Nupat krāšņi esam nosvinējuši mūsu valsts 101. dzimšanas dienu. Dažādi pasākumi, kas veltīti Latvijas svētkiem, norisinājās arī pilsētas izglītības iestādēs.

Patriotisms un kopības izjūta ar savu tautu – šīs vērtības bērns iepazīst ģimenē. Taču arī izglītības iestādēm ir nozīmīga loma, lai šīs vērtības izkoptu un stiprinātu. Novembrī, kad svinam mūsu valsts svētkus – Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu – patriotiskā audzināšana izpaužas jo īpaši spilgti. Ikvienā pilsētas bērnudārzā un skolā pirmssvētku laikā un dažviet arī pašā svētku kulminācijā 18. novembrī norisinājās dažādi pasākumi, kas bērniem un jauniešiem ļāva iepazīt mūsu valsts vēsturi, uzzināt vairāk par brīvības cīņām un aizdomāties par tādiem jēdzieniem kā dzimtene un brīvība. Izskanējuši svētku koncerti, atklātas skolēnu zīmējumu izstādes, notikušas tematiskās audzināšanas stundas un daudzas citas valsts svētkiem veltītas aktivitātes.

Īpaši izceļami tie pasākumi, kuri kopā pulcēja skolēnus no vairākām mācību iestādēm, kā skolu konkurss-spēle 8. un 9. klašu audzēkņiem Manas mājas Latvija, kas norisinājās Ventspils Valsts 1. ģimnāzijā, un projekts Radu raksti, kurā iesaistījās ap 300 pilsētas skolu audzēkņi. Šī projekta ideja bija – tautas stiprumu veido mūsu saknes. Skolēni pētīja savus radu rakstus un veidoja dzimtas kokus. Labāko darbu autori pulcējās Ventspils Galvenajā bibliotēkā, kur bija apskatāmi skolēnu darbi. Tika organizēti arī tādi svētku pasākumi, kuros skolu kolektīvi iesaistīja ne vien pašus skolēnus un viņu vecākus, bet ikvienu interesentu.

Tā Ventspils Centra sākumskola jau gandrīz 15 gadus rīko Lāčplēša dienai veltītu pasākumu, kurā ikviens ir aicināts aizdegt svecīti un ieklausīties skolas audzēkņu skandētajās dziesmās. Kopš skolas ēka atrodas Saules ielā, tai garām dodas arī Zemessardzes organizētais lāpu gājiens, tādējādi šis pasākums izvērties kā muzikāla lāpu gājiena sagaidīšana. Arī Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas organizētais Gaismas ceļš, kura laikā tieši 18. novembrī ikviens aicināts nolikt svecīti pie skolas ēkas par godu Latvijas dzimšanas dienai, ir tradīcija, kuru novērtē un ar savu dalību atbalsta ne vien skolas audzēkņi, vecāki un absolventi, bet arī citi pilsētas iedzīvotāji. Šogad līdzīgu akciju ar nosaukumu Izgaismo Latviju organizēja arī Ventspils 2. vidusskola.

Ko par patriotismu domā paši skolēni? To skolēnu auditorijai paredzētajā vēstures lekcijā Brīvības cīņas Ventspilī, kas norisinājās Piejūras brīvdabas muzejā, pavaicājām diviem Ventspils 4. vidusskolas 12. a klases skolēniem. Kārlis Lauberts uzskata, ka patriotismu katrs izjūt ļoti individuāli – citam tā ir nozīmīga personības šķautne, citam ne. Kārlis domā, kas tas ir ļoti atkarīgs no ģimenes. Arī skolai ir sava nozīme patriotisma jūtu izkopšanā, taču ne tik ļoti kā ģimenei, uzskata puisis. Kārlis interesējas par vēsturi un militāro jomu, agrāk iesaistījies arī Jaunsardzē. Arī savu nākotni Ventspils 4. vidusskolas izlaiduma klases audzēknis iecerējis saistīt ar militāro jomu. Taču ikdienā patriotismu puisis izpauž darbos – Kārlis cenšas palīdzēt līdzcilvēkiem un iesaistās skolas pasākumu veidošanā.

Kārļa klasesbiedrs Darius sevi izjūt kā eiropieti. Darius piekrīt klasesbiedram, ka patriotisms ir individuāla vērtība. Taču tā katru indivīdu vieno ar pārējo tautu vienā idejā, ticībā un kopības izjūtā. «Patriotisms vieno,» uzsver jaunietis. Viņš atzīst, ka viņam ir svarīgas nacionālās vērtības – tādas kā valsts karogs, svētki, vēsture –, piebilstot, ka īstenam patriotam varbūt šīs vērtības ir vēl svarīgākas, taču viņš apzinās, ka bez šīm nacionālajām vērtībām nebūtu Latvijas valsts. Darius ir priecīgs, ka viņam ir dota šāda dāvana – dzīvot brīvā Latvijā, un ir pateicīgs tiem cilvēkiem, kuri izcīnījuši mūsu valsts brīvību. Jaunietis novērtē to, ka viņam ir privilēģija nedomāt par tādām situācijām, ar kādām Latvijas ļaudis saskārās brīvības cīņu laikā, viņa privilēģija ir dzīvot globālā pasaulē un sevi izjust kā eiropieti. Jaunietis aizdomājas, ka dzīvojot grūtākos apstākļos, nacionālās vērtības viņš varbūt izjustu dziļāk. Darius labprāt apmeklēja pasākumus, kuri skolā un ārpus tās tika rīkoti svētku nedēļā.

Turklāt arī pats Darius iesaistās pasākumu organizēšanā gan savā skolā, gan Ventspils Jauniešu mājā. Tur arī šonedēļ notiek pasākumi, kuri veltīti Latvijas dzimšanas dienai, un Darius laipni aicina ikvienu tos apmeklēt.

Apmaksāta informācija.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • 0
  Bormentāls II 20.11.2019, 18:05:58

  ...sevi izjūt kā eiropieti?
  Nezinu,labāk būtu,ja katrs latvietis sevi izjustu kā LATVIETIS.Un tikai.

 • -4
  STOPVACZISM 20.11.2019, 19:02:01

  Nav jau mums īsti tīrasiņu latvieši.
  Nu es varbūt, bet arī ne 100%.)
  Te arī viens puisis ar vācisku uzvārdu, bet otrs ar leišiem raksturīgu vārdu.

 • 0
  STOPVACZISM 20.11.2019, 19:04:33

  Par eiropiešiem arī jautājums.
  Tradicionālie eiropieši ir OK. Bet tie šodienas tolerastu mīkstmieši - švaki vai.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: