Pēdējā laikā Latvijā, Eiropā un, iespējams, arī citviet pasaulē, šķiet, piedzīvojam pārgājienu tūrisma atdzimšanu. Varbūt tas nav populārs ļoti plašās masās, taču jūtams, ka arvien vairāk cilvēku par to interesējas un top arī atbilstoša infrastruktūra. Gan jau arī pandēmijas radītie ierobežojumi kalpojuši tam, ka cilvēki no jauna atklājuši dažāda veida pastaigas dabā.

Ja ticēt Vikipēdijas skaidrojumam, tad pārgājienu tūrismu esam mantojuši no 18. gadsimta beigām – romantisma laikmeta, kad mainījās attieksme pret apkārtējo ainavu un dabu, novērtējot tās skaistumu, diženumu un varenumu. Pēdējā laikā diezgan bieži izskan frāze vēsture atkārtojas, runājot par ļoti negatīvām lietām, ko atkārtoti piedzīvo cilvēce, taču, iespējams, vēsture vienlaikus atkārtojas arī attiecībā uz pozitīvo – dabas vērtību atklāšanu no jauna?

Atgriežoties šeit un tagad, jāpiemin Mežtaka un Jūrtaka, proti, garās distances maršruti, kas paredzēti kājām gājējiem. Šie maršruti Latvijā izstrādāti pēdējos gados un tie ir daļa no Eiropas gājēju takām. Proti, Jūrtaka, kas, starp citu, vijas arī cauri Ventspils novadam un pilsētai, ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa. Šis maršruts sākas pie Sv. Vincenta raga Portugālē un beidzas Igaunijas galvaspilsētā Tallinā. Savukārt Mežtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E11 daļa. Šī taka vijas cauri Nīderlandei, Vācijai, Polijai un Baltijas valstīm.

Domāju, ka ikviens saprot, ka runa ir par vairākiem tūkstošiem kilometru... Un kā tas ir iespējams? Kājām atnākt no Nīderlandes, Vācijas vai, vēl labāk, – Portugāles? Šķiet diezgan nereāli. Taču, kā mēdz teikt, ziloni nevar apēst tikai tad, ja to grib izdarīt vienā reizē. Sadalot gabaliņos, viss ir iespējams. Proti, garo distanču maršruti ir iedalīti posmos, kuru vidējais garums ir apmēram 20 kilometri. Un šis attālums būtu pieveicams vienā dienā.

Taču arī tas var šķist daudz. Kad vaicāju draugiem, radiem, paziņām, vai viņi ietu 20 km garā pārgājienā, daļa atbild apmēram tā: «Hmm... nezinu, izklausās diezgan daudz.» Mēs esam dažādi, un ir labi, ka cilvēki apzinās savus spēkus, tos nepārvērtējot. Izvēlas to, kas ir paceļams.

Šīs nedēļas nogalē ir lieliska iespēja savus spēkus izmēģināt. Proti, sestdien paredzēts Mežtakas pavasara pārgājiens no Kandavas uz Sabili. Ja nepagūstat pievienoties tagad, tad līdzīgi Mežtakas Kurzemes posmu izstaigāšanas un iepazīšanas pasākumi paredzēti vēl visa maija garumā.

«Dzīve ir ceļojums. Kāpēc mēs ejam ceļojumos? Lai trenētos dzīvei,» atzīst kājām ceļošanas entuziaste Andra Marta Babre. Varbūt ir vērts pamēģināt, sākt kaut ar vienu dienu, vienu soli ārpus savas ikdienas.

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: