Latvijas energosistēma kļuvusi vēl drošāka, jo elektroenerģijas pārvades tīklam pieslēgta nu jau otrā AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sinhronā kompensatora stacija. Ventspils stacija ir viena no deviņām stacijām, kas Baltijā nodrošinās stabilu frekvenci.

Tā ir daļa no  pārvades infrastruktūras pastiprināšanas Baltijas energoneatkarības projekta – sinhronizācijas ietvaros.

Lai nodrošinātu stabilas frekvences uzturēšanai nepieciešamo inerci energosistēmā, kā arī īsslēguma jaudu relejaizsardzību darbībai un saules, vēja elektrostaciju drošai pieslēgšanai,  Latvijā, kā arī Lietuvā un Igaunijā tiek uzstādīti sinhronie kompensatori – trīs katrā valstī. Šobrīd lielākā daļa Baltijas sinhrono kompesatoru ir jau uzbūvēti.

Latvijā pie pārvades tīkla pirmā pieslēgtā sinhronā kompensatora stacija ir Grobiņā, kam seko stacija Ventspilī. Līdz gada beigām tīklam tiks pieslēgta arī stacija Līksnā.  Katras sinhronā kompensatora stacijas reaktīvā jauda būs 100 MVAr (reaktīvie megavoltampēri) un nodrošinās nepieciešamo inerci, uzkrājot 2090 MVAsec (megavoltampērsekundes). Kopējās investīcijas –114 milj. EUR, 75% veidojot Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility - CEF) līdzfinansējumam. Projektu īsteno AST sadarbībā ar "Siemens Energy" un "Enersense Latvija".

2025. gada 8. februārī Baltijas valstis atslēdzās no Krievijas kontrolētās IPS/UPS elektroenerģijas sistēmas un 9. februārī veiksmīgi pievienoja savas elektrosistēmas kontinentālās Eiropas sinhronajai zonai. Baltijas valstis ir pievienojušās Eiropas tīklam, kas apkalpo vairāk nekā 400 miljonus patērētāju 26 valstīs. Sinhronizācija ļauj Baltijas valstīm pārvaldīt savas elektroenerģijas sistēmas ciešā sadarbībā ar citām kontinentālās Eiropas valstīm, nodrošinot stabilu un uzticamu frekvences regulēšanu, tādējādi stiprinot enerģētisko neatkarību un palielinot enerģētisko drošību visā reģionā.

Baltijas tīklu sinhronizācija ar kontinentālo Eiropu ir ne tikai pienesums elektroenerģijas apgādes drošumam reģionā, tā veicina arī Eiropas iekšējā enerģijas tirgus attīstību un rada jaunas uzņēmējdarbības iespējas. Tāpat projekta ietvaros veiktie ieguldījumi iekārtās un tehnoloģijās ir viens no priekšnosacījumiem, lai pārvades tīklam varētu droši pieslēgt liela apjoma atjaunojamās enerģijas avotus un izpildīt Eiropas zaļā kursa mērķus.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: