Filmu vērtē kinogardēdis Savva Matvejevs.

 Režisors: Deivids Finčers

Sociālais tīkls ir filma par pasaulē jaunāko miljardieri Marku Cukerbergu, kas izstrādājis un nodibinājis populāro sociālo tīklu Facebook. Pie Cukerberga&Co rašanās vēstures ekranizācijas ķēries ārkārtīgi apdāvinātais režisors Deivids Finčers (Septiņi, Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu, Cīņas klubs, Svešais 3).

Šo Finčera pēdējo filmu nevajadzētu uztvert kā Facebook reklāmu. Šim tīklam tā nav vajadzīga. Filma Sociālais tīkls drīzāk uztverama kā efektīva vitamīnu deva vai pat dopings, kas stimulē domāšanas procesu un izmaksas atstrādā par visiem 200%. Jūs taču piekritīsiet, ka Ls 1,70 (tik maksā kinobiļete) ir smieklīga cena par tik brīnumainu un velnišķīgi efektīvu pulverīti.

Sociālais tīkls tapis tieši laikā, kad katrs otrais veselīgi domājošs cilvēks cenšas saprast, kā varētu tikt pie naudas (varbūt pat lielas?), darot to, ko prot vislabāk. Turklāt izdarīt to tā, lai vēl pie viena tā skaisti noliktu vietā konkurentus, pašapliecinātos pāridarītāju priekšā un ierakstītu savu vārdu vēsturē. Kas attiecas uz vēsturi, tad gribas pateikt paldies arī par Džastinu Timberleiku, kurš filmā atveidojis Šonu Pārkeru – skandalozi pazīstamā dienesta Napster dibinātāju.

Finčeram jau kuro reizi izdevies uzņemt filmu, kas nopietni atšķiras no viņa iepriekšējiem darbiem, tomēr spējot saglabāt savu neatkārtojamo rokrakstu un stilu – ir atstumts, kompleksains ģēnijs, ir nelieši, ir Mīlestība, galvenajam varonim ir konkrēts mērķis iznīcināt konkurentus, ir emocijas. Taču, ja agrāk Finčers lika savam varonim ar galveno nelieti izrēķināties fiziski, tad tagad viņš piespiedis ar ļaunajiem tikt galā, izmantojot tikai prāta dotības. Un cik lieliski tas viņam ir izdevies! Uzņemt filmu, kas patiesi darbojas, par antisociālu jaunu ģēniju, kas izveidojis sociālo tīklu, – tas ir jāprot.

Sociālais tīkls ir divu stundu dialogs bez mazākās norādes uz jebkādu spriedzi un neprognozējamu finālu.

Tomēr Finčers pratis savus filmu uzņemt tā, ka acis no ekrāna nav iespējams atraut. Un tas ir sīkums, ka filmas režisors lielāko daļu studentu no prestižām izglītības iestādēm liek uztvert kā alkatīgu zelta jaunatni, kas nav spējīga pat grāmatu paņemt no plaukta, lai atrastu tajā atbildi, kas tāpat ir zināmas katram studentam. Tas nekas, ka starp filmas sieviešu varonēm grūti atrast vismaz vienu, kas būtu cienīga būt Hārvardas studente, Studente vispār. Un viss tikai tāpēc, ka lūkoties uz kompleksainu botāniķi, kurš aukstasinīgi, tā vēsi un bez mērķa nopelnīt miljardus iznīcina konkurentus, apspiež pārējos vienkārši paša procesa dēļ, vienmēr ir patīkami un interesanti. Jo īpaši, ja tas ir pasniegts lieliskā režisora Finčera apdarē.

Spriedums: 9 – obligāti jānoskatās. Nebūtu ieteicams izlaist Deivida Finčera, kurš spēj trāpīt mērķi jau kopš 1992. gada, filmu. Vēl jo vairāk tādēļ, ka nekas izcilāks šajā žanrā šogad skatītājiem vairs nespīd. Sociālie tīkli JAU ir ikviena pusaudža neatņemama dzīves sastāvdaļa. Nebūs par ļaunu paskatīties, kā līdz tam esam nonākuši.

Ko vēl var noskatīties, ja iepatikusies filma Sociālais tīkls: Labais Vils Hantings, Prāta spēles, Zodiaks.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: