Jo veselāki zobi bērnībā, jo lielāka iespēja, ka tādi tie paliks visu mūžu. Tāpēc vecākiem ir jāiegulda pietiekamas pūles, lai nodrošinātu saviem bērniem labu mutes veselības aprūpi.

Tāpat ārsti uzsver, ka bojāti, strutaini un nesalaboti zobi ir nopietns infekciju perēklis, kas rada ne tikai estētiskas problēmas, bet arī var atstāt negatīvas sekas uz citiem orgāniem, veicināt nopietnas slimības.

Kādi tad ir galvenie “zelta likumi”, kas vecākiem jāievēro, rūpējoties par savu bērnu zobiem? To uzzināsiet šajā rakstā, kas sagatavots sadarbībā ar ģimenes zobārstniecības “Dr. Apines Klīnika” speciālistiem.

Izmācīt bērniem regulāri un pareizi tīrīt zobus

Vecāki izdarīs bērniem lielu pakalpojumu, ja jau no dažu mēnešu vecuma sāks radināt viņus pie regulāras un pareizas zobu tīrīšanas. Ja šo rutīnu sāk jau mazotnē, tad bērni pieņem to kā neatņemamu ikdienas sastāvdaļu.  Kad bērns kļūst patstāvīgāks, var zobu tīrīšanu uzticēt viņam pašam, bet jāatceras, ka vismaz līdz 9 gadiem bērna zobi jāpārtīra.

Zobi jātīra vertikālām kustībām, jāatceras par visām virsmām — ārējo, iekšējo, kožamo virsmu un arī mēli. Pirmo piena zobu tīrīšanai var izmantot marles drāniņu vai speciālu uzpirksteni, vēlāk piemeklēt vecumam atbilstošu zobu suku.

Pilnvērtīgai zobu tīrīšanai jāizņem vismaz 3 minūtes.

Maksimāli samazināt saldumu un saldināto dzērienu patēriņu

Viens no lielākajiem biediem, kas apdraud bērnu zobu veselību, ir ārkārtīgi lielais cukura patēriņš, kā arī našķēšanās starp ēdienreizēm.

Cukurs tiek uzņemts gan ar pārāk saldinātu un rūpnieciski gatavotu pārtiku, gan ar saldinātajiem dzērieniem. Vecākiem jādomā, kā samazināt cukura patēriņu bērna ēdienkartē, kā aizstāt neveselīgos našķus ar veselīgām uzkodām. Vairāk jāpiedāvā dārzeņi, augļi, labāk tos piedāvāt graužamā veidā, lai nodarbinātu žokli.

Vēl ļoti svarīgi ir iemācīt bērniem dzert ūdeni, kam vajadzētu aizstāt saldinātos un gāzētos dzērienus.

Vest bērnu arī pie zobu higiēnista divreiz gadā

Jāatceras, ka pilnvērtīgā mutes dobuma kopšanas rutīnā arī bērniem jau no divu gadu vecuma ietilpst zobu higiēna. Zobu higiēnists strādā ar bērniem, kopjot zobiņus un arī veicot izglītojošo darbu.

Zobu higiēnists jāapmeklē neilgi pirms došanās pie zobārsta, jo tas atvieglos otrajam darbu, atsedzot visas zobu virsmas. Zobu higiēnists un viņa veiktais darbs spēlē nozīmīgu lomu labas mutes veselības uzturēšanā bērniem un bērnu paradumu veidošanā, tāpēc vecākiem jāatceras jau savus divgadniekus un trīsgadniekus pieteikt vizītei, ja tas vēl nav darīts.

Piesakiet bērnam vizīti pie zobu higiēnista “Dr. Apines Klīnikā”.

Divreiz gadā apmeklēt zobārstu

Regulāras vizītes pie zobārsta ir obligātas jau no gada vecuma. Tādā veidā bērns pierod pie šī procesa, zobārsts var sekot zobu veselībai, laikus pamanīt un novērst problēmas.

Daudzi vecāki joprojām kļūdīgi par bērna vešanu pie zobārsta domā tikai tad, kad jau sāp, ir caurums vai vēl nopietnāka situācija. Tad jau tā ir ugunsgrēka dzēšana, kas tomēr atstāj sekas uz mutes veselību.

Labāk ir nodrošināt regulāru profilaksi, kas neļaus nonākt pie zobu sāpēm, zaudētiem zobiem un citām nepatikšanām.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: