Festivāla “LNSO vasarnīca” otrajā dienā, 20. augustā, plkst. 20.00 koncertzālē “Latvija” izskanēs enerģijas pilnā Aleksandra Skrjabina uguns poēma “Prometejs” un pirmoreiz Latvijā — Artura Maskata skaņdarbs “My River runs to thee”, ko komponistam pasūtināja divi Andra Nelsona vadīti pasaules mēroga orķestri - Bostonas simfoniskais orķestris un Leipcigas Gewandhaus orķestris.

Skaņdarbu atskaņojumā piedalīsies pianists Andrejs Korobeiņikovs un diriģents Andris Poga.

Harismātiskais Andrejs Korobeiņikovs ir viens no mūsdienu pieprasītākajiem pianistiem; viņš savā spēlē spoži apvieno tehnisko meistarību un izteiksmes spēku. Andrejs absolvējis Maskavas konservatoriju un ir daudzu starptautisku konkursu laureāts. Ar LNSO Andrejs Korobeiņikovs iepriekš uzstājies 2015. gada rudenī Lielajā ģildē orķestra sezonas atklāšanas koncertā ar solo Prokofjeva Otrajā klavierkoncertā.

20. augusta vakarā Ventspilī Andrejs Korobeiņikovs spēlēs solo lieljubilāra Aleksandra Skrjabina simfoniskajā poēmā “Prometejs”, kas pēc būtības pielīdzināma klavierkoncertam. Opuss pirmatskaņojumu piedzīvoja Maskavā 1911. gadā ar pašu autoru pie klavierēm. Grieķu mitoloģijā Prometejs bija titāns, kurš dāvāja cilvēkiem uguni un par to tika smagi sodīts. Taču komponists šajā būtnē saskatīja ko vairāk – cilvēka radošās apziņas un garīgās enerģijas simbolu. Pirms tam Andreja solo sniegumā dzirdēsim Skrjabina Piekto klaviersonāti un Valsi op. 38.

Koncerta programmā likts arī Artura Maskata simfoniskais darbs “My River runs to thee”, kura nosaukums aizgūts no slavenās amerikāņu dzejnieces Emīlijas Dikinsones (Emily Dickinson) dzejoļa. Komponista vārdiem, upe simbolizē "dzīvību, brīvību un mīlestību — ko tādu, kas cilvēkam dots no augšas un kas vada viņa dzīvi”. Skaņdarbu 2019. gadā pirmatskaņoja Bostonas simfoniskais orķestris Andra Nelsona vadībā. Mūzikas kritiķis un komponists Džonatans Blumhofers (Jonathan Blumhofer) vēlīgi raksturojis darbu kā “veiksmīgu gaisotnes un lirisma savienojumu”.

Andris Poga kopš 2021./2022. gada sezonas ir Stavangeras simfoniskā orķestra (Norvēģija) galvenais diriģents. No 2013. līdz 2021. gadam Poga bija LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents, un patlaban viņš turpina sadarboties ar orķestri kā mākslinieciskais padomnieks. Andris Poga ir starptautiski pieprasīts diriģents, kurš uzstājas ar Vācijas, Francijas, Itālijas, Skandināvijas, Japānas un Ķīnas vadošajiem orķestriem.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: