Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā pagājušajā gadā savas asinis ziedojuši 793 donori. Asinis līdzcilvēku glābšanai kopumā nodotas gandrīz 1300 reižu.

Turklāt ir vēl viena pozitīva ziņa – nupat pabeigts slimnīcas asins sagatavošanas nodaļas remonts. Iepriekš nodaļā bija izremontēta donoru telpa, koridors un tualete, savukārt tagad ir svaigi izremontētas arī pārējās nodaļas telpas – produktu un materiālu uzglabāšanas telpas, laboratorija un ārstu kabinets, ir arī jauna reģistratūra. Tagad nodaļas telpas ir skaistas, gaišas un mūsdienīgas, kas priecē gan donorus, gan ārstniecības personālu.

 

Kā atklāj asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Baiba Griķe, Ventspils slimnīca ar asins komponentiem pirmām kārtām nodrošina savu slimnīcu, taču nepieciešamības gadījumā tās tiek sagatavotas arī jebkurai citai Latvijas slimnīcai, kā arī Valsts asinsdonoru centram.

 

Lai tiktu pie galaprodukta, process ir visai garš un sarežģīts. Nav tā, ka no donora paņemtās asinis tiek tīrā veidā pārlietas pacientam. Griķe stāsta, ka sākumā no donora paņemtās asinis četras stundas tiek atdzesētas, līdz tās sasniedz istabas temperatūru. Nupat no donora paņemto asiņu temperatūra ir 38 grādi, bet tālākai apstrādei vajag 21 grādu. Pēc atdzesēšanas asinis ieliek centrifūgā, ar kuras palīdzību tās sastājas pa komponentiem – apakšā nostājas eritrocīti, tad ir plāns slānītis ar leikocītiem un trombocītiem un pēdējā slānī nostājas plazma. Citā aparātā asinis tiek sadalītas pa komponentiem un saliktas atsevišķos maisiņos.

 

Plazmu vēlāk ievieto ātrās sasaldēšanas iekārtā, kas to 30 līdz 40 minūšu laikā sasaldē mīnus 50 grādos. Plazma tiek ievietota karantīnā, bet eritrocītu masa – citā, speciālā medicīniskajā ledusskapī, ko slimnīca pavisam jaunu iegādājās pagājušajā gadā. Modernais ledusskapis ir ļoti gudrs, jo uzreiz dod skaņas signālu, ja rodas kāda problēma ar temperatūru – tā kļūst augstāka vai zemāka, nekā ieprogrammēts.

 

Visiem paraugiem obligāti tiek veikti vīrusu testi. Katrs iepakojums tiek individuāli pārbaudīts, lai asinis būtu drošas un atbilstu visaugstākajiem kvalitātes kritērijiem. Tikai pēc pārbaudēm tās tiek pārvietotas uz citu – uzglabāšanas – ledusskapi.

Griķe skaidro, ka tīras asinis pacientam nekad nepārlej, jo tas ir bīstami un var rasties komplikācijas. Konkrētam pacientam ir nepieciešams viens vai otrs asins komponents, nevis asinis kā tādas. Vai nu viņam vajag tikai eritrocītus, vai arī plazmu, ne abus kopā. Ja pacientam pārlej eritrocītus, katram pārbauda individuālo saderību, nosakot, vai viņam der konkrētie eritrocīti.

 

Pagājušajā gadā Ventspils slimnīcas asins sagatavošanas nodaļa ir sagatavojusi 1295 devas jeb 664 litrus asiņu. No paņemtajām asinīm sagatavotas 1295 devas eritrocītu masas un tikpat plazmas devu. Kopumā asinis pērn nodevuši 793 donori. Ir donori, kas asinis nodevuši vairākas reizes, tādēļ kopējais asins nodošanas skaits ir lielāks.

Nodaļas vadītāja informē, ka pēdējā gada laikā ir palielinājies darba apjoms, jo pieaudzis pieprasījums pēc asins komponentiem. Iemesls – cilvēku veselība ir palikusi sliktāka un daudz biežāk nepieciešama asins pārliešana. Tai pašā laikā donoru skaits ir nedaudz mazinājies. Donori ar lielu stāžu diemžēl paliek vecāki. Bet jaunie donori nereti neatbilst prasībām, piemēram, viņi ir veikuši pīrsingu, tetovēšanu vai tamlīdzīgas darbības, kas infekcijas riska dēļ pusgadu viņiem neļauj nodot asinis. Daudzi donori ir aizbraukuši dzīvot ārpus Latvijas.

 

Lai veicinātu donoru kustību, tiem donoriem, kuri gada laikā asinis ziedo trīs un vairāk reižu, tiek dotas tā saucamās donoru privilēģiju kartes, ar kurām viņš var saņemt atlaides atsevišķās aptiekās, optikās, arī iestādēs, kas sniedz atpūtas un sporta pakalpojumus. Piemēram, Ventspilī šie donori atlaidi var saņemt Olimpiskā centra peldbaseinā. Griķe aicina arī citus Ventspils uzņēmējus un pašvaldības iestādes atbalstīt donoru kustību un privilēģiju kartes īpašniekiem sniegt atlaides par saviem pakalpojumiem.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: