Jaunie elektrības sadales tarifi nepatīkami pārsteiguši daudzus. Jau iepriekš tika ziņots, ka no 1. jūlija Latvijā vidēji par trešdaļu pieaugs elektroenerģijas sadales un pārvades tarifi– proti, attiecīgi par 32% un 36%, tāpēc nevar teikt, ka jaunie elektrības rēķini mūs ir pārsteiguši pilnīgi nesagatavotus.

Tomēr– viens ir būt informētam par gaidāmajām izmaiņām, bet kas cits– ieraudzīt to savā rēķinā. Īpaši, ja reālais pieaugums izrādījies lielāks. Izmaiņas tarifos ir ļoti individuālas– katram atkarībā no patērētās elektrības, kā arī pieslēguma jaudas. Labi, ja elektrības rēķins pieaug tikai par trešdaļu, kā, piemēram, manā gadījumā, taču publiskajā telpā izskanējuši daudzi sašutuma pilni komentāri no elektroenerģijas lietotājiem par to, ka sadārdzinājums ir 50%, 100% un pat vairākkārtīgs. «Saņemot jauno elektrības rēķinu, gribas drusku paraudāt. +50% klāt ierastajam rēķinam, nu nopietni? Par ko? Nē, mēs nevaram šobrīd atļauties saules paneļus,» raksta kāda Twitter lietotāja, kamēr citas sievietes ieraksts šajā soctīklā ir pavisam emocionāls: «Kaut arī vēl varu samaksāt, man reāli aptecējās dūša šodien. Mūsu dzīvojamai mājai elektrības sadārdzinājums 150%, kūtij 637%, blakusmājai, ko šobrīd lēnā garā atjaunojam, 449%. Visur 1 fāze, 20A. Kretīni valdībā un ST, kaut jūs slīkdami ūdeni prasītu!». Tie ir tikai daži piemēri, bet neapmierināto ir patiešām daudz. Arī ja kādam pārdesmit eiro pieaugums pie elektrības rēķina šķiet nebūtisks, vienmēr būtu jābūt uzmanīgiem ar vispārināšanu, jo kādam citam varbūt šie daži eiro ir tieši tik daudz, lai nepietrūktu līdz algas vai pensijas dienai. Uz šī fona izbrīna VAS Sadales tīkls valdes locekles Kristīnes Sarkanes paustais aicinājums «skatīties uz absolūtajām vērtībām, jo procenti izskatās ļoti draudīgi, tomēr mēs šeit runājam par dažu eiro pieaugumu». Trāpīgs šķiet žurnālistes Elitas Veidemanes komentārs: «Nekaunība ir otrā laime, un tik veiksmīgi liet čugunu– kā mēdza teikt mūsu senči– ir tomēr jāprot. «Dažu eiro pieaugums» patiešām nav nekas, ja cilvēka alga mēnesī ir teju 11’500 eiro– kā, piemēram, Sarkanes kundzei.» Manuprāt, kritiku īsti neiztur arī Sadales tīkla valdes locekles arguments, ka arī Sadales tīklu ir skārusi inflācija– ko uz to lai atbild tās mājsaimniecības, kuru elektrības rēķini ir uzšāvušies debesīs un krietni apsteiguši kopējās inflācijas rādītājus?

Zināmu cerību vieš aizvakar pēc valdības un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pārstāvju tikšanās izskanējušais solījums decembrī pārskatīt sadales tarifus, ņemot vērā dinamisko situāciju tirgū un citus faktorus. Tikšanās laikā Klimata un enerģētikas ministrija informēja, ka rosinās paplašināt aizsargāto lietotāju loku, to attiecinot arī uz sadales tarifiem, un apliecināja, ka no valsts puses tiks strādāts pie tā, lai pieslēguma jaudas atjaunošana pēc samazināšanas būtu bez maksas.

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: