Vēl pavisam nesen Puzes pagasta iedzīvotāja Elga Rūmniece katru dienu mērīja ūdens līmeni Raķupes pietekā – Vecieres upē.

 Šo pienākumu jeb uzdevumu Elga mantojusi septiņdesmitajos gados, kad sākusi dzīvot dzimtas mājās – Strautiņos. «Pirms tam, kā jau daudzi lauku ļaudis, veicu dažādus darbus – slaucu kolhozā govis, baroju jaunlopus. Pēc tam, kad atnācām šurp, uz Strautiņiem, pieņēmu meliorācijas pārvaldes piedāvājumu kļūt par hidrometriskā posteņa novērotāju.Tīri žēl, ka pagājušajā gadā tā lieta beidzās,» sūrojas Elga.        

Hidrometriskā posteņa darbinieku pienākums bija sistemātiska virszemes ūdensobjektu režīma izmaiņu novērošana un mērījumu veikšana. Šādas darbības Raķupē veiktas jau pirmās brīvvalsts laikos, bet padomju gados uzmanība pievērsta tieši Vecierei. Pirmos mērījumus un ierakstus savās kladēs Elga veikusi 1977. gadā.

Viņa divas reizes dienā – astoņos no rīta un vakarā – pētījusi, kāds ir ūdens līmenis upē, un fiksējusi vidējos rādītājus. Ziemā bija jāziņo, kad upe aizsalst, vai redzami no ledus brīvi ūdens laukumi. Ziņas uz Rīgu sūtītas reizi mēnesī. «Beigās sāku rakstīt arī to, kāda ir gaisa temperatūra – noskatījos, ko rāda pie loga piestiprinātais termometrs, – un kad līst lietus vai krīts slapjš sniegs. Tas man netika prasīts, bet pašai šķita interesanti. Pagājušajā gadā posteni likvidēja,» saka Elga.

No vienas puses, mērījumu veikšana kaulus nelauza, no otras puses, vienmēr bija jāraugās, lai postenis ir appļauts un tam var ērti piekļūt – šajos darbos neatsverama bija Elgas vīra un dēla palīdzība. Viņi novāca sakritušos un bebru sagrauztos kokus, atjaunoja trepītes, lai var nokāpt lejā pie upes. Šo vietu iecienīja arī jaunieši, kam patika pasēdēt pie upes un papļāpāt, un makšķernieki, kas gāja forelēs. «32 gadu laikā, kopš veicu mērījumus, visaugstākais ūdens līmenis pavasaros sasniedza 2,20 m, bet parastais dziļums bija pusmetrs. Brīžiem šķiet, ka pēdējos gados laikapstākļi stipri mainījušies, bet, papētot, piemēram, martu, izrādās, ka īpašu izmaiņu nav. Mans vīrs parasti vēro, kādi vēji pavasarī iegriežas, kuriem kokiem kādas lapas. To gan varu teikt, ka augi tagad attīstās savādāk – vai nu ātrāk, vai vēlāk, nekā tas bija manā jaunībā,» secina Elga.          

 

Foto paraksts:Vecieres upē vēl redzama ūdens līmeņa rādītājs – rāda Elga Rumniece.

 

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: