Viesojoties Ventspilī, premjerministrs Valdis Dombrovskis apskatīja radioastronomijas centru Irbenē, taču attiecībā uz konkrētiem atbalsta solījumiem bija piesardzīgs.

 Ventspils Augsto tehnoloģiju parka valdes locekle Dana Reizniece vērtē, ka lielākais ieguvums bijusi iespēja premjerministram parādīt un izskaidrot, ar ko nodarbojas Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VSRC) un kādi ir tā attīstības plāni un ieceres.Par godu Dombrovska vizītei tika arī demonstrēts, kā darbojas Irbenes mazākais radioteleskops – RT-16. Šī antena apmēram pirms mēneša “atguvusi dzīvību” pēc 20 gadu pārtraukuma, pateicoties VSRC zinātnieku pašu izstrādātām vadības iekārtām. 

VSRC ir iecere sadarbībā ar Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtu mazākajā antenā radīt Kosmosa datu apstrādes centru. Tas spētu piedāvāt kompleksus starptautiska līmeņa pētnieciskos pakalpojumus kosmosa datu apstrādē gan no kompetenču, gan no infrastruktūras viedokļa. Tā būtu iespēja Latvijai attīstīt kosmosa industriju kā pasaulē strauji augošu augstas pievienotās vērtības ekonomikas sektoru. Taču šim mērķim nepieciešamas apmēram 5 miljoni latu investīcijas infrastruktūras attīstībā.  

Šobrīd izstrādātais Ministru Kabineta noteikumu projekts, kas nosaka, kā zinātnes infrastruktūras attīstībai izmantot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus, diemžēl nav labvēlīgs Irbenei, skaidro Reizniece. Prioritāri paredzēts atbalstīt farmācijas pētījumu attīstību, kā arī institūtus ar lielu pieredzi un ievērojamu zinātnieku skaitu. Pēc Reiznieces domām, VSRC projektam būtu jābūt prioritāšu sarakstā.

VSRC tika piešķirti ES līdzekļi zinātnieku atalgojumam un būtu tikai loģiski, ka tam sekotu arī ieguldījumi infrastruktūrā, lai uz iegūtās kompetences pamata spertu nākamo soli attīstībā.  

Lai arī kopumā premjerministrs paudis atbalstu VSRC darbībai, konkrētu solījumu, ka RT-16 attīstības projekts būs starp prioritātēm, premjers neesot izteicis. Viņš gan aicinājis VSRC vadību iesniegt savus priekšlikumus.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: