Latvijas iedzīvotāji pēc 10.Saeimas vēlēšanām premjera amatā vislabāk vēlētos redzēt Ventspils mēru Aivaru Lembergu, pašreizējo premjeru Valdi Dombrovski un valsts kontrolieri Ingunu Sudrabu.

Tā, atsaucoties uz SKDS aptaujas datiem, informē laikraksts "Neatkarīgā Rīta Avīze".

Visu iedzīvotāju aptaujā Lembergu par piemērotāko premjera kandidātu atzinuši 10,3%, Dombrovski - 9,4%, Sudrabu - 7,2% respondentu. Savukārt pilsoņu auditorijā par Dombrovski - 10,8%, par Lembergu - 10,5%, Sudrabu - 7,8% aptaujas dalībnieku.

Aptauja veikta aprīlī.

Lembergs un  Dombrovskis minēti kā savu politisko apvienību potenciālie premjeru kandidāti, bet vēl nav oficiāli izvirzīti, savukārt Sudraba nav pievienojusies nevienam politiskajam spēkam un vismaz pagaidām nav paudusi gatavību kandidēt uz Saeimu, lai gan izteikusies, ka noteiktā situācijā varētu uzņemties valdības vadību, ja viņu "kā pilsoni un kā amatpersonu" valstī notiekošais traucēs tik ļoti, ka ar to vairs nevarēs samierināties.

Sudraba ir arī amatpersona, kuras darbību visvairāk iedzīvotāji vērtējuši pozitīvi - 68%. Lembergs šajā kategorijā ir 2.vietā ar 59% iedzīvotāju pozitīvu vērtējumu, kamēr Dombrovskis ir tikai 6.vietā ar 48% atbalstītāju - aiz eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas, Rīgas mēra Nila Ušakova (Saskaņa) un Valsts prezidenta Valda Zatlera.

Lemberga popularitāti eksperti skaidro ar saimnieka tēlu un taustāmiem darba rezultātiem, Dombrovska - ar mierīgo un nosvērto komunikāciju un spēju negatīvas ziņas pārvērst par pozitīvām. Savukārt Sudraba tautas mīlestību speciālistu vērtējumā izpelnījusies ar nesaudzīgu amatpersonu un viņu vadīto institūciju kritiku.

Lai gan kā politiskajam spēkam augstākais reitings pēdējā laikā ir "Vienotībai", tās vadītājs Ģirts Kristovskis, kurš pats arī paudis gatavību pildīt premjera pienākumus, tikai 0,6% pārliecina par spēju vadīt valdību, turklāt arī viņu pašu kā politiķi vairāk iedzīvotāji vērtē negatīvi nekā pozitīvi.

Izrādās, ka lielā daļa iedzīvotāju nepazīst bijušo "Dienas" vadītāju, tagad "Vienotības" atbalstītāju Sarmīti Ēlerti. "Daudzi Latvijas iedzīvotāji ir krievvalodīgie, kas dzīvo citā informatīvajā telpā, kas nepazīst Latvijas mediju galvenos redaktorus," skaidro SKDS direktors Arnis Kaktiņš. No tiem, kas pazīst Ēlerti, puse viņu vērtē pozitīvi, puse - negatīvi.

Pārliecinoši par līdz šim labāko premjeru iedzīvotāji atzīst Dombrovski, kam seko Andris Bērziņš (LC) un Guntars Krasts (tolaik TB/LNNK, tagad Libertas Latvija). Ceturtais labākais iedzīvotāju vērtējumā bijis Ivars Godmanis (LC), kurš vienlaikus kopā ar Aigaru Kalvīti (TP) ir sliktāko premjeru topa līderi. Turpat aiz viņiem ir arī Andris Šķēle (TP) un Einars Repše (JL), kuri arī kā politiķi esošajos amatos tiek kritiski vērtēti.

SKDS direktors Arnis Kaktiņš vērtē, ka Lemberga līderpozīcijas nav pārsteidzošas, jo bieži publiskajā telpā parādījies kontekstā ar premejera amatu, arī viņa kā amatpersonas novērtējums ir pozitīvs, viņš tiek ļoti augstu novērtēts.

"Manuprāt, tas ir tāpēc, ka liela daļa publikas spēj saskatīt viņa paveiktos darbus. Salīdzinoši citiem politiķiem ir grūti parādīt savas darbības taustāmus rezultātus. Tas ir labs fundaments, kam daudz nespēj kaitēt arī negatīvā informācija saistībā ar krimināllietām. Argumenti, kāpēc viņu vērtē pozitīvi, iedzīvotāju uztverē ir spēcīgāki par tiem, kāpēc viņu vērtē negatīvi," uzskata Kaktiņš.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: