Ministru kabinets atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu ārkārtējā situācijā ļaut darba devējiem elastīgāk piemērot Darba likumu, darbiniekam dīkstāves laikā maksājot 70% no algas, nevis 100%, kā to likums paredz patlaban.

EM iesniedza valdībā grozījumus likumā par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, ar kuriem iecerēts risināt problēmjautājumus attiecībā uz Darba likuma normu piemērošanu krīzes laikā kopš 12. marta, kā arī saglabātu nodarbinātību un esošās darbavietas uzņēmumos.

Ar grozījumiem likumā paredzēts, ka darba devēji, kas atbilst padziļinātās sadarbības programmas jeb "uzņēmumu baltā saraksta" dalībnieku kritērijiem, ja tos ir ietekmējusi Covid-19 izraisītā krīze, varēs darbiniekam samazināt Darba likumā noteikto atlīdzību par dīkstāvi līdz 70% no darbiniekam izmaksājamās algas. Patlaban Darba likums paredz, ka dīkstāve gadījumā alga jāizmaksā pilnā apmērā.

EM uzsvēra, ka jebkurā gadījumā darbiniekam tiks saglabāta atlīdzība minimālās mēneša darba algas apmērā un par katru apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu līdzekļi valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Šī norma varētu būt spēkā līdz šā gada 31. decembrim.

Tāpat likuma grozījumos paredzēts, ka darbiniekam, kurš nepiekrīt atlīdzības samazinājumam, būs tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot Darba likumā noteikto termiņu - mēnesi pirms darba attiecību pārtraukšanas. Šajā gadījumā darba devējam būs pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu.

Tāpat likumprojektā paredzēts, ka darba koplīgumā, kas noslēgts ar arodbiedrību, nesamazinot darbinieku kopējo aizsardzības līmeni, varēs vienoties, ka pie īslaicīga ražošanas apmēra krituma darbiniekam tiks noteikts nepilns darba laiks. Arī šādā gadījumā darbiniekam saglabājama darba samaksa minimālās mēneša darba algas apmērā un par katru apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu līdzekļi valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Izmaiņas darba koplīgumā var būt spēkā uz laiku ne ilgāk kā līdz šā gada 31. decembrim.

Arī šajā gadījumā darbiniekam, kurš nepiekritīs piedāvātajam nepilnajam darba laikam, būs tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot Darba likuma pantu par termiņu, kādā iesniedzams atlūgums. Arī šajā gadījumā darba devējam būs pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu.

EM skaidroja, ka grozījumi likumā ļautu darba devējiem elastīgāk organizēt esošās darbavietas un ļautu tās saglabāt. "Dīkstāves apmaksas samazinājums no 100% līdz 70%, iespēja darba devējam darbinieku nosūtīt atvaļinājumā, kā arī iespēja ar darba koplīgumu vienoties par nepilna darba laika noteikšanu elastīgāk ļaus sasniegt izvirzīto mērķi - saglabāt esošās darbavietas un ļaus darba devējiem elastīgāk organizēt darbu uzņēmumos," pauda ministrijā.

"Minētie grozījumi paredzētu elastīgāku iespēju darba devējiem krīzes apstākļos saglabāt un nesamazināt esošas daba vietas," uzsvēra EM.

Gala lēmums par likumprojektu būs jāpieņem Saeimai.

Lasi vēl

Komentāri (5)

 • -2
  Kriska 28.04.2020, 16:55:06

  Vai mums būs tādi darba devēji , kuri maksās algu par mājās sēdēšanu?

 • -2
  Kriska 28.04.2020, 16:55:42

  Tie ministri prātu izkūkojuši

 • -1
  arcus 29.04.2020, 07:27:04

  Varbūt izlasi rakstu, mēģini izprast grozījumu jēgu un tikai tad runā par kūkošanu!

 • -2
  krustmateflorence 28.04.2020, 18:41:22

  Iesaku -turpmāk arī deputātiem -ministriem -visa veida ierēdņiem-kuru algas -pēc nodokļu samaksas paliek 1000.euro apmērā -samazināt uz pusi tad lai redz tauta -kādu dziesmu viņi dziedās un kā ir cilvēkam izdzīvot ar nelieliem ienākumiem mēnesī.
  Kā man mani aģenti informēja-tad drīz var pietrūkt nauda pat pensiju indeksācijai-šeit arī -visas lielās pensijas kuras pārsniedz 500.euro apmēru -būtu jāsamazina uz minimālās algas līmenī, jo ja cieš tad lai cieš visi-jo viens likums un viena taisnība visiem ... .
  Bez tam -uz tiesām pamazām sāk virzīties maksātnespēju lietas -jo jau tagad vairums cilvēku nespēj ne kredītus adot-ne pat komunālos maksājumus nomaksāt--lūk kādai ellei meš tuvojamies-kad āzi ieliek pa dārznieku-un celtnieku pataisa pa balerīnu... .

 • 0
  arcus 29.04.2020, 07:25:19

  Un miljonāriem iesaldēt kontus un izsniegt 400 EUR mēnesī. Ja reiz visiem, tad visiem!!!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: