Pirmās ziņas par zinātnes centra ieceri Ventspilī Ventas Balss publicēja pirms četriem gadiem. Pilsētas pašvaldībā zinātnes centra ideja tika slīpēta jau kādus gadus desmit. Pirms trīs gadiem iesākās celtniecība. Un beidzot zinātnes centrs VIZIUM ir kļuvis par realitāti.

No šodienas ventspilnieki un pilsētas viesi varēs klātienē apskatīt, sajust, sajūsmināties un brīnīties par šo neparasto un izcilo objektu, kā arī tā unikālo ekspozīciju, kas sastāv no 81 aizraujoša eksponāta.

Atšķirībā no citiem zinātnes centriem, kuri jau darbojas vai vēl tikai top, Ventspils VIZIUM liek uzsvaru uz STEM virzienu – zinātni, tehnoloģijām, inženieriju un matemātiku. Tā ir gan VIZIUM priekšrocība, gan izaicinājums. Tehnoloģiju straujās attīstības laikmetā eksponātu un šova saturam vienmēr jābūt aktuālam.

Zinātnes centrs VIZIUM pārsteidz savus apmeklētājus jau pašā foajē, kur apaļās telpas vidū izlikta mozaīka. Tā ir pasaules karte, kuras izveidei izmantots vairāk nekā 600 000 Murano stikla gabaliņu. Pasaules karte ir roku darbs, to salika speciālisti no Itālijas. Mozaīkas kartes centrā – maza Latvija un punkts, kur atrodas Ventspils. Tieši šajā vietā pirms diviem gadiem topošā zinātnes centra pamatos iemūrēja kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Zinātnes centra ekspozīcija atrodas pirmajā stāvā. Divās zālēs ir septiņas galerijas. Ekspozīcijas autori ir padomājuši ne tikai par pieaugušajiem apmeklētājiem, bet arī par vismazākajiem. Pirmajā zālē ir Mazo pētnieku galerija, kas paredzēta pirmsskolas vecuma bērniem. Šeit izvietotas vairākas zonas – būvniecība ar celtni, ķerrām un citiem mehānismiem, ūdens pasaule, radošā zona ar spēlēm un grāmatām, improvizēts veikals, veloritenīši un ceļu satiksmes noteikumu mācīšanas zona ar ceļa zīmēm.

Bērnu galerija ar skaņu slāpējošu sienu ir atdalīta no četrām mācību klasēm, kur no nākamā mācību gada sāksies bērnu digitālo pulciņu nodarbības, bet jau šovasar darbosies skolu nometņu dalībnieki. Bērnu galerijas otrā pusē – apaļš logs, aiz kura drīzumā tiks ierīkota prototipēšanas laboratorija, kur skolēni varēs paši veidot nākamo izstrādājumu prototipus.

Zālē, kas paredzēta pieaugušajiem, ir sešas galerijas: fizikas un matemātikas, kur var atsvaidzināt priekšstatu par fizikas parādībām, viedo tehnoloģiju galerija ar lāzerprojekciju tuneļi; veselīga dzīvesveida galerija ar dažādām fiziskajām aktivitātēm; cilvēka izzināšanas; ģeogrāfijas un citas. Ar drošu pārliecību var sacīt, ka vissaistošākie apmeklētājiem, jo īpaši gados jauniem, būs simulatori; dažos tiek izmantotas paplašinātās realitātes brilles. Viens no simulatoriem palīdz izjust, ko nozīmē braukt dzērumā pie stūres. Cits imitē amerikāņu kalniņu atrakciju ar pilnīgi reālām sajūtām un emocijām. Trešais piedāvā virtuālu pastaigu pa visneparastākajām vietām. Vēl viens imitē zemestrīci. Viens no eksponātiem, kas tapis sadarbībā ar Latvijas Hokeja federāciju, piedāvā interesentiem patrenēties šajā sporta veidā.

Digitālā centra, kura paspārnē atrodas viss zinātnes un inovāciju centrs VIZIUM, direktore Elīna Kroņkalne, demonstrējot eksponātus, akcentē, ka tajos izmantojamās tehnoloģijas ļauj mainīt eksponātu saturu līdzi ātri mainīgajam pieprasījumam un laika vēsmām. Tiem, kas apmeklēs centru vienu reizi, pilnīgi noteikti būs vērts doties uz šejieni vēlreiz, jo ikreiz šeit varēs ieraudzīt kaut ko jaunu. Par to ir parūpējušies gan eksponātu ražotāji no Nākotnes laboratorijas Futurelab, gan Digitālā centra darbinieki, kuri piedalījās eksponātu veidošanā. Šajā ziņā visi Ventspils zinātnes centra eksponāti ir unikāli, jo tajos izmanto ekskluzīvas izstrādes un tie neatkārto jau zināmos analogus.

Jāpiebilst, ka līdztekus ekspozīcijas apskatei zinātnes centrā var iesaistīties arī radošajās darbnīcās un noteikti ir vērts apskatīt aizraujošus zinātniskos šovus. Vienreizējs zinātnes centra apmeklējums un iepazīšanās ar tā eksponātiem, šoviem un radošajām darbnīcām tiek ierobežots četrās stundās, lai neradītu burzmu un dotu iespēju apmeklēt centru pēc iespējas vairāk interesentiem.

Zinātnes centrs VIZIUM tika būvēts, veidots un aprīkots pašā pandēmijas uzliesmojumā, kad daudzas pasaules ražotnes savu darbību bija apturējušas, bet materiālu cena ievērojami pieauga. Tādēļ nācās no kaut kā atteikties. Sākotnējais plāns paredzēja, ka zinātnes centrā būs 93 eksponāti, realitātē nācās atstāt 81. Tomēr gan pilsētas, gan zinātnes centra vadība sola: tiklīdz tiks atrasts papildu finansējums, visas atlikušās idejas (iespējams, arī jaunas) tiks īstenotas. Tāpat nācās atteikties no ceļojošās ekspozīcijas idejas, toskait arī pateicoties citu pieredzei. Ceļojošās ekspozīcijas vietā ierīkotas mācību klases.

«Nevajag uzlūkot mūsu zinātnes centru tikai kā izklaides iestādi. Tas vispirms jau tika veidots kā mūsdienīgs izglītojošs centrs,» tiekoties ar žurnālistiem, neilgi pirms atklāšanas sacīja pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš. Pēc aptuvenām aplēsēm, zinātnes centrs VIZIUM ik gadu uzņems līdz 100 000 apmeklētāju. Centra nosaukums VIZIUM radās kā saīsinājums no Ventspils inovāciju un zinātnes centra. Nosaukuma ideja pieder ventspilniekam Aleksandram Bobrovam.

Ventspils zinātnes centra lepnums – 365 m2 lielā mozaīkas grīda pasaules kartes izskatā foajē. Tik unikālas grīdas izveidē izmantots vairāk nekā 600 000 Murano stikla gabaliņu.

Mazo pētnieku galerija ar vairākām tematiskajām zonām pirmsskolas vecuma bērniem.

Viens no simulatoriem piedāvā doties virtuālā pastaigā, kuras laikā, izmantojot paplašinātas realitātes brilles, var nokļūt visneparastākajās pasaules vietās.

Caurspīdīgais ekrāns, kādu pagaidām var redzēt tikai Holivudas filmās, ļauj noķert viļņus, ko izstaro smadzenes, un iemācīties vadīt tehnoloģijas ar žestu palīdzību.

Ozols, kas māca vēsturi. Šī eksponāta izveidē izmantots īsts Latvijas ozols. Pārvietojot lupu pa tā gadskārta līnijām, var izpētīt mūsu civilizācijas attīstības vēsturi.

Zinātnes centrs ar neparastu un skaistu veidolu papildinājis pilsētvidi. Ēkas fasādes apdarē izmantots stikls un kapara plāksnes, kas pirmo reizi Latvijā apstrādātas, izmantojot īpašas tehnoloģijas.

Zinātnes un inovāciju centrs VIZIUM:

*Projekts – pilnsabiedrība Ambrasa PB (Lietuvas arhitekts Audris Ambrasa un Jura Pogas Latvijas arhitektu birojs)

*Būvniecības sākums – 2019. gada 11. oktobrī, beigas – 2021. gada septembrī, 3 mēnešus pirms termiņa

*Zinātnes centrā – 7 galerijas ar 81 eksponātu

*Eksponātu dizaina autors – arhitekts Didzis Jaunzems

*Eksponātu ražotājs un veidotājs – Nākotnes laboratorija Futurelab

Lasi vēl

Komentāri (15)

 • -1
  reku Pirms 2 nedēļām

  Paldies Dievam,vismaz šoreiz rakstā visi nopelni šī iestādījuma tapšanā nav piedēvēti lembergam.

 • -1
  Bedre Pirms 2 nedēļām

  Toties vakar atkal sēdēja pirmajā rindā. Nevar vien beigt izrādīties.

 • 0
  Pilsēta Pirms 2 nedēļām

  Pie mums jau tā pieņemts, ka kungiem viena atklāšana, bet parastai tautai cita.

 • 0
  Brīvā Latvija Pirms 2 nedēļām

  Interesējos, vai tur ir arī kafejnīca, nu vismaz bufete. Ar to, parasti, sākas jebkurš kulturālas iestādes apmeklējums.

 • 0
  macro-x Pirms 2 nedēļām

  Ir, tualetes arī tur ir

 • 0
  Alise95 Pirms 1 nedēļas, 5 dienām

  Netērējiet naudu. Nekā īpaša tur nav.

 • 0
  Bedre Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Pilnīgi piekrītu , nav tā vērts.

 • -6
  Neimanis Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Kā, soolei/bedrei nebija žēl naudas un tiešām apmeklēja VIZIUMU un visu izbaudīja? Oho! Nu, ne jau atklāšanas pasākumā drūzmējās?

 • 0
  Bedre Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Tu žurnālistiņ Keda- Neimani savaldi savus pirkstiņus un nelien pie komentētājiem. Normāli žurnālisti tā nedara.

 • -6
  Neimanis Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Zini kā tajā stāstā par kalnu un Muhamedu... Es jūs tik aicinu ciemos, bet jūs kautrējās un nenāk. Tad nu tā atgriezeniskā saite jānodrošina citādāk. Par pirkstiņiem runājot jāsaka, ka neko resni tie nav, tā kā der arī tāds vārds.

 • 0
  Bedre Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Neimani kurā vietā tiek pieminēts ka pirksti ir resni? Nav dzirdēts ka tu mani aicinātu ciemos .Un godīgi arī negribu .

 • -6
  Neimanis Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Es visus aicinu. Redakcijas adrese gan jau labi zināma, ja nē, tad viegli atrodami šeit pat. Nu, bet ja negribi, nākas komentāros uzrunāt.
  P.S. Ir tāda pieturzīme - komats...

 • 0
  Bedre Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Neimani! Kā tu rakstīji zem viena raksta? Nekļūdās tikai tie, kas neko nedara , tas par to bildi ar vainagu kurā bija georga lenta. Tā kā nepiesienies pie viena komata. Tev pašam to kļūdu bijis ļoti daudz.

 • 0
  .Nahs Nahs Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Piekrītu,kļūdu šai personai bijis daudz,un vislielākā no tām-piesliešanās lembergistiem.

 • 0
  Cibiņš Pirms 1 nedēļas, 4 dienām

  Nuja, vismaz nav dzirdēts, ka Bedre skrietu basketbola laukumā dunkāt tiesnesi, kā kaut kāds Keda pirms pāris gadiem.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: