Izskaņai tuvojas Latvijas un Igaunijas pārrobežu sadarbības projekts Industriālais mantojums, kurā piedalās Ventspils brīvostas pārvalde. Pēc projekta īstenošanas Baltijas tūrisma kartē parādīsies jauns maršruts, kurā būs iekļauta arī Ovišu bāka ar atjaunoto ekspozīciju.

Ovišu bākas atjaunotā ekspozīcija jau ir pieejama apmeklētājiem. Līdztekus iepriekšējiem eksponātiem – navigācijas priekšmetiem, kas tika izmantoti dažādos laikos dažādās bākās, toskait arī Ovišu, – tagad ir pieejami jauni interaktīvie eksponāti, kas izveidoti, izmantojot jaunākās tehnoloģijas. «Tas ir unikāls projekts, kas ļauj saglabāt industriālo mantojumu. Projekta pirmajā daļā katrā objektā tika pilnveidots tūrisma piedāvājums, uzlabotas ēkas vai iekārtas. Savukārt šobrīd noris darbs pie projekta otrās daļas – tiek veidots vienots, aizraujošs tūrisma maršruts Latvijā un Igaunijā, kas apvieno ne tikai visus 26 projektā iesaistītos objektus, bet arī citas industriālā mantojuma apskates vietas,» stāsta Ventspils brīvostas pārvaldes projekta koordinatore, mārketinga speciāliste Kristīne Jansone. Pateicoties projektam, senie industriālie objekti ieguvuši jaunu dzīvi, tie kļuvuši pievilcīgi tūristiem un raisījuši interesi par industriālo mantojumu dažāda vecuma apmeklētājiem. Tuvākās vietas Kurzemē, kur arī tiek īstenots projekts, ir Pāces vilnas fabrika Dundagā, adatu fabrika Kuldīgā, Airītes dzelzceļa stacija un Aizputes ūdenstornis.

Jaunie interaktīvie eksponāti

Jaunās tendences paredz senatnīguma, vēstures mijiedarbību ar mūsdienu tehnoloģijām. Pateicoties tam, interese par vēsturi nezūd pat gados jauniem cilvēkiem. Atjaunotā ekspozīcija Ovišos tam ir spilgts piemērs. Šodien navigācijas vēsturi, kas uzzināma bākas muzejā, var uztvert ne tikai vizuāli, bet arī ar dzirdi un tausti. Piemēram, izmantojot vienu no jaunākajiem eksponātiem, var apgūt Morzes ābeci. Tā ir starptautiska valoda, kurā vēl nesen savā starpā sazinājās jūrnieki visā pasaulē. Nospiežot pogu, lietotājs izdzird konkrētu signālu salikumu. Atrodot signāla atšifrējumu – uzzina, kas tas ir par burtu. Pa burtiem tiek veidots vārds, bet, kāds, neteiksim! Tas jānoskaidro uz vietas pašiem! Izmantojot Morzes ābeci, katrs interesents var uzrakstīt arī savu novēlējumu.

Nākamajā interaktīvajā stendā – Ventspils brīvostas pārvaldes trīs bākas: Ovišu, Užavas, Akmeņraga, kas raida gaismas signālus tieši tāpat kā reālajā dzīvē. Ovišu bākas uzraudze Iveta Badere atgādina, ka katrai bākai ir neatkārtojama konstrukcija un ārējais veidols, kā arī savs gaismas signāls. Tieši pēc šīm pazīmēm agrāk orientējās jūrnieki. Pamanot iztālēm dienas laikā konkrētas konfigurācijas aprises, viņi zināja, kurā vietā tuvojas krastam. Naktī par tādu atšķirības zīmi kalpoja gaismas signāls.

No ugunskura līdz satelīttehnoloģijām

Apmeklētāju uzmanību piesaista vēl viens jauns eksponāts – animācijas filma, kura stāsta par Ovišu bākas un navigācijas kopumā vēsturi. Laikā, kad vēl bākas nebija uzceltas, jūras ceļu palīdzēja noteikt parasti ugunskuri, kas tika dedzināti krastā, lai kuģi jūrā redzētu, kurp viņiem virzīties. Pēc tam radās bākas, un turpmākā navigācijas vēsture jau ir saistīta ar signālu padeves tehnoloģiju attīstību. Sākumā tās bija lampas, kas darbojās, izmantojot dabas materiālus – malku, petroleju, gāzi –, ko vajadzēja aizdegt ar roku. Ovišu bākas signāllampas ir darbojušās arī ar petroleju, stāsta Iveta. Dabas materiālus nomainīja elektrība. Mūsdienu tehnoloģijas aizgājušas tik tālu no senajām, ka tās pat nevar salīdzināt! Tagad kuģi jūrā signālus saņem ar satelīttehnoloģiju palīdzību.

No jaunajiem mūsdienu eksponātiem bākā apskatāms arī multimediju stends. Interaktīvos eksponātus izveidoja iepirkuma uzvarētāji – SIA Aspired. Rudenī pabeigs veidot jaunu tūrisma maršrutu un visos objektos notiks projekta izskaņai veltīti pasākumi.

Senie eksponāti izskatās citādi

Ovišu bākā eksponātus var ne tikai apskatīt, bet arī dzirdēt, sataustīt un izmēģināt, kā tie darbojas. Piemēram, miglas taure, kas palīdz orientēties ostā kuģiem miglas laikā, ir tik skaļa, ka liks satrūkties katram apmeklētājam. Tāpat var ar roku iedarbināt Liepājas bākas maketu, sūtot kuģiem gaismas signālus, uzsiet jūrnieku mezglus. Apmeklētāji var apskatīt radiobākas aprīkojumu un arī nofotografēties ar kādreiz izmantotām rācijām. Pirms daudziem gadiem Ovišu bāka arī darbojās kā radiobāka. Savukārt milzīgais optiskais stikls, kuru kādreiz izmantoja dažādās bākās, atgādina greizos spoguļus smieklu istabā. Šodienas bākas apmeklētāji smejas, raugoties vienam uz otru caur šo milzīgā palielinājuma stiklu. Bet kādreiz ar šo aci varēja no bākas saskatīt objektus jūrā līdz pat desmit jūdžu jeb teju 20 kilometru attālumā! Šī optiskā iekārta tika izmantota Mērsraga, Miķeļtorņa un Daugav­grīvas bākā.

Interese par bāku saglabājas

Kurzemes piekrastes bākas vienmēr ir vilinājušas tūristus. Trīs bākas, kas atrodas Ventspils brīvostas pārvaldes atbildībā, ir vienīgās Latvijā, kas ir atvērtas apmeklētājiem. Šovasar apmeklētāju Ovišu bākā netrūkst. Daži paliek šeit nakšņot, uzslejot teltis bākas teritorijas zaļajā zonā. Tiesa, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad uz bāku brauca pārsvarā tūristu autobusi, tagad bāku arvien biežāk apmeklē tieši nelielas kompānijas, ģimenes un pat vientuļi ceļotāji, stāsta Badere. Aizvadītās nedēļas ceturtdienā bāku apmeklēja Arita no Rīgas un Natija no Tbilisi, Ovišos viņām ļoti paticis.

Ovišu bāka ir saistoša ar savu vēsturi un neparasto auru. Tā ir Latvijas vecākā bāka. Pateicoties tās konstrukcijai, tajā ir neparasta akustika. Šo bākas īpatnību izmanto mūziķi un izpildītāji, rīkojot tajā koncertus. Neviltotu interesi par bāku izrāda arī mākslinieki un fotogrāfi, eksponējot tur savus darbus. Līdz augusta beigām bākā ir apskatāma Arņa Kundziņa fotoizstāde.

Ventspils brīvostas pārvalde izgatavojusi divu populāro hidrobūvju – Dienvidu un Ziemeļu mola –, kā arī jūras krastu nostiprinošo tetrapodu maketus. Šos eksponātus ventspilnieki un pilsētas viesi jau varēja skatīt Pilsētas svētku gājiena laikā, kur tos prezentēja Ventspils brīvostas pārvalde. Bet nesen tie tika pārvietoti uz Ovišu bākas teritoriju. Tepat ir apskatāma arī navigācijas boju kolekcija.

Muzeja apmeklētāji izrāda neviltotu interesi par Morzes ābeces eksponātu.

Projekta īstenošanas gaitā tika atjaunota Ovišu bākas ekspozīcija.

Ovišu bāka ir saistoša mūziķiem, izpildītājiem, māksliniekiem un fotogrāfiem. Līdz augusta beigām bākas telpās apskatāma fotogrāfa Arņa Kundziņa darbu izstāde.

Katru dienu Ovišu bākas muzeju apmeklē tūristi no dažādām Latvijas vietām.

Ovišu bākas darba laiks:

pirmdien 8.00–18.00,

otrdien, trešdien, ceturtdien 8.00–17.00,

piektdien 8.00–16.00.

Pieteikšanās – 63600364 (darbdienās), 26264616 (iepriekšējiem pieteikumiem).

Par projektu:

Lai veicinātu industriālās vēstures liecību saglabāšanu, 26 Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objekti (bākas, ūdenstorņi, dzirnavas, dzelzceļa objekti un ražotnes) piedalās projektā Industriālais mantojums. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības fondu atbalstu INTERREG Igaunijas–Latvijas 2014.–2020. programmā.

(Augstākminētā informācija atspoguļo autora viedokli, un Igaunijas–Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.)

Lai stāsts par bāku būtu pārskatāmāks

Gvido Grīnbergs, SIA Aspired valdes priekšsēdētājs

– Ar jauno tehnoloģiju ienākšanu mūsu dzīvē cilvēki vēlas uz­tvert un izzināt informāciju ar modernāku formātu palīdzību. Arvien biežāk muzejos apmek­lētāji vēlas mainīgus eksponātus, kurus var pamēģināt vai izjust (mijiedarboties). Muzeju vadītāji nu jau zina, ka mūsdienu cilvēks pastiprinātu uzmanību pievērš kaut kam jaunam, neredzētam, kustīgam, proti, objektam (eksponātam), kas spēj mijiedarboties ar lietotāju.

Ir pagājuši tie laiki, kad apmeklētāja uzmanību muzejā, kādā ekspozīciju zālē vai izstāžu stendā ilgstoši varēja noturēt ar 18. gs. muižas vārtu atslēgu, kas paslēpta zem stikla kupola. Bērniem un arī pieaugušajiem daudz saistošāk būs paņemt to rokās – sajust, cik tā ir smaga, cik liela, kā aprūsējusi, cik grūti bija tādu ielikt slēdzenē un cik grūti tā griezās, jo pašiem kabatā ir maza, spīdīga dzīvokļa atslēdziņa, kura ir tik ļoti ērta.

Tieši ar šādu pieeju mēs atjaunojām Ovišu bākas ekspozīciju – pirmkārt, radījām vairākus jaunus interaktīvus eksponātus, ar kuriem apmeklētājs var mijiedarboties, lai labāk izprastu tēmu. Otrkārt, atjaunojām un labiekārtojām arī esošo ekspozīciju, lai apmeklētājs var pārskatāmāk baudīt stāstu par unikālo Ovišu bāku.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: