Viesojoties Ventspilī, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs tikās ar pilsētas iedzīvotājiem koncertzālē Latvija, kur cita starpā saņēma jautājumus, kas saistīti ar vēja parku attīstību.

Piemēram, kāda sieviete vaicāja: «Valstī ļoti aktuāla ir enerģētikas problēma un vēja ģeneratoru parki. Vai esat īsti iedziļinājies, kas mums ir vajadzīgs, cik mums ir vajadzīgs, kādu kaitējumu tie nodara un cik cilvēks ir svarīgs šajā politikā?»

Prezidents, atbildot uz jautājumu, uzsvēra, ka pastāv dažādi viedokļi un intereses – piemēram vieni risinājumu redz atkrastes vēja parkos, bet citi tos nepavisam negrib – un ka šī tēma kopumā «būs mūžīga diskusija». Taču risinājumu viņš redz tajā, ka pašvaldības var par to lemt. «Mana atbilde ir pavisam vienkārša. Tas būs jālemj pašvaldībai, jums. Jūs paši katrus četrus gadus balsojat par savu pašvaldību, uzticaties.» Turklāt vēl piebilstot, ka vairākas pašvaldības ir jau arī šādus projektus noraidījušas.

Izklausās ļoti skaisti un jauki, taču, manuprāt, teiktais iezīmē kādu ideālu ainu, kādas Latvijā līdz šim īsti neesmu novērojusi. Jā, pašvaldībām ir tiesības lemt un viņas lemj par vēja parku būvniecību savā teritorijā (ja vien konkrētajam enerģētikas projektam nav piešķirts nacionālā nozīmīguma statuss), taču mēs ļoti labi zinām, kā ir tad, ja pašvaldība nolemj pateikt vēja parkam. Un tas bija Tukuma gadījums un vēja parks Pienava wind, uz kuru, es pieļauju, gan citas pašvaldības un to iedzīvotāji, gan vēja parku attīstītāji ir skatījušies kā uz precedentu, pēc kura vadīsies turpmākajos gadījumos. «projekts ir precedents, kura rezultāts kopumā ir sava veida atskaites punkts tam, vai Latvijā vēja parki paliks tikai uz papīra, vai tomēr tiks uzbūvēti,» izteicās Pienava wind attīstītājs Gatis Galviņš.

2020. gadā Tukuma novada dome, respektējot sava novada iedzīvotāju, vēlētāju gribu (iniciatīvu bija parakstījuši 10 000 iedzīvotāju), bija lēmusi pret vēja parka Pienava wind būvniecību savā novadā. Bet SIA Eolus iesūdzēja pašvaldību tiesā, jo kā gan jūs tā varat atļauties mūsu lielisko projektu noraidīt! Un ko tad tiesa? Tā galu galā atzina pašvaldības lēmumu par «prettiesisku» un viena mēneša laikā Tukuma novada domei bija jāizsniedz Pienava wind labvēlīgs administratīvais akts, ar kuru tiek akceptēta kompānijas paredzētā darbība – vēja elektrostaciju parka Pienava būvniecība Tukuma novadā. Un turklāt šis tiesas spriedums tika gari un plaši aprakstīts žurnālā Jurista Vārds, kurā zvērināts advokāts Mārtiņš Aljēns un viņa palīgs publicēja rakstu Nozīmīgs spriedums vēja elektrostaciju parku attīstībai. Ļoti garajam un detaļās izvērstajam rakstam kā īlēns no maisa lien laukā tika viena doma – pašvaldības principā nevar aizliegt vēja parku būvniecību.

Komentāri (0)

  • 0
    Bruns Svilis Pirms 2 nedēļām, 3 dienām

    Mucenieks, tas kas Ventspils novadā, arī pirmajā apspriešanā bij apjucis, bet vēlāk jau mierīgs (tad kad saredzēja pašlabumu) un ir par ģeneratoriem katrā lauku sētā.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: