Ziru pagasta Tērandē palicis nepilns desmits apdzīvotu māju.

Vecā brūža drupas, kas līdzās Tērandes muižai, par labu esam novērtējis stārķu pāris, kas tur iekārtojis mitekli, taču stārķi nav vienīgie kas te audzina jauno paaudzi.

Brūveros sastaptais Zigurds Eglītis saskaita, ka Tērandē ir septiņas apdzīvotas, trīs tukšas un vēl dažas sabrukušas mājas. Pensionāri vien esot palikuši. «Atstumts nostūris,» saka Zigurds. Viņš stāsta, ka pats Brūveros dzīvo gadus 15, ienācis radu mājās pēc tam, kad nodega viņa paša māja. Līdz pērnā gada novembrim viņš mežniecībā strādājis par kurinātāju, taču tad kantoris likvidēts.

Tagad Zigurds savai iztikšanai siltumnīcā audzē gurķus un gaida vasaru, kad varēs iet ogās un sēnēs. Viņa sievai Anitai arī nav darba, nesen viņa strādājusi tā sauktajos simtlatniekos, taču nu termiņš beidzies.

Pretim Brūveriem atrodas vecās muižas ēka, kur savā laikā bija iekārtota skola. Daži no sastaptajiem tērandniekiem tur smēlušies gudrības. Skola likvidēta jau 60-to gadu sākumā, tagad ēkā valda postaža, bet tās īpašnieks mītot Ventspilī. Savā laikā. Tērandē bija pasta nodaļa, ik pa pāris stundām kursējis autobuss. Tagad sabiedriskais transports ciematā, kas atrodas 12 km no Zirām un tikpat līdz Ēdolei, nepiestāj vispār.

Skolas vecuma bērni aug divās tērandnieku ģimenēs. Robežniekos dzīvo Sīļu ģimene, kurā ir otrklasniece Samanta un piektklasniece Laura. No rīta plkst. 7.30 pagasta pārvaldes autobusiņš ir pie Robežnieku mājas ceļgala un nogādā skolnieces Zūru pamatskolā, pēc četriem meitenes ir mājās. Mamma Maira ir priecīga, ka meitas pēc Ziru skolas likvidēšanas mācās kaimiņpagastā, jo, viņasprāt, izglītības kvalitāte Zūru pamatskolā ir augstāka.

Mairas lielā meita Lāsma ieprecējusies Popē, bet dēls Edgars Ventspilī apgūst elektriķa arodu. Sīļiem ir sava iztikšana – viņiem ir ferma, kurā mīt 11 gotiņas. Maija beigās atskries vēl viena. «Lauksaimniecība – tas ir tikai hobijs. Izdzīvot no tās grūti,» nosaka zemniece un salīdzina augstās degvielas un zemās piena cenas.

Ventspils arodskolā mācās arī pazīstamās dāliju audzētājas Aldas Bāliņas  dēls Aigars. Viņš būs virpotājs. Domājot par tālāku nākotni, Alda nav pārliecināta, vai dēls gribēs palikt dzimtajās mājās. Jārēķinās, ka tuvākais veikals un pasts no viņas Leišiem ir 12 km attālumā, bet sabiedriskais transports Tērandē nekursē. Ja ģimenei nav savas automašīnas, ir grūti. Dāliju audzētāja, kastēs salikusi savu mīļo puķu gumus, gaida stādīšanas laiku. Prieku viņai sagādā arī Tērandes vēstures izpēte. Piemēram, viņa uzzinājusi, ka 30. gados vecajā brūzī, kas pie muižas, tērandnieki uzveduši lugu Zelta zirgs.

Alda ir liela grāmatu lasītāja, bet bibliotēkas darba laika dēļ izmanto nevis sava pagasta bibliotēku Zirās, bet grāmatu krātuvi Alsungā. Arī veikalu, pastu un ārstu tērandniekiem izdevīgāk esot apmeklēt kaimiņpagastā. Citi cieminieki  izmantojot pagasta pārvaldes nodrošināto busiņu, kas reizi nedēļā ved iepirkties uz Ventavu.

Tērandē divas reizes nedēļā iebraucot arī autoveikals – viens no Jūrkalnes, otrs – no Aizputes.    

Užavas upīte met skaistu loku ap Līču māju, tādējādi tā ir upes ieskauta visriņķī. Līčos savu dzīvi vada Lilija Dzirniece ar savu Kārli. Lilijai uz pleciem 79 gadi, viņas dzīvesdraugam – 76. Kārli nomoka slimība, tāpēc viņš dzīvojas tik pa istabu, bet viena no abu pensijām aiziet zālēm vien. Lilijas dārzā uzplaukušas košas narcises, podos saulītē radinās sīkās atraitnītes. Šopavasar pie Līčiem čalojam manīti pirmie laivotāji.

Te esot iecienīts maršruts – pie 3 km attālajiem Stradžiem sākot airēt, un divās dienās aiztiekot līdz jūrai. Maija brīvdienās Līčos gaidāma malkas talka, tad pie Lilijas un Kārļa atbrauks dēls Vilnis un meita Gaida, kā arī astoņu mazbērnu pulciņš. «Galvenais, ka ir ko gaidīt un ir, ko vadīt,» saka Lilija un pateicas Dieviņam, ka visi viņas bērni un mazbērni izauguši par labiem cilvēkiem, mācījušies augstskolās un strādā. Prieks arī par to, ka viņiem patīk šurp atbraukt un apdarīt darbus, pēc tam atpūsties pašu celtajā pirtiņā.

Savas pēdas Tērandē atstājušas modernās tehnoloģijas. Briežkalnos uzsliets mazjaudas vēja ģenerators. Jau pieminētais Zigurds izvēlas lētāko no satelītprogrammu paketes, jo izrēķinājis, ka satelīttelevīzija būs lētāka nekā dekoders. Taču Mairas centieni viņas mājās ievilkt internetu bijuši neveiksmīgi,– firmas, kas nodarbojas ar šo biznesu, to neapņemas.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: