Pašvaldības SIA ŪDEKA šajās dienās vērsies kāds ventspilnieks, kas ziņojis par mīklainu kādas firmas telefona zvanu ar piedāvājumu ierasties viņa mājoklī un pārbaudīt dzeramā ūdens kvalitāti. Tā kā viņam nekādas bažas par Ventspils ūdens kvalitāti līdz šim nav radušās, piedāvājums ticis noraidīts, taču palikusi neizpratne, kas īsti bija šī firma un kādas būtu bijušas tālākās sekas piedāvājumam piekrišanas gadījumā.

Aicina iedzīvotājus neuzķerties

Šis nav pirmais šāds gadījums Ventspilī, līdzīgi gadījumi ir fiksēti pirms vairākiem gadiem, kā arī vēl nesen – pagājušā gada novembrī. Visticamāk, pilsētā atkal uzdarbojas kādu firmu pārstāvji, kas, cerēdami uz cilvēku lētticību, apvārdo un par dārgu naudu mēģina pārdot ūdens filtrus vai citas ūdens attīrīšanas iekārtas. Sliktākajā gadījumā zvanītāji var izrādīties laupītāji, kas izgudrojuši jaunu metodi iekļūšanai cilvēku mājokļos naudas izkrāpšanas nolūkā. Tādēļ uzņēmums aicina iedzīvotājus neuzķerties uz šādiem piedāvājumiem un rūpīgi izvērtēt, kam viņi atver sava mājokļa durvis.

 

«Aizdomīgus šādus piedāvājumus dara jau tas vien, ka tiek piedāvāts ūdens analīzes veikt cilvēka mājoklī, lai gan parasti šādas pārbaudes veic speciālās laboratorijās,» norāda ŪDEKAs valdes priekšsēdētājs Edgars Daugelis.

 

ŪDEKA sazinājās ar Standartizācijas, akreditācijas un metroloģijas centru, kur apstiprināja, ka ūdens pārbaudes ir jāveic laboratorijās un analīžu rezultātus vajadzētu uzskatīt par ticamiem tikai tādos gadījumos, ja tās veiktas laboratorijā, kas akreditēta ūdens izmeklējumiem, kā arī analīžu rezultāti tiek izsniegti pārskata veidā ar īpašu atzīmi uz tā. Centra pārstāve tomēr nenoliedza, ka firmas ir atradušas dažādus veidus, kā apiet sistēmu – esot kā meitasuzņēmumi akreditāciju saņēmušajiem uzņēmumiem vai nodrošinoties ar dažādiem citiem attaisnojumiem.

 

Centra pārstāve paskaidroja, ka analīzes iedzīvotāju mājokļos drīkst veikt tikai Veselības inspekcija, kas Latvijā kontrolē kvalitāti dzeramajam ūdenim, ko iedzīvotājiem piegādā pa ūdensapgādes sistēmām. Taču inspekcija to dara tikai tādos gadījumos, ja iedzīvotājs pats ir vērsies pie inspekcijas ar iesniegumu par neapmierinošu ūdens kvalitāti. Turklāt jebkurai kontrolējošai iestādei, apmeklējot iedzīvotāju viņa mājoklī, ir jāuzrāda dienesta apliecība, pēc kuras iedzīvotājs var pārliecināties par piederību konkrētai iestādei vai sazināties ar iestādi, lai noskaidrotu darbinieka identitāti.

 

Ar akreditēto laboratoriju sarakstu var iepazīties Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā vai tā mājaslapā www.latak.lv.

 

Agresīvā pārdošana – firmas izvēle

Agresīva pārdošana ir firmas izvēle, taču centralizētā ūdens nomelnošana ir pārkāpums.

Pēc ventspilnieka stāstītā, šoreiz firma pat nav nosaukusi iemeslu, kādēļ tā vēlas sniegt šādu bezmaksas pakalpojumu iedzīvotājam, bet novembrī Ventspilī fiksētajos gadījumos, kad firmas pārstāvis bez iepriekšējas potenciālā klienta sazvanīšanas vienkārši klauvējis pie visām daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu durvīm un apgalvojis, ka analīzes tiks veiktas kāda sociālā pētījuma nolūkos. Saskaņā ar iepriekš fiksētajiem gadījumiem un interneta tīmeklī atrodamo informāciju parasti, šādām firmām ierodoties pie cilvēka, kas atsaucies uz piedāvājumu, un veicot ūdens analīzes, parasti seko centralizētā ūdens kvalitātes nomelnošana un piedāvājums iegādāties ūdens attīrīšanas filtrus, kas atrisināšot visas nebūšanas. Lieki teikt, ka to cenas rakstāmas pat ar trīs nullēm.

 

Pēc ventspilnieka telefonsarunas atstāsta ŪDEKA identificēja firmu un pārliecinājās, ka tā nav atrodama akreditēto laboratoriju sarakstā, turpretī firmas mājaslapu cēli rotā vairāki starptautiski sertifikāti un citi dokumenti, kas noteikti nerada nekādas šaubas potenciālajam klientam par firmas darbību.

 

Bet, papētot citus interneta avotus, aina kļūst vēl interesantāka – visos iespējamos (lasi – augsti nekotējošos) darba sludinājumu portālos firma ir ievietojusi neskaitāmus sludinājumus ar darba piedāvājumiem lielākajās pilsētās, apzīmējot vakanto amatu aģenta, izplatītāja, menedžera, speciālista, intervētāja un citos vārdos, īpaši uzrunājot studentus un jaunus cilvēkus, kas varēšot apvienot šo darbu ar studijām vai citām nodarbēm. Savukārt portālos, kuros cilvēki vērtē dažādu uzņēmumu klientu apkalpošanas kvalitāti, šī firma saņēmusi ne vienu vien sašutuma pilnu atsauksmi.

 

E. Daugelis turpina: «Mēs nevaram iejaukties firmas komercdarbībā un ierobežot tās izvēlētās metodes, lai pārdotu savu produktu, taču mēs neesam ar mieru un tas ir nekorekti, ja tiek apmelota mūsu sniegto pakalpojumu kvalitāte; tad tas jau ir pārkāpums. Ventspils ūdens tiek iegūts no pazemes un dabiskā veidā attīrīts atdzelzošanas stacijā, tas ir augstas kvalitātes tīrs dzeramais ūdens, kura analīžu rezultāti uzrāda pat labākus rādītājus par valsts un ES standartos noteiktajiem. Turklāt, īstenojot ES projektus un atjaunojot novecojušos tīklus, savās atbildības robežās mēs nodrošinām arī augstu ūdenspiegādes kvalitāti.»

 

Ventspilī ūdens kvalitāte nav apšaubāma

ŪDEKA atgādina, ka Latvijā dzeramo ūdeni galvenokārt iegūst no pazemes avotiem, taču tam vērojams palielināts dzelzs, mangāna, amonija, sulfātu un hlorīdu savienojumu saturs. Daudzos gadījumos šādu pazemes ūdeni varētu lietot uzturā bez kaitējuma veselībai, tomēr diskomfortu radītu tā nokrāsa un tas kaitētu saimniecībā izmantojamajiem priekšmetiem, sadzīves tehnikai, radītu rūsas nosēdumus izlietnēs un veicinātu ūdensvadu aizsērēšanu. Tādēļ ūdeni attīra. Būtiski, lai attīrīšanas process notiktu dabiski.

 

ŪDEKA visaugstākās kvalitātes dzeramo ūdeni nodrošina, pēc pacelšanas no pazemes attīrot to atdzelzošanas stacijā, kur, izmantojot intensīvu skābekļa padevi, dzelzs pārtop pārslās, kas paliek uz kvarca smilšu filtriem. Šāda attīrīšanas metode ir videi draudzīga un pilnīgi nekaitīga cilvēkam.

 

Ventspils ūdens satur cilvēka organismam optimālu minerālsāļu sastāvu un kvalitātes ziņā neatšķiras no veikalu plauktos pieejamajiem fasētajiem dzeramajiem ūdeņiem, daudzos gadījumos tas pat ir labāks, jo vērā ņemams ir fakts, ka krāna ūdens atrodas nepārtrauktā plūsmā un atšķirībā no fasētā vienmēr ir svaigs.

 

Runājot par dažu ventspilnieku izteiktajām bažām par kaļķakmens nogulsnēm ūdenī, to uzglabājot ilgāku laiku, informējam, ka kaļķa klātbūtne centralizētajā ūdenī nav kaitīga un ir pat nepieciešama, jo tas nodrošina aizsargrobežu starp ūdeni un cauruļmateriālu un būtībā norāda arī uz to, ka ūdens ir attīrīts dabiskā veidā. Ūdeni atkaļķot, to ķīmiski neapstrādājot, nav iespējams. Tiklīdz pasaules praksē būs atrasta pilnīgi nekaitīga atkaļķošanas metode, arī ŪDEKA apsvērs iespēju ūdeni atkaļķot. 

 

Lai pārliecinātos par ventspilniekiem piegādātā dzeramā ūdens kvalitāti, ŪDEKA regulāri veic arī pašmonitoringu. Ar dzeramā ūdens tehnoloģiskā procesa kontroles rādītāju pārbaudes rezultātiem reizi nedēļā var iepazīties mājaslapā www.udeka.lv.

 

Ja iedzīvotāju tomēr māc šaubas par dzeramā ūdens kvalitāti, ūdeni par maksu var pārbaudīt kādā no akreditētajām laboratorijām, piemēram, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR laboratorijās Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā un citās.

 

ŪDEKA izskata pateicību ventspilniekam un viņa kundzei, kuri vairākkārt zvanīja un ziņoja par aizdomīgo zvanu. Pārējiem ventspilniekiem aicinām būt modriem un līdzīgos gadījumos sazināties ar ŪDEKU.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: