Jā, jā. Baroju ar Dogo jau gadu, divus, četrus... un nekas nav noticis. Tādu tekstu esmu dzirdējis arī no gluži saprātīgiem cilvēkiem. Arī kolēģiem, un ne reizi vien. Bet tad tas pēkšņi notiek. Un saimnieki kož pirkstos un lamā sevi, ka idiotisku principu dēļ nobeiguši suni. Varbūt tādējādi gribējuši atbalstīt Latvijas ražotāju, varbūt maksāt kapeikas par barību, jo Dogo tagad gluži vai pakaļ met. Teju lētāk nekā cūkēdiens. Nu kā lai nepērk milzu maisu?! 25 kilogrami par divdesmit eirikiem! 82 centi kilogramā! Bet nevajag pirkt! Nevajag eksperimentēt ar suni, jo eksperimenta otrajā daļā suni var nākties barot ar karotīti, iespiestu koka rāmītī, vertikālā stāvoklī, pa mazām porcijām, pārmaiņus ar medikamentiem un vemšanu. Dienu no dienas. Mēnešus. Varbūt pat gadus. Un beigās tāpat jāmidzina ciet. Tāda ir alternatīva.

Uzņēmējs piekaucis pilnu ēteru, internetu un avīzes. Reiderisms, apmelošana, nodevība pret valsti. Bariņš jukušu veceņu, un uzpirktu žurnālistu te visu safabricējuši. Par sevi arī esmu dzirdējis, ka man maksāts. Taču abstrahējoties no emocijām, viens fakts tāpat paliek neizskaidrots. Ar šo reto kaiti sasirguši vairāk nekā 200 suņi un 94% no tiem ir ēduši Dogo. Tādējādi, kā sarēķinājis matemātiķis Andris Ambainis, suņa iespēja saslimt ar barības vada dilatāciju, ēdot Dogo, nevis jebko citu, pieaug 23,5 reizes. Un ir pilnīgi vienalga, vai tā ir sakritība, ļaunprātība, ķīmisks piesārņojums, vīruss vai suņa iedomas. Šāds risks ir milzīgs. 

Protams, Megaesophagus ir nodarījis būtiskus finansiālus zaudējumus uzņēmuma īpašniekiem Aivaram Podniekam un Vitautam Teličenam, bet godīgi sakot, man viņu ciešanas šķiet nesalīdzināmas ar tām, kas jāizcieš suņiem un viņu saimniekiem.

Kāds varbūt vaicās, ko es te ar saviem burtiem Ventas Balsī daru, vai tad Rīgā nepietiek, kur publicēties. Varu paskaidrot - nepietiek, jo Tukuma straumei ir ļoti garas rokas. Nezinu, kurp viņi skrējuši – Jēkaba ielu, Puzi vai vēl kur, taču kaut kādā veidā viņiem izdevies stipri vien mazināt mediju runasspējas. Un tā vien šķiet, ka arī zaļā Zemkopības ministrija ar visiem saviem bioriem, lospiem u.c. atavismiem viņiem no rokas ēd.

Tomēr, lai kādi arī būtu atbildīgo institūciju sniegtie attaisnojumi, viņu birokrātiskajā valodā trūkst viena formulējuma. Ministrija apgalvo, ka esošie pierādījumi nav pietiekami,  lai varētu droši secināt, ka pastāv cēloņsakarība starp barību Dogo un saslimšanu ar megaesophagus. Taču ministrija arī nav paziņojusi, ka barība Dogo ir droša. Un tieši šāds formulējums tai būtu juridiski saistošs. Ja veterinārārstiem galu galā tomēr izdotos atrast īsto cēloni, ministriju tad droši varētu sūdzēt tiesā par suņu maldināšanu, un suņi uzvarētu. Taču vārdi “droša barība” savienojumā ar “Dogo” no uzraudzības dienestu puses tā arī ne reizi nav pateikti. Tos lieto tikai Podnieks. Tad pats lai arī ēd.

Komentāri (0)

 • -1
  Inese Mala 31.05.2016, 15:32:15

  Labi rūkts, Imant!

 • -1
  Ventiņmeita 31.05.2016, 17:04:14

  Kad. Kad vienreiz biznesmeņi un politiķi to aptvers, ka šis laiks vairs nav par varēšanu kaut ko noslēpt. Ka šis laiks izaicina mūs visus, katru atbilstoši viņa situācijai. Ka ir jāsaņem drosme un jāapzinās savas ēnas. Tak izņemiet no apgrozības Dogo, vēlēšanas ir tuvu...

 • 0
  Laila 31.05.2016, 19:53:45

  Paldies par rakstu. Mūsu suns arī no dzīvespriecīgā retrivera kļuva par suni ar īpašām vajadzībām. Paldies dr. Strelevičam, ka palīdzēja izķepuroties! Citādāk visi kā viens ieteica iemidzināt. :(

 • 0
  Vairis Lasmanis 31.05.2016, 20:41:57

  Imant, paldies par pareizajiem vārdiem un šīs problēmas publicēšanu Ventspils saitā!

 • 0
  Irina Miller 31.05.2016, 20:42:57

  Liels paldies par atbalstu. Vismaz kāds par mums " neeksistējošiem" suņu saimniekiem raksta. Jūsu raksts NRA man personīgi ļoti palīdzēja brīdināt arī citu suņu saimniekus.

 • -1
  Imants Vīksne 01.06.2016, 17:54:30

  Andris Ambainis ir piekoriģējis savu aprēķinu atbilstoši aktuālajai statistikai. Tagad situācija ir sekojoša, citēju: "Ja Dogo tirgus daļa suņu barībai ir starp 12% un 20%, tad sunim, kas ēd Dogo, risks saslimt ir nevis 23 reizes lielāks, bet starp 63 un 115 reizēm lielāks. Un izskaidrot suņu saslimšanu ar nevienam nezināmu faktoru, kas nav Dogo barība, kļūst vēl grūtāk."

 • 0
  Spodra Berzina 02.06.2016, 09:33:53

  Patiesi žēl,ka suņu saimnieki nesaprot,ka suns jābaro ne jau ar sauso barību,bet ar ēdienu.Jebkura sausā barība var būt tikai kā "piešprice" pamatēdienam....bet,ja nu tomēr ar sauso,tad stingri noteiktās normās.Princips- sunītim jau garšo,lai tik ēd, uzdzer ūdeni un lai tik briest arī noved pie šīs briesmīgās slimības.Mīliet savu draugu kā sevi pašu!....tad vismaz šī briesmīgā -nāvi nesošā slimība paies garām

 • 0
  Andris Akmentiņš 02.06.2016, 10:05:29

  Imantiņ, man viens nav skaidrs - Tu līdz šim ēdi "no rokas" tai ministrijai un visiem tiem bioriem, publicēji sazin kādu sviestu, ko Tev pameta priekšā, nekritiski!
  TĪri vai jābrīnās, kā suņu pārtika spēj uzlabot žurnālistikas kvalitāti.

 • 0
  Ilze Meiere 02.06.2016, 10:16:46

  Mazums ko kāds ir publicējis un kādas kampaņas taisījis. Robežas mums katram atšķirīgas, kad tās tiek pārkāptas galēji, tad mainās izpratne un bieži uzlabojas arī cilvēka paša dzīves kvalitāte (ne tikai žurnalistikas). ;)

 • 0
  Andris Akmentiņš 02.06.2016, 10:25:04

  :) tieši tā, Ilze. Bez naida - vienkārši es šo rakstu reizēm atgādināšu.

 • 0
  Ilze Meiere 02.06.2016, 10:29:52

  Forši, ka atgādini. Un, protams, ka mēs zinām, ko mēs esam taisījuši un pret ko šoreiz iebilstam. Viens ir strādāt kopā pret ASV un Sorosoīdu interesēm LV, kas cits - turpināt tirgot pārtiku, kura ar augstu varbūtību ir vainojama suņus sakropļošanā.

 • 0
  Janis Klavins 07.07.2016, 10:55:27

  Cionistiem nekas nav svets, tikai raust naudu..kaut vini aizritos ar to naudu...
  Zinu 2us gadjumus,kad DoGo piebeidz suni...sakritiba? Varbut. Bet te ir ari biznesmeniem viela pardomam - vairs jau neperk to drankji,jo nav jau KAM !

 • 0
  Edgars 02.06.2016, 17:41:41

  Mans suns tādu Dogo nemaz neēd. Baroju tikai ar profesionālo barību un nav problēmu.Barot suni ar Dogo ir tas pats,kas cilvēkam visu laiku pārtikt no bomžu zupām.

 • 0
  Gints Lazdins 02.06.2016, 21:27:27

  Nez Imants pats ēd Dogo ka tā spēj aprakstīt ? Raksta autoram ir Suns?
  Kas tas pa klaunu Imants?
  Ja jums ir sunis pašam un bijis kādas veselības problēmas sunim tad to pierādat!
  Nez cik Imantam samaksāja konkurenti pa rakstu ?

 • 0
  Andris Zarins 04.06.2016, 11:29:21

  Labi, ja statistika, tad statistika.... Tātad DOGO izgatavo no konkrētu piegādātāju piegādātām sastāvdaļām. Atklāšu noslēpumu... šie paši piegādātāji apgādā ražotājus kas ražo gan Pedigree , gan Royal Canin, gan principā visus citus sausās barības ražotājus. Vienīgais kas DOGO ir ar Latvijas izcelsmi ir graudi, mūsu Latvijas labība... Pirms šīs masveida sociālās histērijas DOGO aizņēma tuvu pie 60% tirgus daļas sausās barības segmentā. Viena no skandālu uzturošajām vetārstēm pārvietojas auto kura tehniskajā pasē redzams ieraksts Royal Canin .... Kā lai matemātiski interpretē šos faktus? Varbūt statistikas speciālisti var pacensties un saskaitīt sazvērestības iespējamību? Nu tīri pēc varbūtības teorijas.....

 • 0
  Janis Klavins 07.07.2016, 10:59:17

  konkreti, kura ir ta vetinja kas vizinas ar pase iespeisto Rpyal Canin ? Un kur redzejat vinas tehnisko pasi autinjam? Vai to teica tirgus sieve kada grauzot siemites?

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: