«Pielikšu visus spēkus, lai nemitīgi vairotu Ventspils iedzīvotāju skaitu...» šādi un līdzīgi solījumi uz "Hercoga Jēkaba" dzirdēti vairākkārt, gluži tāpat kā šampaniešu glāžu šķindoņa, paceļot tās par jaunām cerībām un solījumiem.

"Hercogs Jēkabs" šonedēļ uzsāk savu sešpadsmito sezonu. Tomēr pavisam neilgs laiks bija nepieciešams, lai mazais kuģītis kļūtu par vienu no atpazīstamākajiem Ventspils simboliem. To par neatņemamu pilsētas iepazīšanas rituālu uzskata gandrīz katrs tūrists, bet daudziem ventspilniekiem "Hercogs Jēkabs" kļuvis par vietu, kur atzīmēt kāda privātās vai darba dzīves posma sākumu vai noslēgumu.

Viena no tradīcijām, kuru iedibināja Ventspils Augstskolas pirmie studenti – absolventu brauciens ar "Jēkabu" izlaiduma dienā. Tradīcijas sākums meklējams 1997. gada oktobrī. Todien "Ventas Balsī" rakstīts: «Ventas malu atstāj viens no skaistākajiem kuģiem, kāds jebkad redzēts Ventspilī. Tas ir "Hercogs Jēkabs".

Uz klāja stāv vislieliskākās izplatījuma augstskolas – VeA – drošsirdīgie studenti un pasniedzēji.» Uz kuģīša todien, kā smejas Ventspils Augstskolas profesors, viens no tradīcijas aizsācējiem Jānis Sīlis, pulcējās studenti no visas bijušās Kurzemes un Zemgales hercogistes teritorijas. Viņiem uz Jēkaba nācās izturēt fukšu pārbaudījumus un dot svinīgo zvērestu. Viens no dotajiem solījumiem – vairot ventspilnieku skaitu, ko daudzi absolventi arī godam turējuši.

Sīlis labprāt kavējas atmiņās par pirmajām iesvētībām, uzsverot, ka viņa un kolēģu gatavotie pārbaudījumi atšķirībā no šodien rīkotajiem, nereti diezgan nežēlīgajiem, bijuši lielākoties intelektuālas dabas. Tostarp studentiem nācies zīlēt nākotni pēc gleznas, uz kuras redzams radža ziloņa mugurā. Zilonim astē gājusi cūka. Studenti savu nākotni redzējuši skaidri: «Ja pilsētas mērs Aivars Lembergs turpinās sēdēt mugurā zilonim un nepārsēdīsies uz cūkas, nākotne būs skaidra, skaista un ar pozitīvu attīstības koeficientu.»

Tolaik brauciens ildzis trīs stundas, jo Jēkabs kursēja līdz pat Lečiem un atpakaļ. Savukārt pirmie absolventi atceras, ka, plānojot izlaidumu, likumsakarīgi licies notikumiem bagāto dzīves posmu simboliski noslēgt vietā, kur tas sākās, – uz Hercoga Jēkaba. Ventspils Augstskolas absolvente, kura tapa iesvētīta studentu kārtā uz Hercoga Jēkaba, Eva Daigina, no šodienas skatu punkta raugoties, atklāj, ka «kā augstskolas pirmajiem studentiem mums noteikti bija iespējas, kādas nav lielajās augstskolās. Atceros mums gatavoto īpašo zvērestu, kuru svinīgi devām uz kuģīša. Gan zvērests, gan izlaidums uz tā palicis spilgtā atmiņā lielākajai daļai no mums, pasniedzējiem un augstskolas personālam, kas vēl tagad mūs atceras pēc vārdiem.

Ikdienā, strādājot ar projektiem, kas saistīti ar kosmosa tehnoloģiju attīstību Latvijā, bieži kontaktējos ar bijušajiem studiju biedriem, kas ir arī mani kolēģi».

Taču augstskolas, skolu un pat bērnudārza absolventi nav vienīgie, kas svarīgus notikumus atzīmē uz Hercoga Jēkaba. Acīmredzot ūdens vilinājums apvienojumā ar komfortu un iespēju lietus un vēja gadījumā patverties slēgtajā klājā vilina arī kāziniekus. Uz kuģīša ik vasaru tiek atzīmētas vairāk nekā desmit kāzas. Arī Ventspils Rotari klubs 30. jūnijā, kad notiek prezidenta maiņa, svinīgo ķēdes pasniegšanas ceremoniju notur uz "Jēkaba".

Šodien, kad kuģītis kļuvis par vienu no iecienītākajiem Ventspils tūrisma objektiem, reti kurš atceras, ka sākotnēji tas pārvadāja iedzīvotājus no viena Ventas krasta uz otru. Ventspils brīvostas pārvaldnieka palīgs Guntis Tīrmanis stāsta, ka deviņdesmito gadu sākumā, kad pašvaldības sabiedriskā transporta pakalpojumi vēl nebija ieviesti, bet visas trīs ostas pārceltuves bija slēgtas, nokļūšana no viena Ventas krasta uz otru bija apgrūtinoša.

Tomēr 1995. gadā, kad Ventspils brīv­osta no kuģu būvētas Holandē saņēma pasūtīto pasažieru kuģīti, jau kur­sēja arī autobusi un Jēkabu šim no­lūkam izmantoja pavisam nedaudz. Laika gaitā atklājās, ka tūrisma braucieni, kurus veica starplaikos, ir daudz pieprasītāki par sabiedriskā transporta pakalpojumiem. 

Maijā, Septembrī darba dienās:
10.00; 11.00; 13.00; 14.00; 15.00; 17.00; 19.00
S, Sv, svētku dienās:
10.00; 11.30; 13.00; 14.30; 16.00; 17.30; 19.00

Jūnijā, Jūlijā, Augustā darba dienās:
10.00; 12.00; 14.00; 16.00; 18.00; 19.00
S, Sv, svētku dienās:
10.00; 11.30; 13.00; 14.30; 16.00; 17.30; 19.00

Oktobrī katru dienu:
11.00; 13.00; 15.00; 17.00; 18.00

Biļešu cenas:

Pieaugušajiem – Ls 1

Skolēniem, studentiem, pensionāriem – Ls 0,40

Pirmsskolas vecuma bērniem bez maksas.

Kuģītis atiet no piestātnes iepretim Tirgus un Ostas ielas krustojumam
Biļešu kase atrodas turpat. Biļetes var iegādāties tikai uz kārtējo dienu no plkst. 9.00. Brauciena ilgums 45 minūtes.

Organizētus braucienus var pieteikt grafiku starplaikos.

Maksa par vienu rezervētu grupas braucienu Ls 75.

Iepriekšējus pieteikumus pieņem tikai no tūristu firmām

ar gidiem pa tālruni 26353344.
Papildus informācija – 26353344; 63622586.

Interesanti fakti par kuģīti hercogu jēkabu:

• Vietu skaits – 167.

• 15 gadu laikā pārvadāti 750 tūkstoši pasažieru.

• Treknākais bija 2002. gads. Sezonā izvizināja 87 tūkstošus.

• Visvairāk braucēju ir maijā un septembrī, kad ir skolēnu

tūrisma sezona un mēdz sabraukt pat 10 autobusi dienā

ar bērniem no visām Latvijas malām.

• Būvēts 1995. gadā Holandes kuģu būvētā.

• Uz klāja vienmēr atrodas trīs apkalpes locekļi – kapteinis,

matrozis un mehāniķis.

• Sākot braucienu, kapteinis vienmēr noskandina kuģa zvanu.

1997. gada laikraksta "Ventas Balss" speciālpielikumu VeA Studentu lapu "Urbis", kurā lasāms VeA pirmo studentu iesvētību apraksts, skatīt ŠEIT.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: