Daudzi cilvēki vismaz reizi dzīvē ir saskārušies ar zobu jutīgumu ēšanas, dzeršanas vai pat ieelpas laikā. Zobu jutīgums ir īslaicīgas sāpes, kas rodas kairinātāja iedarbības rezultātā. Kāpēc var rasties zobu jutīgums un kā vislabāk ar to cīnīties, skaidro daktere Jūlija Katkeviča.

Kāpēc zobi mēdz palikt jutīgi?

Zoba kroņa virsmu veido emaljas slānis, zem kura atrodas dentīns. Dentīnā ir daudzi sīki kanāliņi, kuros atrodas nervu un asinsvadu atzarojumi. Zobu jutīgums ir skaidrojams ar emaljas bojājumu vai atsegtām zobu sakņu virsmām, rezultātā dentīns netiek pasargāts no kairinātājiem. Dentīna kairinājums izraisa nepatīkamas sajūtas un īslaicīgas sāpes. Zobu saknes atsedzas periodontīta gadījumā. Savukārt periodontīta galvenais iemesls ir zobakmens, kas ilgstoši netiek notīrīts.

Kas veicina zobu emaljas bojāšanos?

Zobu emaljas nodilumu vai cita veida bojājumu var izsaukt dažādi faktori, taču precīzu zobu jutīguma iemeslu var noteikt tikai zobārsts. Ir kariozi un nekariozi zobu bojājumi.

Zobu kariess. Tas ir viens no izplatītākajiem zobu jutīguma iemesliem, jo kariess rada emaljas defektu. Kariesa galvenais iemesls ir slikta mutes dobuma higiēna.

Bruksisms. Bruksisms jeb zobu griešana ir diezgan izplatīta parādība. Daudzi cilvēki pat nenojauš, ka miegā mēdz cieši sakost zobus vai “rīvēt” apakšžokļa zobus gar augšžokļa zobiem. Parasti bruksisms ir novērojams stresa un saspringuma periodā. Šādas berzes rezultātā veidojas dažādi zobu virsmas bojājumi, piemēram, plaisas zobos, zobu un protēžu lūzumi vai zobu un emaljas nodilums. Brukisma gadījumā vienīgais risinājums ir speciālas zobu kapes, kuras var izgatavot zobārsta kabinetā.

Nepareizs sakodiens. Nevienmērīgas slodzes rezultātā zobu emalja dilst. Cilvēks var nemaz nenojaust, ka viņam ir nepareizs sakodiens un zobi tiek bojāti. Nepareizu sakodienu var koriģēt ar ortodontiskām zobu kapēm.

Neadekvāta higiēna. Ir ļoti svarīgi ievērot pienācīgu mutes dobuma higiēnu. Zobi ir rūpīgi jātīra divas reizes dienā vismaz trīs minūtes. Jānotīra visas zoba virsmas, lai novērstu zobu aplikuma un zobakmens veidošanos. Taču nedrīkst arī pārcensties un aizrauties. Pārāk bieža zobu tīrīšana, abrazīvas zobu pastas vai cietas zobu birstes lietošana var kaitēt zobiem, bojājot emalju.

Pārmērīga skābu produktu lietošana un gastrointestināla trakta slimības. Skābes rada emaljas neatgriezenisku bojājumu. Uzreiz pēc skābu produktu lietošanas nav ieteicams tīrīt zobus, lai nenotiktu skābes ierīvēšana emaljā. Ilgtermiņā bieža un regulāra skābu produktu lietošana izraisa emaljas erozijas-neatgriezeniskus nekariozus bojājumus. Tas notiek arī traucētas kuņģa-zarnu trakta darbības gadījumā, kad kuņģa skābe regulāri nonāk mutes dobumā atraugu dēļ.

Kā novērst zobu jutīgumu?

Ja jūs esiet novērojuši palielinātu zobu jutīgumu ieelpojot vēsu gaisu, dzerot karstu kafiju, ēdot saldumus vai augļus, šo jautājumu noteikti vajadzētu izrunāt ar zobārstu. Laba zobu higiēna palīdzēs uzturēt zobus skaistus un veselus, izvairīties no kariesa un zobakmens veidošanās, taču tikai zobārsts var noteikt jutīguma rašanās iemeslu, kā arī palīdzēt to novērst. Jutīguma novēršanas metode būs atkarīga no tā rašanās iemesla. Nedrīkst aizmirst arī par higiēnista apmeklējumu. Higiēnists palīdzēs tikt vaļā no zobakmens un ieteiks atbilstošus mutes dobuma kopšanas līdzekļus.

Jutīgu zobu gadījumā Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības pieredzējis personāls 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā ir gatavs sniegt palīdzību. Mēs palīdzēsim jums atgūt skaistu un veselu smaidu!

Lasi vēl