13.augustā jau no plkst.12:00 ikviens popiņu pēctecis ir aicināts uz Popes muižu, lai kopīgi veidotu popiņu dzimtas koku mežu, saklausītu senču valodu, pētītu dzimtas saknes un senās kartēs atrastu senču mājvietas.

Latviskās un lībiskās kultūras sintēzes fenomens - Popes muižas kultūrtelpa izceļas ar savu unikalitāti dažādos kultūrvēstures aspektos. Viens no redzamākajiem ir arhitektūra un māksla, jo Popes muiža ir Latvijā lielākā valsts nozīmes kultūrvēsturiskās muižas apbūve, kurā ietilps - 16 valsts nozīmes arhitektūras un 11 valsts nozīmes mākslas pieminekļi. 

Taču vēl unikālāki ir Popes muižas ļaudis - popiņi, kas 58 080 hektāru plašajā muižas teritorijā dzīvojuši gadsimtiem ilgi un runājuši šai vietai raksturīgajā valodā - lībiskā dialekta Popes izloksnē. 

Mūslaikos lielu ietekmi popiņu valodā ir atstājusi literārā valoda, tādēļ īstenos popiņus var sadzirdēt reti, bet paliekoši ir māju vārdi, vietvārdi un jo īpaši popiņu uzvārdi, kurus var atpazīt daudzviet pasaulē. 

Popiņu dzimtu svētkos par popiņu valodu stāstīs un ļaus to sadzirdēt - Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta pētniece - Daira Vēvere, par Popes muižas baznīcgrāmatām un mācītāju dzimtām izstāstīs Ances novadpētniece Selga Puriņa, bet par popiņu agrāko laiku netikumiem apkopojumu no preses ir veikusi Ventspils apkārtnes dzimtu pētniece Agate Lūse. 

Pasākumā ikvienam būs iespēja konsultēties ar lietpratējiem dzimtas vēstures izpētē, dalīties pieredzē un informācijā, kā arī senajās Popes muižas kartēs un dokumentos atrast savas dzimtas vēstures izpētei ko noderīgu. 

Popiņi ir aicināti uz pasākumu ņemt līdzi senās senču fotogrāfijas, lai tās varētu digitalizēt un veidot kopīgu popiņu dzimtu foto albumu.

Popes muižas vēsturiskā teritorija aptver tagadējos Popes un Ances pagastus, kā arī piekrastes ciemus Lielirbe, Miķeļtornis un Lūžna.

Popes muižas 1834. gada dvēseļu revīzijā reģistrētas 472 dzimtas ar katrai raksturīgu uzvārdu. Dažiem no uzvārdiem izcelsme ir rodama tieši Popes muižā. Redzamākie no tiem ir: Angers, Asiķis, Aure, Belte, Bērents, Billeskalns, Boters, Brauče, Buntiks, Dubenlāže, Dūče, Erenštreits, Grīnpauks, Grīnpukals, Jaunaure, Jaunķierpe, Jorniņš, Kāgans, Ķierpe, Korše, Krinkels, Kroje, Kuike, Kumstik, Lāže, Lepste, Mazistabs, Mežupe, Nabels, Niedraks, Ofkants, Ostupe, Pāže, Spiņņe, Teibe, Tīle, Urga, Veckāgans, Vičaks, Virpadže un daudzi citi.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: