Esam jau pieraduši sūkstīties par to, ka teju itin visā atpaliekam no kaimiņiem – Lietuvas un Igaunijas. Ar ko esam sliktākie? Absolūti ne ar ko, ja vien mūsu politiķiem pietiktu vēlmes un gribas pieņemt lēmumus un likumus savas valsts un tautas interesēs.

Piemērs no pēdējā laika notikumiem – sašķidrinātās gāzes termināļa projekts. Ja pirms desmit gadiem Valda Dombrovska, kas tagad darbojas Eiropas Komisijā, valdībai pietiktu politiskās gribas, tālredzīguma un vēlmes ņemt vērā starptautisko ekspertu secinājumus, tad Latvija būtu pirmā Baltijā, kas uzbūvētu sašķidrinātās gāzes termināli, diversificējot dabasgāzes piegādes un ievērojami samazinot atkarību no viena piegādātāja. Ja toreiz ieklausītos Ventspils priekšlikumos un starptautiskās kompānijas Ernst&Young atzinumos, tad terminālis tiktu būvēts Ventspils ostā un pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā Latvija nonāktu izdevīgākā stāvoklī enerģētiskās neatkarības ziņā. Bet nelaime tā, ka piedāvājums nāca no Ventspils un Lemberga, kas nepatika Vienotībai. Lietuvas valdība un politiķi izrādījās tālredzīgāki un uzbūvējuši sašķidrinātās gāzes termināli Klaipēdā.

Ventspils priekšlikums netika ņemts vērā arī pērn. Ar iepriekšējās valdības un pašreizējā premjera Krišjāņa Kariņa (Jaunā Vienotība) vieglu piekrišanu, ar 13. Saeimas atbalstu – nerīkojot ne diskusijas, ne apspriedes ar ieinteresēto pušu un partneru iesaisti, un pat bez konkursa – tika atbalstīts kompānijas Skulte LNG Terminal privātais projekts un pieņemts likums par sašķidrinātās gāzes termināļa būvniecību piekrastē Saulkrastos. Projektam piešķirts nacionālo interešu objekta statuss. Lai gan patiesībā projekts atbilst Skulte LNG Terminal privāto īpašnieku interesēm. Aivars Lembergs termināļa projektu Skultē sauc par korupcijas paraugu. Piešķirtais statuss nodrošina projektam garantētu peļņu, neatkarīgi no tā, vai terminālis būs rentabls vai ne. Otrajā gadījumā neiegūto peļņu valsts kompensēs termināļa akcionāriem no valsts budžeta, proti, no nodokļu maksātāju maciņiem. Jāatgādina, ka projektu aktīvi lobēja toreizējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns no Jaunās konservatīvās partijas un atbalstīja Kariņš un Vienotība. Lūk, arī atbilde uz jautājumu: kā interesēs pieņemts likums! Pagājušajā nedēļā, ar vairāku mēnešu nobīdi, tomēr Latvijas Stividorkompāniju asociācija reaģēja uz iepriekšējās valdības lēmumu, paziņojot, ka sašķidrinātās gāzes termināli lietderīgi būvēt kādā no lielajām Latvijas ostām – Rīgā, Ventspilī vai Liepājā. Stividori nesaredz pamatu, kāpēc termināli būvēt Skultē. Atliek cerēt, ka arī pašreizējā koalīcija izrādīsies noturīgāka, iestājoties par Latvijas nacionālajām interesēm.

Komentāri (0)

 • 0
  reku 22.02.2023, 19:25:42

  Vai beidzot nepietiks pieminēt smagos kriminālnoziegumos apsūdzēto un pirmajā instancē notiesāto deputāteli?
  Vienreiz tai lemberga ērai ir jābeidzas!

 • 0
  Vadims Kevrelis 02.03.2023, 15:40:16

  Tieši tā Naruševičas k-dze, bet Lietuvā nav ne ''Vienotības'' ne Lemberga bet uz eksistējošo trubu par kuru novadīt gāzi kādam ir ļoti lielas intereses bet par šo no Jums klusums.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: