Nu jau vairākas nedēļas publiskajā telpā no Ventspils Augstskolas (VeA) rektora pienākumiem atbrīvotā G. Rēvalde turpina tiražēt klaji tendenciozos un apmelojošos apgalvojumus par situāciju VeA. Tā kā virkne no Rēvaldes apgalvojumiem skar arī pašvaldību, Ventspils dome vēlas paust arī savu viedokli šajā kontekstā.

Dezinformējoši un patiesībai neatbilstoši ir atlaistās rektores apgalvojumi par Ventspils domes iejaukšanos augstskolas darbā, politisko pasūtījumu un briesmīgajiem apstākļiem, kādos viņai nācies strādāt augstskolā. Patoloģiskā kāre saglabāt rektores amatu, iespējams, patiesībā nozīmē izmisīgu cīņu par netraucētu darbošanos ar VeA naudas plūsmām. Sniedzot neskaitāmos paziņojumus medijiem, Rēvalde ir sapinusies savos melos un nonākusi dziļās pretrunās.

Atreferējot VeA Satversmes sapulces (25.05.2016) gaitu, Rēvalde apgalvoja, ka tajā piedalījās domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vītoliņš ar vismaz desmit domes darbiniekiem. Kad lasīju savu pārskatu par savu darbību, viņi fonā sāka smieties (irlv.lv; 02.06.2016.). Patiesībā konkrētajā Satversmes sapulcē Rēvalde nekādu pārskatu nesniedza vispār, lai gan sapulces darba kārtībā konkrētais jautājums bija iekļauts jau mēnesi iepriekš. Tā vietā rektore paziņoja, ka viņai kā augstskolas augstākajai amatpersonai nevienam nekāda atskaite par savu darbu nav jāsniedz, un demonstratīvi atstāja Satversmes sapulci, lai gan augstskolas darbinieki ļoti emocionāli un argumentēti lūdza palikt. Rektores augstprātīgā visatļautība iniciēja uzticības balsojumu sapulces darba kārtībā.

Ja rektore būtu noklausījusies pašvaldības ziņojumu par veiktās revīzijas rezultātiem, tad būtu uzzinājusi ne tikai par konstatētajiem finanšu pārkāpumiem, bet arī skaidrojumu, kāpēc visu desmit revīzijas grupas locekļu klātbūtne Satversmes sapulcē ir vēlama. Ventspils domes pārstāvji nekādā veidā Sapulces norisi neietekmēja un netraucēja. Pēc pašvaldības ziņojuma pabeigšanas, kas faktiski bija darba kārtībā pirmais jautājums, domes pārstāvji sapulci atstāja.

Patiesībai neatbilst arī cits Rēvaldes publiski paustais apgalvojums par to, ka domes darbinieki mēģinājuši ietekmēt Saeimas piešķirto 236 000 eiro izmantošanu remontiem, nevis Irbenes radiolokatora zinātnieku algām (kasjauns.lv; 02.06.2016.). Pašvaldība, pat ja vēlētos, nevar ietekmēt šādu līdzekļu izlietojuma mērķi, jo gan Finanšu ministrija, gan Izglītības un zinātnes ministrija savā paziņojumā augstskolai par līdzekļu iedalīšanu, skaidri norāda, kādam mērķim finansējums paredzēts.

Ar neizskaidrojamu apmātību Rēvalde saista kritiku, ko pašvaldība izteikusi par viņas darbu, ar satelīta Venta-1 aizkavēto palaišanu orbītā. Ventspils pilsētas dome jau vairākkārt norādījusi rektorei, ka pašvaldība nav iesaistītā puse līgumā par Venta-1 izstrādi un palaišanu. Tieši VeA saista līgums ar Brēmenes universitāti par šī projekta realizāciju un tieši VeA, kuru Rēvalde ir vadījusi 2,5 gadus, valsts ir piešķīrusi apjomīgu finansējumu projekta pabeigšanai.

VeA Satversmes sapulces atbrīvotās rektores sensacionālo paziņojumu ēnā ir palikuši jautājumi, par kuriem Rēvalde labprāt nerunātu. Kādēļ 21 no 27 VeA Satversmes sapulces dalībniekiem nobalsoja par neuzticības izteikšanu rektorei Rēvaldei?! Vai to var skaidrot ar darbinieku rupjām ietekmēšanas un iebaidīšanas metodēm, ko rektore realizēja kopā ar savu personīgo juristu, kuru pretēji Senāta balsojumam, bija iecēlusi par finanšu prorektora p.i. un izdarīja rupju spiedienu pret Senāta vadītāju, Satversmes sapulces priekšsēdētāju, cenšoties panākt viņu parakstīt atlūgumu.

Rēvalde necenšas arī skaidrot, kāpēc domes pārstāvjiem, kuri, atbilstoši VeA Senāta lūgumam, ieradās augstskolā, lai veiktu revīziju par pašvaldības līdzekļu izlietojumu, tika maksimāli apgrūtināta darbība, nesniedzot pieprasītos datus, lai gan līdzekļu izlietošanas kārtību nosaka savstarpējais līgums?

Arī ierobežotā apjomā iegūtā informācija pašvaldībai liek uzdot virkni jautājumu:

 • kādēļ pašvaldības finansējuma izlietojumam nav izveidota pilnībā nodalīta grāmatvedības uzskaite, kā to paredz līgums, bet visu veidu finansējums izdevumu daļā tiek sapludināts kopā?

 • kādēļ pašvaldības finansējums izlietots astoņām personām, kuras vispār nav iekļautas savstarpēji saskaņotajā sarakstā par augstskolas darbiniekiem, kuriem pašvaldība sniedz finansiālu atbalstu?

 • kādēļ pašvaldības līdzekļi tiek izlietoti juridiskā biroja pakalpojumiem, ar kuru pat nav noslēgts līgums?

 • kādēļ domei iesniegtajos ceturkšņa pārskatos un grāmatvedībā uzrādītajos izdevumos atšķiras dati par pašvaldības finansējuma izlietojumu?

 • kādēļ revīzijas laikā tika grozīti gadu veci grāmatvedības uzskaites dati, kas atkarībā no darbības mērķa jau vērtējama kā krimināli sodāma darbība?

Pat tikai no ierobežotā apjomā veiktās revīzijas rezultātiem ir konstatējams, ka nelikumīgi iztērēti pašvaldības līdzekļi ir vismaz 10 tūkst. eiro apmērā.

Katras iestādes vadītājam būtu pašsaprotami, ka šaubu gadījumā par iestādes finanšu līdzekļu izlietojumu, vislabākais veids, kā novērst bažas, ir veikt neatkarīgu finanšu auditu. VeA bijusī rektore šāda audita veikšanu pārtrauca, tādējādi liekot joprojām uzdot virkni jautājumu par to, kas ir tik slēpjams! Iespējams tieši šajā apstāklī meklējami iemesli, kas tik ļoti izmisīgi Rēvaldei liek cīnīties par savu krēslu!

Komentāri (0)

 • -1
  Ventiņheiteris 07.06.2016, 17:17:34

  "Visi cilvēki melo!" (c) Dr. Hauss

 • -2
  Bruns Svilis 07.06.2016, 17:44:51

  Papa avīzē objektīvs raksts!????

 • -1
  Andris Valters 07.06.2016, 22:09:28

  oho.. lapelē kaut kas ir uzskribelēts :)

 • 0
  žipčiks 08.06.2016, 09:38:09

  Vēsturnieces Ingrīda Štrumfas frāze :) vai tevi tur pie rīkles,vai tevi netur pie rīkles:)

 • -1
  Al Bundy 08.06.2016, 09:39:39

  Izskatās pēc tādas mazas histērijas! ņemot vērā domes iespējas un budžetu, pa lielam neko atrast nevar, tiek ieslēgtas emocijas, spiests uz iekšējiem konfliktiem, kur domei pa lielam vispār nebūtu nekāda daļa, katrā ziņā no pompozajiem paziņojumiem čiks vien sanāca...

 • -1
  herberts 08.06.2016, 09:57:46

  Mani interesē vairāk kas cits, Vītoliņa kungs drīz vadīs Ventspils pilsētas domi, būs jaunas vēlēšanas vai tomēr vēl smagos kriminālnoziegumos apsūdzētais A. Lembergs?
  Domāju šis jautājums ventspilniekiem ir visaktuālākais, VA, tas tā, acu aizmālēšanai, kā kārtējais puķu tirgus, vo ne?

 • -3
  keda 08.06.2016, 10:21:07

  Kāpēc histērija? Rēvalde pa saviem kanāliem pauž viedokli, dome un vea atbild ar to pašu. A ko darīt? Gan jau patiesība ir kaut kur pa vidu, bet tam, ka Rēvalde nu ir gatavā revolucionāre un visu tikai idejas vārdā dara un darīja, neticu.

 • -3
  vai man dieniņ!!! 08.06.2016, 18:39:04

  Man atlika redzēt tikai domes sēdes pagājušā gadā, kur piedalījās VeA pārstāvji, lai saprastu, ka augstskolā ar finansēm un to pārvaldību ir pilnīgā pakaļā - kad nauda iet pa labi pa kreisi, paši nespēj atskaitīties kas un kam par ko pienākas piemaksas un bonusā 1 nedēļu pirms Irbenes projekta beigām konstatē, ka pietrūkst 1 MILJONS projekta pabeigšanai !?!?!?!?!?!? Kā tas vispār ir iespējams? Un tas viss tiek finansēts vai aizdots no pašvaldības (jeb NODOKĻU MAKSĀTĀJU) naudas.

  Un ja pašvaldība pauž sakarīgus argumentus sadarbības neturpināšanai, tad rektore pauž savus tekstus intrigu līmenī.

  Jābūt pilnīgam idiotam, lai nesaprastu, kurš ir melos un nedarbos līdz ausīm.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: