Ventspilī uzdarbojas blēžu grupa, kas banku nemīlētiem ļautiņiem aizdod nelielas naudas summas, bet pēc tam, viltojot dokumentus, atprasa desmitkārt vairāk.

Prokuratūra uzsākusi kriminālprocesu, tikmēr krāpnieki, maskējot savu rūpalu ar šķietami legāliem aizdevuma vekseļiem, turpina darbību. Upuru kopējais skaits jau mērāms desmitos. Kurzemes tiesu apgabala prokurors Juris Siders, kura pārziņā atrodas krimināllieta, uzsver, ka šī stāsta galvenā morāle ir: „Neparakstīt baltu papīra lapu vai neaizpildītu veidlapu!”

Atrodoties naudas trūkumā, cilvēki uztic aizdevējam savu parakstu, un tikai pēc tam uzzina, ka saņemto 100, 200, 300 latu vietā, saskaņā ar dokumentiem aizņēmušies 10 reizes liekākas summas. Tālāk šīs lietas civiltiesiskā kārtībā tiek skatītas tiesā, kur, protams, daudz ticamāka izskatās kreditora versija, un nauda tiek piedzīta bezstrīdus kārtībā. Viņam uz rokas ir aizdevuma vekselis, ar rūpīgi ierakstītu summu, un autentisku aizdevuma ņēmēja parakstu.

Parādoties šādām civillietām lielā skaitā, tiesībsargājošajām iestādēm tas sācis izskatīties aizdomīgi, un patiesi – bažām bija pamats. Aizņēmēji uzstāj, ka ir apkrāpti. Darījumus vienojošā pazīme ir baltā lapa, ko aizdevēji vairumā gadījumu lūguši parakstīt, skaidrojot – nauda uzreiz, bet formalitātes var pagaidīt. Un baltā lapā pietiek vietas ļoti daudziem ierakstiem, tai skaitā nullēm.

Šobrīd, krimināllietai atrodoties pirmstiesas izmeklēšanā, prokuratūra vairumu noskaidroto nianšu nedrīkst publiskot. Nav šaubu, ka juridiski labi izglītotie blēži liks lietā savas zināšanas, lai izvairītos no soda.

Cilvēku krāpšana notikusi 2 līdz 3 gadu garumā, un par upurim vairumā gadījumu kļuvuši gan strādājoši cilvēki, gan pensionāri, gan tādi, kuriem sliktās kredītvēstures dēļ ceļš pie uzticamākiem aizdevējiem - bankām ceļš ir slēgts. Aizdevējs savu veidolu mainījis. Citkārt izpalīdzēt bijis gatavs kā privātpersona, citkārt - kā juridiska. Uz viltotajiem vekseļiem vairumā gadījumu parādās Ventspils vārds, bet pavīd arī Rīga.

Savus upurus blēži atraduši ar sludinājumu palīdzību, arī laikrakstā Ventas Balss. Te jāatgādina, ka saskaņā ar preses likumu par sludinājumu un reklāmas saturu pilnībā atbild reklāmdevējs. Un naudas aizdošana pati par sevi ir legāla Vekseļu likumā paredzēta darbība. Taču jebkurā gadījumā pret sludinājumu – aizdod naudu – ir jāizturas ar vislielāko piesardzību.

Bankas Dnb Nord Dienvidu reģiona direktors Dzintars Plotovs Ventas Balsij atzīst, ka neviena solīda kredītiestāde nereklamē savus pakalpojumus mazu anonīmu sludinājumu veidā.

„Diemžēl, realitāte ir tāda, ka daudzi cilvēka nelasa līgumu tekstus. Arī tos, kas rakstīti lieliem burtiem, par mazajiem nemaz nerunājot. Taču parakstīt neaizpildītu veidlapu, tā patiešām ir pilnīga neapdomība,” saka bankas pārstāvis. Viņš aicina naudas grūtībās nonākušos vērsties nopietnās kredītiestādēs, nevis kaktu kantoros. Ļoti iespējams, ka pārliecība „man jau nedos”, izrādīties nepamatota.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: