Vienurīt mazā Ventspils novada ciematiņa – Popes – centrā neierasti liela rosība. Autobusu pieturā sanākušie ļaudis cits caur citu spriež, ka pagasta kultūras katls īsā laikā sasniedzis vārīšanās temperatūru.

Kopš gada sākuma to maisa Inga Berga, pavasarī no Vārves uz Popi pārnākot pavisam. «Tik par mums neviens neuzrakst’,» zinot, ka strādāju Ventas Balsī, teic vietējā drāmas karaliene, kura ilgus gadus neprata turēt muti, kad kāds vaicāja, vai Popē ar kultūru viss ir kārtībā. Kamēr es taisnojos, Ingas auto slaidi ieripo kultūras nama pagalmā un viņa pienāk parunāt. Pieņem labos vārdus un saka, ka neko tāāāāādu jau nedara, vienkārši strādā. Visi viņai esot labi – gan tiešais priekšnieks Mārtiņš Libkovskis, gan popiņi kopumā. Skatos un domāju: šajā tik vienkāršajā žestā – pienākt pie cilvēkiem – ir dzīves sāls. Arī citās jomās Popes kalnā šobrīd notiek ļoti, ļoti ilgi gaidītas, pat brīnumainas lietas. Kad mirkli vēlāk piezvanu Latvijas Mākslas akadēmijas profesoram, Dr. habil. art. Ojāram Spārītim, viņš vispirms ātri nober: «Runājiet ātri vai nerunājiet nemaz.» Izdzirdējis, ka zvana no Ventspils avīzes, viņš atvainojas saviem studentiem un uz mirkli iziet no lekcijas: «2021. gadā kopā ar Kurzemes bruņniecības pārstāvjiem mēs braucām pa Kurzemes baznīcām un identificējām lietas, kur palīdzēt uzlabot mūsu kultūras mantojuma stāvokli. Popes baznīcā mēs ieraudzījām, ka gleznā ir vēsturisks caurums, pelējums un citi defekti. Kurzemes bruņniecība nolēma, ka viņi gribētu šo gleznu sakārtot, piešķirot draudzei līdzekļus, lai viņi var veikt pasūtījumu restauratoriem. Atradu tādus tepat pie mums Mākslas akadēmijā, Restaurācijas nodaļā, kur studenti divu profesoru – Daces Pāžes un Andra Začesta – vadībā šo gleznu sakārtoja viena mācību gada laikā. Kurzemes bruņniecība dzīvo Vācijā. Esmu tas, kurš kontrolē darbu un sazinās ar meistariem, izpildītājiem un pārbauda kvalitāti, lai viss tiek izdarīts godam.» Popes evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Jānis Kalniņš laikrakstam apstiprina, ka altārgleznas atgriešanās nu esot vairs tikai tehniskas dabas jautājums. Viņš cer, ka uz šī gada Latvijas Baznīcu nakti 27. maijā tā jau būs savā vietā.

Atgriežoties pie drāmas karalienes un viņas māsām un brāļiem garā, proti, tiem, kas neprot turēt muti, piezvanu Usmas tautas nama vadītājai Elanai Jurgenai un uzdodu tiešu jautājumu – vai novada kultūras dzīves sociālo tīklu ierakstu saturu joprojām kontrolē domes priekšsēdētāja Aivara Mucenieka biroja sabiedrisko attiecību speciāli (Ventas Balss 10. februāra publikācija Novada kultūrai uzlikta politcenzūra). Jurgena atbild apstiprinoši. Man gribas domāt, ka, tieši tāpat kā Popē laiks un cilvēki salika visu pa vietām, arī novadā kopumā notiks tas pats. Kultūras katlam ir jāvārās. Pieskaršanās Mākslai dara cilvēkus laimīgus.

Komentāri (0)

  • 0
    Skarbs vārds 16.05.2023, 09:32:38

    Neprata turēt muti... Nopietni? Tā uzrakstīt par ļaudīm, kas, iespējams, jūt, domā un izprot citādāk ir klaji necienīgi. Ar tādu attieksmi pret vietējiem cilvēkiem par savējo nekļūst. Nekad. Un tā vairs nav vārda brīvība, bet varas apziņa. No visām pusēm.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: