Nesen ventspilniekus satrauca ziņa, ka pilsētā aktivizējies kāds sirmgalvis ar klīnisku diagnozi, kurš vajā meitenes un jaunas sievietes. Redakcija izpētīja vienu tādu gadījumu, kurā bija iesaistīta nepilngadīga meitene. Tam sekoja raksts laikrakstā. Žurnālistu izmeklējuma galvenais secinājums – vīrietis klīniskās diagnozes dēļ ir praktiski neaizskarams. Kaut gan pret viņu esot uzsākts kriminālprocess vēl pagājušajā gadā. Un tomēr varmāka staigā brīvībā, un uz signāliem par uzmākšanos policija plāta rokas: nekādu noziegumu viņš nav izdarījis, nav par ko viņu aizturēt.
Līdz notiks nelaime... 0
19. augusts, 12:17 | Jeļena NaruševičaNesen redakcijai kļuva zināms vēl viens gadījums, kas saistīts ar šo pašu vīrieti. Šoreiz no viņa uzmākšanās emocionāli cietusi 35 gadus veca sieviete, kurai pie pludmales autostāvvietas pienācis sirmgalvis un sācis sarunāties kā ar mazu meiteni, piedāvājot draudzēties un pavadīt viņu mājās.
Sievietei kļuva nelabi, un, tiklīdz viņa iekāpa automašīnā, uzreiz zvanījusi Pašvaldības policijai, nosūtot vīrieša fotogrāfiju. Vēlāk redakcija noskaidroja, ka Pašvaldības policija devās uz pludmali un tur sastapa vīrieti, par kuru bija sūdzējusies sieviete. Vīrietis sēdējis uz soliņa, un policisti viņam ieteica doties mājās.
Nav zināms, vai sirmais ventspilnieks, kam patīk uzmākties meitenēm un jaunām sievietēm, paklausīja policistus. Taču, kamēr viņš brīvi pārvietojas pilsētas ielās, nav droši laist meitenes vienas pašas pastaigāties vai vismaz pirms tam stingri jāatgādina viņām par drošības pasākumiem. Policija taču nereaģē uz slimu cilvēku, kamēr viņš nav nevienam nodarījis pāri. Tiek uzskatīts, ka pieauguša sirma vīrieša uzmākšanās nepilngadīgām meitenēm nav ne noziegums, ne pārkāpums. Tādā gadījumā ir vēl viens veids, kā pasargāt savus bērnus no ne gluži adekvāta veča uzmācīgās uzmanības, – pašiem vecākiem patrulēt pilsētas ielās, ja jau likumsargi neko nevar izdarīt. Skaidrs, ka cilvēks nav vesels. Bet kāpēc no tā jācieš veselajiem? Likums aizsargā slimu varmāku tiesības un neaizskaramību, bet upuri paliek neaizsargāti. Emocionālā vardarbība arī ir vardarbība. Ja vīrietim ir diagnoze, varbūt viņu ir vērts ievietot ārstniecības vai sociālajā iestādē?
Nesen Latvija pievienojās Stambulas konvencijai. Starp konvencijas mērķiem ir minēti: aizsargāt sievietes un meitenes no visām vardarbības formām, novērst, sodīt un mazināt vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē. Kas mainījās pēc tam, kad Latvija ratificēja Stambulas konvenciju? Ikdienā – nekas. Politiķi konvenciju dēvē par zelta standartu cīņā pret vardarbību pret sievietēm, kas iezīmē pavērsienu no cīņas ar vardarbības sekām uz preventīvu rīcību. Iespējams, kādam šķiet, ka gadījumi ar slima sirmgalvja uzmākšanos sievietēm un meitenēm pie lietas nepieder, jo viņš, redz, nekādu fizisku vardarbību nav veicis. Pagaidām nav veicis. Bet kāda tad ir tā preventīvā rīcība? Kā parasti, gaidām, līdz notiks nelaime?
Komentāri (0)