No 20. līdz 23. jūlijam Jaunrades namā aktīvi norisinās Francijas uzņēmuma „RSA Cosmos” uzstādītās planetārija sistēmas lietošanas un uzturēšanas apmācības.

Apmācībās piedalās Ventspils Augstskolas docents Dr. phys. Jānis Harja un students Agris Traškovs, kā arī SIA “Fix” pārstāvis Aivars Brakmanis, kurš nodrošina sistēmas tehnisko atbalstu.

Aivars Brakmanis: „Apmācības notiks četras dienas un to laikā planetārija uzturētāji iegūs nepieciešamās zināšanas, lai patstāvīgi uzturētu planetārija serveri un veiksmīgi pielietotu vadības pulti.

Planetārija sistēmas uzstādītājiem “RSA Cosmos” jau ir 22 gadu pieredze 150 šāda veida tehnoloģiju uzstādīšanā visā pasaulē un “RSA Cosmos” kā dāvanu Jaunrades namam pasniedza divas filmas, kuras iespējams atskaņot planetārijā – filmu par Galileju un filmu par teleskopa izgudrošanu.”

Izbūvētā planetārija diametrs ir 8 m. Tajā tiek izmantots lielas jaudas projektors, kurš projicē attēlu, sadalot planetāriju divās daļās, kā arī audio sistēma, kas nodrošina augstu skaņas kvalitāti. Tiek plānots, ka maksimālai apmeklētāju piesaistei, piedāvātās filmas būs latviešu, angļu, krievu un lietuviešu valodās. Viena seansa laikā planetārijā varēs atrasties 40 personas.

Apmeklētāji tiks nodrošināti ar austiņām, lai katram apmeklētājam būtu iespēja filmu klausīties viņam saprotamā valodā. Filmas specefekti tiks atskaņoti caur audio sistēmu visiem apmeklētājiem vienlaicīgi, tādejādi saglabājot seansa unikalitāti.

Tiek plānots, ka docents Dr. phys. Jānis Harja dosies komandējumā uz Horvātiju, Austriju u.c. valstīm, lai tiktos ar speciālistiem, kuri jau daudzus gadus apkalpo šādus planetārijus, tādejādi gūstot pieredzi, kā arī papildinot planetārija krājumus ar jaunām un interesantām filmām, kuras atskaņot planetārijā.

Atgādinām, ka Ventspils Latviešu biedrības nama rekonstrukcija notiek Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta „Jaunrades nama attīstības projekts” ietvaros. Projekts paredz rekonstruēt vēsturisko 1904.gadā būvēto Ventspils Latviešu biedrības namu, pielāgojot to Jaunrades nama funkcijām, kā rezultātā rekonstruētā ēka, kā arī tās piebūve piešķirs teritorijai mūsdienīgu vizuālo tēlu, tajā pat laikā saglabājot vēsturisko elpu.

Projektu īsteno Ventspils pilsētas dome kopā ar Ventspils pilsētas pašvaldības iestādi „Komunālā pārvalde”, Izglītības pārvaldi un SIA „Pilsbūve” un saskaņā ar 2009.gada 17.februārī noslēgto būvdarbu līgumu, būvniecības darbi ir jāpabeidz līdz 2010.gada 30.jūlijam.

Projektu, piesaistot gan Eiropas Savienības fondu, gan valsts budžeta līdzekļus, kā arī nodrošinot pašvaldības līdzfinansējumu, plānots īstenot līdz 2010. gada septembrim. Kopējās projekta izmaksas paredzētas 3 miljonu latu apmērā, tai skaitā - Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 2,4 miljonu latu, Valsts budžeta dotācija 130 tūkstoši latu un pašvaldības finansējums – 470 tūkstoši latu.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: