Ik gadu katrs Latvijas iedzīvotājs, kurš vecāks par 15 gadiem, izdzer vidēji 12,2 litrus alkohola. Tas ir augstākais rādītājs Eiropas Savienībā un viens no augstākajiem pasaulē. Alkohols iznīcina ar lielāku nežēlību nekā jebkurš vīruss. Iznīcina ne tikai alkoholiķus, bet arī viņu ģimenes, vēl nedzimušos bērnus.

Nonākot alkohola atkarībā, cilvēks pārvelk svītru saviem sapņiem, tuvinieku mīlestībai, profesionālajai karjerai, visai savai dzīvei. Ne tāpēc, ka viņš tā gribētu, bet gan tāpēc, ka alkohols ir stiprāks par jebkuru gribasspēku.

Kā liecina oficiālā statistika, katru gadu pārmērīgas alkohola lietošanas radītā kaitējuma novēršanas izdevumi veselības aprūpē ir 57 miljoni eiro. Tur diez vai ietilpst tie tūkstoši, kas alkohola iespaidā ir degradējušies, un tie simti, kas dzīvi beiguši pašnāvībā, būdami alkohola delīrijā. Diez vai statistika ataino arī reālo situāciju ar alkoholiķu bērniem iedzimtajiem defektiem, ar alkoholisma dēļ šķirto laulību skaitu un daudzām citām netiešajām alkohola nodarītā kaitējuma sekām. Toties var saskatīt tiešo saikni starp gadu no gada pieaugošo alkohola patēriņu un faktisko varas bezdarbību, jau gadu desmitiem nereaģējot uz šo nacionāla mēroga traģēdiju.

Pagājušajā nedēļā ar lielu pretestību valdība atbalstīja grozījumus par alkohola pieejamības ierobežojumiem, nodot tos izskatīšanai Saeimā. Nav teikts, ka Saeima pieņems grozījumus, bet, pat ja pieņems, tad diez vai tie manāmi samazinās alkohola patēriņu. Grozījumi atbalstīti un aizfutbolēti Saeimai ķeksīša pēc – redz, kā mēs cenšamies, kaut ko darām! Patiesībā Jaunās Vienotības valdība desmit gadu garumā ar apskaužamu ietiepību piever acis uz alkoholisma problēmu un faktiski veicina situācijas pasliktināšanos. Pašreizējo grozījumu lietderību apšauba pat tie, kas paši tos pieņēma.

Pajautājiet jebkuram alkoholiķim, vai viņš skatās uz pudeles etiķeti vai viņu tomēr vairāk interese tās saturs? Atbilde ir acīmredzama. Rūdītus smēķētājus nespēj apturēt draudīgi brīdinājumi uz cigarešu paciņām. Līdz ar to arī piktogrammas uz alkohola pudelēm neko nedos. Reālus rezultātus var panākt ar alkohola tirdzniecības laika ierobežojumiem un augstām alkohola cenām. To apliecina citu valstu pieredze. Norvēģijas valdība tikai šādi izglāba tautu no nodzeršanās un degradēšanās. Lietuvā alkohola tirdzniecības laika ierobežošana brīvdienās jau uzreiz jūtami samazināja neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumu skaitu pie pacientiem, kas cietusi no pārmērīgas alkohola lietošanas.

Sākotnējā grozījumu versijā bija paredzēti stingrāki ierobežojumi alkohola reklāmai un tirdzniecības laikiem. Tos bloķēja ne tikai ražotāji un tirgotāji, bet arī Ekonomikas ministrija. Var saprast reklāmedevēju, ražotāju un tirgotāju iebildumus – viņi zaudē peļņu no alkohola. Bet nav saprotama varas nostāja, kas, kā izskatās, neiebilst pret savas tautas nodzeršanos.

Komentāri (0)

  • 0
    Pareizais viedoklis 24.04.2023, 10:59:52

    nezināju, ka vidējo gada alko patēriņu var izdzert vidēji trijās dienās

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: