Lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību un nodrošinātu slimības ierobežošanu, jāievieš zinātniski pamatoti ĀCM apkarošanas pasākumi un jauni reģionalizācijas nosacījumi, uzsver zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Pēc pārrunām par aktuālo informāciju saistībā ar ĀCM ar Eiropas veselības un pārtikas nekaitīguma komisāru Vīteni Andrjukaiti un lauksaimniecības ministriem Lietuvas galvaspilsētā Viļņā teica zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

Dūklavs ir pārliecināts, ka mājas cūku novietnes no saslimšanas ar ĀCM var pasargāt profilaktiskie biodrošības pasākumi. Lai kontrolētu un stimulētu normatīvo dokumentu prasību ievērošanu, šogad Latvijā tiks apsekotas visas cūku novietnes. No līdz šim apsekotajām biodrošības nosacījumiem atbilst 88% novietņu.

Latvijas eksperti uzskata, ka slimības skartajos reģionos jāievieš zinātniski pamatoti un efektīvi ĀCM apkarošanas pasākumi, ņemot vērā katra reģiona specifiku - mežacūku populācijas blīvumu, ģeogrāfiskos apstākļus un medību tradīcijas.

Patlaban sekmīgai cūkkopībai ir radīti nopietni šķēršļi. Tādēļ ir jāpārskata normatīvie akti un jāizstrādā tādi ilgtermiņa nosacījumi, kurus ievērojot, uzņēmēji var turpināt pilnvērtīgu saimniecisko darbību. Turklāt ļoti svarīgi ir paplašināt iesaistīto ekspertu loku (savvaļas dzīvnieku biologus, medību speciālistus), nodrošinot daudznozaru skatījumu uz risināmajiem jautājumiem.

"Mēs esam ieinteresēti reģionalizācijas nosacījumos, ko Eiropas Komisija (EK) jau ir sākusi izstrādāt, un rosinām sagatavot arī dzīvnieku un produktu tirdzniecības nosacījumus starp ĀCM skartajām dalībvalstu riska zonām. Bet nosacījumos ir skaidri jādefinē kritēriji slimības riska zonu minimālajai platībai, kā arī ir jānosaka detalizēti kritēriji zonu robežu mainīšanai un atcelšanai. Mēs lūdzam EK pievērst īpašu uzmanību kritēriju izstrādei, jo tie kā sasniedzamais mērķis ļaus efektīvāk ieviest slimības uzraudzības un apkarošanas pasākumus," teica Dūklavs.

Bet Eiropas veselības un pārtikas nekaitīguma komisārs Andrjukaitis atzīst, ka ierobežojumi, kas ieviesti, lai ierobežotu un apkarotu ĀCM, ir liels slogs cūkkopības nozarei. Tādēļ EK centīsies pārskatīt ierobežojumus un nosacījumus, ņemot vērā dalībvalstu iesniegtos priekšlikumus.

Kā ziņots, šodien Viļņā Dūklavs tikās ar komisāru Andrjukaiti, abu pārējo Baltijas valstu lauksaimniecības ministriem Urmasu Krūsi un Virgīniju Baltraitieni, Polijas lauksaimniecības ministru Mareku Savicki un galvenajiem veterinārijas speciālistiem, lai pārrunātu aktuālāko informāciju par ĀCM.

Kā ziņots, Latvijā ĀCM aktuāls kļuva 2013.gada jūnijā. Neraugoties uz stingrajiem slimības ierobežošanas un apkarošanas pasākumiem, arī šogad konstatēti divi ĀCM uzliesmojumi mājas cūku novietnēs.

Šogad līdz 5.jūlijam ĀCM konstatēts 312 mežacūkām 21 novada 52 pagastos, un skaitļi turpina pieaugt. Piemēram, no 1.jūlija līdz 5.jūlijam ĀCM šogad jauni gadījumi mežacūkām konstatēti sešu novadu astoņos pagastos.

Joprojām Latvija veic pastiprinātu mājas un mežacūku uzraudzību, kā arī kravu un bagāžas kontroli uz valsts austrumu robežas, lai nepieļautu slimības ierosinātāju ievešanu ar dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem, kas pirkti Krievijā un Baltkrievijā.

LETA

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: