Ventspils novada Vārves pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) publiskotā informācija. Slimība konstatēta saimniecībā "Oši", kurā ir 1762 cūkas.

Šis Latvijā ir pirmais šogad reģistrētais ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnē.

PVD norāda, ka saimniecībā ir sākti ĀCM apkarošanas pasākumi.

Vienlaikus noteikta arī karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana, kā arī cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas un cūkgaļas produkcijas pārvadāšanai un izplatīšanai.

PVD uzsver, ka visām karantīnas zonā esošajam cūku novietnēm ir noteikts cūku pārvietošanas aizliegums - aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

Tāpat PVD ir sācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē, kā arī tiks sākta slimo cūku iznīcināšana.

Zemnieku saimniecības "Oši" īpašnieks Raitis Krūmiņš sacīja, ka patlaban ir pāragri spriest par to, vai saimniecība spēs darbību turpināt pēc slimības apkarošanas.

Vienlaikus, vaicāts par zaudējumu aplēsēm, īpašnieks norādīja, ka arī tās būs iespējams precizēt tikai pēc kāda laika.

Tāpat viņš pauda, ka pašlaik nav izdevies identificēt slimības cēloni, savukārt attiecībā uz dzīvnieku iznīcināšanu, turpmākos darbus koordinēs PVD.

PVD aicina cūku turētājus, īpaši vasarā un ražas novākšanas laikā būt atbildīgiem un atgādina - lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi.

Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām bija 2020. gada 17. jūlijā Skrundas novadā.

Informācijas "Firmas.lv" liecina, ka zemnieku saimniecība "Oši" 2020. gadā strādāja ar 666 724 eiro apgrozījumu, kas ir par 19,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet saimniecības peļņa pieauga vairākkārt - līdz 474 703 eiro. Zemnieku saimniecība reģistrēta 1991. gadā, un tās vienīgais īpašnieks ir Krūmiņš.

Lasi vēl

Komentāri (6)

 • -4
  Eeeeeeeeee 02.08.2021, 09:35:30

  Tapēc cūkgaļu nav ko ēst!

 • -1
  Pipars 02.08.2021, 10:19:43

  Opā,10 km.
  Tur jau Miesnieka ferma ar atrodas.
  Ta jau Miesniek bodē Saules iela gāļ vairs nevares dabut!?

 • -3
  DiesIrae 02.08.2021, 14:56:44

  Ļoti aizdomīgi tas viss.
  Visdrīzāk, tā ir metode kā iznīcināt vietējos mazos ražotājus.

 • -3
  Vadims LV 02.08.2021, 17:29:15

  Es domāju ka tā arī ir-neviens jau aiz laba prāta nepērk to pussintētisko gaļu lielveikalos kura piepičkāta ar hz kādām ķīmijām un antibiotikām.Vēl pāris fermās ,,atradīs,, šo mēri un vietējai gaļai varēs pateikt ardievas.Būs gan cena augšā,gan daudzums ierobežots un gribot negribot cilvēki pirks to importa lielfermu ražoto mēslu.Tapat kā ar zivīm-Baltijas j uras lasis redz esot slikts,toties pārzaļotais,kīmiskais Norvēģijas,vai atlantoijas ( kas ir 1 un tas pats ) esot labs un ļēts.Fūūū,Pats vairākus gadus darbojos Norvēģijas lašaudzētavu sfērā-neviens kam ar to saistība neēd to draņķi.

 • 0
  The Plant Preserv-a-tron 04.08.2021, 14:37:34

  Naivie OrdoVadimi,Piparu mērcē!
  Jums pat sapņos nav nācis-
  ar ko tiek audzētas LV cūkas!
  Cilvēki ir vienādi ļauni visā pasaulē.
  Latvijā gatavo grillu,no Poļu vistiņām..un tē tē..
  Nu ņemieties prātu,kvaukšķīši!

 • 0
  The Plant Preserv-a-tron 04.08.2021, 14:47:48

  Kvalitāte ir vienlīdzīga.
  Cita lieta-konkurence,
  Latvieši paši,brīvprātīgi pieteicās par vergiem ES.
  Tagad baudiet "Jelgavas cukurfabriku" no Dānijas!
  Iegaumējiet tautieši-
  turpmāk pār mūsu zemi valdīs "golubeva" un "rinkēvičs"!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: