Ņemot vērā citu Eiropas Savienības (ES) valstu pieredzi, pastāv iespēja, ka imigrantu skaita pieaugums Latvijā var izraisīt galēji labējās ideoloģijas piekritēju pretreakciju, uzskata Drošības policija (DP).

DP skaidroja, ka patlaban Latvijā nav nozīmīga atbalsta galēji labējai ideoloģijai, līdz ar to pagaidām nav pamata uzskatīt, ka pastāv nozīmīgi galēji labējā ekstrēmisma pieauguma riski saistībā ar imigrantu uzņemšanu. Vienlaikus, lai novērstu iespēju, ka, izmantojot pret imigrantiem vērstu retoriku, galēji labējās ideoloģijas atbalstītājiem nākotnē izdodas piesaistīt jaunus piekritējus, ir būtiski savlaicīgi vērsties pret šādiem riskiem, veicinot sabiedrības informēšanu un izglītošanu.

DP arī norāda, ka pilnībā nevar izslēgt iespēju, ka imigrācijas aizsegā Latvijā var ieceļot ar teroristu grupējumiem saistītas personas, taču šādu risku ir iespējams novērst, veicot visaptverošas un rūpīgas ieceļotāju pārbaudes. Savukārt, lai novērstu risku, ka, saskaroties ar identitātes problēmām, imigranti nākotnē var pievērsties radikālām ideoloģijām, ir nepieciešams laicīgi un sistemātiski nodrošināt uzņemamo personu iekļaušanos Latvijas sabiedrībā.

Jau ziņots, ka saskaņā ar iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (V) šonedēļ pausto pirmos no 250 bēgļiem Latvija varētu uzņemt šogad ziemā.

Pagaidām nav precīzi zināms, kuras valsts iedzīvotājus Latvija uzņems, taču tie varētu būt Afganistānas, Irākas, Sīrijas un atsevišķu Āfrikas valstu pilsoņi.

Kritēriji, pēc kādiem Latvijas puse izskatīs, kurus bēgļus uzņemt vai neuzņemt, būs zināmi tuvākajā laikā. Iekšlietu ministrs atzinis, ka Latvija ir ieinteresēta uzņemt bēgļu ģimenes - vecākus ar bērniem, nevis atsevišķus bēgļus.

Valdība 6.jūlija ārkārtas sēdē vienojās par Latvijas nostāju bēgļu jautājumā, lemjot, ka divu gadu laikā mūsu valsts varētu uzņemt 250 patvēruma meklētājus. Lai arī pirmdien Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padomes ārkārtas sanāksmē Briselē ministri vienojās par 54 760 bēgļu uzņemšanu un līdz gada beigām būs jāvienojas par vēl 7744 patvēruma meklētāju uzņemšanu, Latvijas nostāja nav mainījusies, proti, Latvijas nosauktais bēgļu skaits paliks nemainīgs un nav plānots uzņemamo bēgļu skaitu palielināt.

Latvija apņēmusies ES pārvietošanas programmā no trešajām valstīm un mītnesvietas maiņas programmā no Itālijas un Grieķijas divu gadu laikā solidāri uzņemt 250 personas, kurām ir nepieciešama starptautiskā aizsardzība.

Latvijai būs iespēja noraidīt patvēruma meklētāja pieprasījumu, ja tiks konstatēts risks nacionālajai drošībai un sabiedriskajai kārtībai.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) jau ir parakstījusi rezolūciju, ar kuru Valsts kancelejai sadarbībā ar Iekšlietu ministriju uzdots izveidot augsta līmeņa starpinstitucionālu darba grupu. Darba grupas uzdevums būs izstrādāt tiesisko un praktisko sistēmu bēgļu uzņemšanai.

Darba grupai līdz 30.septembrim jāsagatavo premjerministrei starpziņojums par uzdevuma izpildes gaitu, bet līdz 30.novembrim - attiecīgi priekšlikumi izskatīšanai Ministru kabinetā.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: