Rūdolfa Blaumaņa labi zināmajā sadzīves lugā “No saldenās pudeles”, kā labvēlības zīme tiek piedāvāts medussalda dzēriena malks. Savukārt tie, kas nav izpelnījušies saldā kausa piedāvājumu, vīlušies atstāj spēles laukumu. Šis teiciens par dzēriena piedāvājumu no saldenās pudeles daudzu latviešu sadzīvē jau ir ieguvis daudznozīmīgu un plaši pielietotu vārdu kopu. Ja vēlamies “caur puķēm” kādam apliecināt savu mīlestību, tad teiciens būs īsti laikā. Vai mūsdienu cilvēkam, dzīvojot ar vien racionālākā pasaulē, der šādi slēpti un naivi jūtu apliecinājumi? Un kurš tos spēj uztvert?

Esam jau iedzīvojušies vienkāršotas un saīsinātas izteiksmes vidē. Īsziņa, Twitter ziņa, īss uzšņāpums e-pastā vai sociālajos tīklos ir paātrinātā dzīvesveida ikdiena. Laika mērītājs kvalitātes zīmi uzliek ne tikai rakstītam izteiksmes veidam, bet arī savstarpējām sarunām, klusuma brīdim, pusdienu pārtraukumam, kur nu vēl teātra izrādes vai koncerta apmeklējumam. Jo īsāku laiku pavadām kādā no notikumiem, jo labāk? Jā, varam skaitīt un lepoties ar lielisku statistiku, bet vai varam teikt, ka kādā no šiem brīžiem esam spējuši iedziļināties, atbrīvoties, vērot un izbaudīt? Ziņas kā ātrvilcieni pašaujas garām, tikai mirkli parādot faktu, ka ir. Saredzam krāsu, apveidu un vagonu skaitu, bet iesēsties tajā nepaspējam – pārāk atšķirīgi mūsu pārvietošanās ātrumi. Un tūlīt jau nākamais gaisa griezējs ir klāt, pāršķeļ gaisu, izpūš galvu, piekliedz ausis un ir tālu prom aiz meža līkuma. Kaut noturētos kājās un nepakļūtu zem ātrvilciena riteņiem…

Gan jau daudzi ir atraduši veidu kā paglābties un liela daļa no tiem ir mani domu biedri. Mēs satiekamies koncertos, teātru izrādēs, izstāžu zālēs un klusumā pie jūras. Reizēm makšķerējot uz upes vai ejot pārgājienā, reizēm kopā slēpojot vai kāpjot kalnā. Un tā kalnā kāpšana noliek laiku “pie vietas”. Attālums līdz virsotnei sarūk proporcionāli tavu fizisko un garīgu spēku lielumam. Šajā ceļā tu esi viens un tavas izvēles tev palīdz vai traucē, izgaismojot laiku, ko esi veltījis sevis sagatavošanai.

Bet kādēļ viss šis pārspriedums saistīts ar Blaumaņa pieminēto lugu? Lai rakstam piešķirtu muzikālu noskaņu rondo formā, lai mudinātu kādām atturēties no “man nav laika”, lai atrastu iespēju ar kādu nobaudīt salda vīna kausu? Patiesībā es aicinu jūs atnākt uz Jūras vārtiem. Muzikālais stāsts par Saldenās pudeles brīnumaino burvību ir atgriezies uz mūsu skatuves. Tas, kurš nezin Blaumaņa lugas notikumus, nekad nesapratīs, kādēļ viņam tiek vai netiek piedāvāts dzēriens no saldenās pudeles.

Izrādes dalībnieki ar milzīgu prieku piedzīvo atkal satikšanos, cerot, ka šis prieks sasniegs arī jūs. 

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: