Ventspils brīvostas pārvalde pirms divarpus gadiem iegādājās četrus Volkswagen Up elektromobīļus. Šāds pirkums bija iespējams pateicoties Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta piešķirtajam līdzfinansējumam, kas ļāva daļu autoparka aizstāt ar videi draudzīgāku un ilgtermiņā ekonomiski izdevīgāku risinājumu.

Salīdzinot ekspluatēšanas izmaksas ar līdzvērtīgu iekšdedzes dzinēja automašīnu, ietaupījums ir aptuveni 400 eiro gadā uz vienu elektromobili. Iekšdedzes dzinēja auto vidējais patēriņš uz 100 km ir 4,5 euro, bet elektromobīļa 2,15 eiro. Arī tehniskās apkopes izmaksas un remonti vidēji gadā elektromobilim ir par 12% lētāki nekā iekšdedzes dzinēja automašīnai. Liels ietaupījums ik gadu ir uz ceļa nodokli, kurš elektromobīļiem nav jāmaksā. Kopš iegādes brīža visi četri elektromobīļi ir nobraukuši nepilnus 94 tūkstošus km, kas kopā veido 3600 eiro lielu ietaupījumu, salīdzinot ar līdzīga izmēra iekšdedzes auto.

Elektromobīļi tiek ekspluatēti pārsvarā pilsētā, un to dienesta vajadzībām izmanto Ventspils brīvostas pārvaldnieka palīgs, vecākais ostas uzraugs, ēku pārzinis un būvinženieris.

Ventspils brīvostas pārvalde izskatīs iespēju iegādāties vēl šādus elektromobīļus, ja perspektīvā būs pieejams līdzfinansējums no Eiropas Savienības fondiem un programmām. Lai arī elektromobīļiem emisija ir nulle, pašreiz lielākais šķērslis, lai nomainītu visu autoparku pret elektromobīļiem, ir tieši augstās iegādes izmaksas, salīdzinot ar iekšdedzes dzinēju automašīnām.

Elektromobiļu iegāde Ventspils brīvostas pārvaldes vajadzībām īstenota pateicoties Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansētajam projektu konkursam „Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana transporta sektorā-atbalsts elektromobīļu un to uzlādes infrastruktūras ieviešanai”. Tie tika iegādāti SIA „Moller Auto Latvia” 2014.gada 21.augustā. Elektromobīļu izmaksas sastādīja 105 952,00 eiro, no kuriem 43 781,82 eiro kā līdzfinansējumu sedza Klimata pārmaiņu finanšu instruments.

Lasi vēl

Komentāri (4)

 • -1
  šašliks 03.03.2017, 20:28:30

  Nu vai nepietiks vienreiz? Dome to un brīvosta šito, cik var kladzināt par to, ko varat atļauties? Daļai sabiedrības maizei knapi pietiek, a jūs te savus elektromobīļus bāžat visiem degunā, pašiem nav kaut drusciņ neērti? Liela daļa pat pieklājīgu VolksWagen nevar atļauties, šie te lepojas ar elektromobīļiem un Audi tikko no konvejera. Zog un neslēpj. Kaut drusciņas kauna būtu.

 • 0
  df123 03.03.2017, 20:32:33

  Šitos vajag dot brīvostas valdes priekšsēdētājam,ko braukāt uz tiesas sēdēm Rīgā!

 • -1
  Ena 05.03.2017, 13:57:28

  Velosipēdi būtu daudz ekonomiskāki. Un videi draudzīgāki.

 • -1
  Valdis Valdis 06.03.2017, 10:27:57

  Šitam negribu piekrist viņi nemaksā akcīzi par degvielu un vēl nemaksā transporta nodevu kas tad viņi neizmanto koplietošanas ceļus un infrastruktūru!? atkal bagāto prikoli ,jo vairāk naudas jo mazāk par visu jāmaksā, dzied tik līdz par globālo sasilšānu un ievieš co2 limitus valstī kur automašīnai vidējais vecums padsmit gadu, tas ir vajadzīgs Latvijā kur cilvēku un automašīnu mazāk kā Londonas vai Maskavas mikrorajonā

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: