akas pašrocīgi, jo nepareiza to atvēršana var sabojāt aku siltumizolācijas materiālu, tādējādi palielinot aizsalšanas risku.»

 

Ko darīt, ja aizsalums konstatēts?

Ja aizsalums ir konstatēts privātīpašumā un aizsalušās ūdensvada caurules ēkās ir pieejamas atkausēšanai, aizsalumu var mēģināt atkausēt pašu spēkiem, atkarībā no caurules materiāla ar karstu ūdeni vai smiltīm, fēnu vai sildītāju ar izolētu gaisa plūsmu. Nekādā gadījumā cauruļu atkausēšanai nedrīkst izmantot atklātu liesmu. Īpaši svarīgi tas ir, ja caurules ir no plastmasas vai izolētas ar ugunsnedrošiem materiāliem.

 

Ja aizsalušas ir caurules, kas iebūvētas par seklu, nepieciešams veikt šo cauruļu siltināšanu vai pārbūvi. Šādos gadījumos īpašnieki var vērsties pēc konsultācijas Ūdekas Tehniskajā daļā.

 

Ja pašu spēkiem ar aizsalumu tikt galā neizdodas, var vērsties pēc palīdzības Ūdekas dispečerdienestā, zvanot pa tālruni 63661115 vai rakstot uz e-pastu: dispeceri.udeka@ventspils.lv.

 

Jāatceras, ka par dienesta veiktajiem aizsalumu atkausēšanas pakalpojumiem, kuri tiks veikti privātīpašumā, īpašniekam būs jāmaksā. Tādēļ parūpējieties par caurulēm laicīgi – necietīs maciņa saturs un izvairīsieties no nepatīkamiem pārsteigumiem svētku priekšvakarā!

 

Ūdekas kontakti

Dispečerdienests

Tālrunis: 63661115

E-pasts: dispeceri.udeka@ventspils.lv

 

Tehniskā daļa

Tālrunis: 63607286

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: