Ventspils brīvosta iekļauta vienotā valsts investīciju piesaistes tīklā – Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras koordinētā POLARIS procesā.

Ventspils brīvostas pārvalde parakstījusi trīspusēju līgumu ar Ventspils domi un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, kas nosaka sadarbības kārtību valsts mēroga POLARIS procesā un nozīmē jaunas metodikas ieviešanu ārvalstu investoru piesaistē.

Ierastā kārtība ir šo līgumu parakstīt starp pašvaldību un Latvijā par investīciju piesaisti atbildīgo iestādi – Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru. Tomēr, ņemot vērā faktu, ka Ventspils brīvostas pārvalde investīciju piesaistē ir kā labās prakses piemērs visā Latvijā, Ventspilī izdarīts izņēmums.

Ventspilī metode, kuru Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra iepriekš minētajā procesā apņēmusies īstenot arī Latvijā, tiek lietota jau labu laiku.

Tomēr ieviešana valsts līmenī, iesaistot arī valsts institūcijas, tajā skaitā valstij piederošās kapitālsabiedrības, atvieglos arī Ventspils brīvostas darbu ar investoriem.

Līdz ar līgumu parakstīšanu vēl vairāk tiks sekmēta komercdarbības attīstība pašvaldības administratīvajā teritorijā, veicinot investīciju, tajā skaitā ārvalstu, pieaugumu un palielinot pašvaldības konkurētspēju vietējā un starptautiskajos tirgos.

Latvijas Investīciju un attīstību aģentūra par lēmumu veidot nevis kārtējo darba grupu, bet radīt zīmolu POLARIS, kas tulkojumā nozīmē ziemeļzvaigzne, izšķīrusies, jo ārzemnieki ir noguruši no tā, ka dažādu iestāžu ierēdņi daudzus jautājumus virza ļoti lēni. Tāpat nācies secināt, ka daudzi valstij nozīmīgi investīciju projekti zaudēti tieši tādēļ, ka nav bijusi pietiekami savlaicīga un aktīva pretim nākšana potenciālajiem investoriem.

Tomēr kā būtiskākais ieguvums no POLARIS tiek uzsvērta stratēģisko investīciju padome, kurā ietilpst septiņu nozaru ministri un kuras galvenais uzdevums ir novērst administratīvos šķēršļus un atbalstīt projektus valstiskā līmenī. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols atklāj, ka līdz ar šīs padomes izveidi  jautājumi, kas iepriekš tika vilcināti pat pusgadu, šobrīd tiek atrisināti divu nedēļu laikā.

Investors, ienākot jebkurā valstī, ir viens pret trim lielākajiem sektoriem – publisko, privāto un akadēmisko. Tādēļ POALARIS investoram, kas atnāk uz Latviju, apkārt paredz radīt atbalsta tīklu. Būtiski, ka tiks iesaistīti arī valstij piederoši uzņēmumi, kas ir kādas nozīmīgas infrastruktūras turētāji, piemēram Latvenergo. Savukārt uzņēmējam, kam ir problēma, kuras atrisināšanai nepieciešama zinātniskā kapacitāte, iesaistot POLARIS izpētes institūtus, būs ātrāka iespēja to atrisināt.

Īpašā pētījumā noteiktas arī galvenās nozares, kuras POLARIS īpaši atbalstīs, – kokapstrāde, metālapstrāde, transports un loģistika, dzīvības zinātnes un informācijas tehnoloģijas. Jāatzīmē, ka Ventspilī metālapstrāde, transports un loģistika veido ¾ no piesaistītajām investīcijām.

Atbalsta programma ārvalstu investīciju piesaistei veidota tādēļ, ka lielāko labumu ekonomikā sniedz investīcijas, kas vērstas uz eksporta veicināšanu. Statistika pierāda, ka ārvalstu uzņēmumos, lai arī tie nodarbina turpat četras reizes mazāk darbiniekus, apgrozījums ir turpat uz pusi lielāks.

Noskaties arī Kurzemes TV sižetu!

Lasi vēl

Komentāri (1)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: