Eksistē tāds apzīmējums kā ātrā mode, kas ir otrais lielākais pasaules piesārņotājs aiz naftas industrijas. Terminu izmanto, lai aprakstītu ļoti ienesīgu biznesa modeli, kas reaģē uz masu pieprasījumu. Industrija strauji attīstījās 20. gadsimta nogalē, kad apģērba ražošana kļuva lētāka un masveidīgāka, pateicoties jauniem materiāliem un loģistikas ķēdēm. Tajā apģērba dizaini un modeļi bieži tiek mainīti, pielāgojoties masu gaumēm, bet ir arī dominējošās sezonālās tendences.

Latvijas politiskajā piedāvājumā nākamajām Saeimas vēlēšanām, tāpat kā ātrajā modē, iezīmējas plašs ražotāju klāsts. Daudzu ārpus varas elites esošo partiju programmās dominē pieprasījums sodīt režīmu par piespiedu vakcināciju un cilvēka tiesību ierobežojumiem pandēmijas laikā. Otrs pie ātrās politiskās modes piederošs jautājums ir vēlēšanu sistēmas maiņa. Liela daļa partiju piedāvā pāriet uz mažoritāru vēlēšanu sistēmu, kā arī atsaukt sabiedrības uzticību zaudējuša deputāta mandātu. Man personīgi grūti iedomāties, kāds varētu būt atsaukšanas likumīgais rāmis. Kā bez vispārējām, aizklātām un vienlīdzīgām vēlēšanām būs iespējams noteikt, kurš deputāts Saeimas četru gadu darbības laikā ir zaudējis uzticības mandātu? Vai tas nozīmē piedāvājumu rīkot referendumus jeb varbūt to plāno īstenot, izmantojot žurnālistu, socioloģisko aptauju sietu? Vai par to liecinās ļaužu skaits ar plakātiem Jēkaba laukumā? Ja tā, tad pēc mediķu un pārējiem pēdējo gadu mītiņiem 13. Saeimai jau sen bija jābūt citā sastāvā.

Tikpat populārs šobrīd ir ierosinājums samazināt deputātu skaitu līdz 50, bet prezidentu ļaut vēlēt visai tautai. Pēdējais no politiskās modes neiziet jau gadu desmitu. Taču šajās vēlēšanās tas cieši sasaistīts ar vēlmi gāzt Kariņa–Levita režīmu. Tas, ka šim sauklim otrā pusē ir apzināts Kremļa saimnieka naratīvs, ātrās politiskās modes patērētājus droši vien maz interesē. Idealizētais Ulmaņa režīms un vēlmē pašiem izvēlēties īsto saimnieku savā zemē ir pārāk iesēdies mūsu tautas apziņā.

Protams, parādās arī ekstrēmākas apģērbu, atvainojos, politiskās modes līnijas. Piemēram, tautvaldības ieviešana, izstāšanās no Eiropas savienības un NATO, nacionālās valūtas – lata – atjaunošana.

Taču gribas atgādināt, ka ātrajai modei ir īss mūžs. To rada vāji dizaineri, bieži ar zagtām idejām, tā darināta no sliktiem materiāliem, bet galvenais – ātri iziet no modes. Tā balstīta tikai uz lielākas peļņas sasniegšanu tās ražotājam. Bet galvenais, mēs tajā viļamies, jo atklājas, ka vizuāli pievilcīgais apģērba gabals sairst pa vīlēm. Tāpat politikā. Atliek vien atcerēties Kaimiņa partiju. Četri gadi pagājuši un jau politikas mēslainē. Turpat, kur ātrās modes apģērbi.

Komentāri (0)

  • 0
    Covid 19-24.ventspils.lv 24.08.2022, 16:44:23

    Politikas mēslainē īstā vieta ir arī kriminālnoziedznieka atbalstītajai ZZS un tā saucamajai partijai "Latvijai un Ventspilij"!

  • 0
    Inga Sokolova 07.09.2022, 14:19:55

    Atgādinājums raksta autorei, ka ir vērtīgi ieskatīties Lursoft pieejamā informācijā. Tā rāda, ka laika periodā kopš 90-to gadu sākuma Latvijā līdz šim reģistrēta 91 politiskā partija.
    13 Saeimā darbojas 10 partiju pārstāvji. 81 partijas dalīnieki atpūšas :D.
    Diez vai šo tendenci var salīdzināt ar modi un dizaineriem. Tā patiesībā atspoguļo bēdīgo izglītības līmeni Latvijā.

  • -2
    Kriska 19.09.2022, 11:14:11

    Autore - naiva meitene. Kas ir Kariņš un Levits? No kuriens viņi pēkšņi uzpeldēja? Vai Vaira Freiberga? Tas pats Lietuvā un Īgaunijā.Visas tās vēlēšanas vien tikai tāds teātris- īr aktieri, īr skatītāji- viss notiek

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: