Satraukums par vizīti pie ginekologa ir vienmēr — gan tad, kad dodas pirmo reizi, gan tad, ja ieplānota ikgadējā pārbaude pie sava uzticamā ginekologa. Viens no iemesliem, kāpēc satraukums tā īsti nekad nepāriet, ir tas, ka runa ir par intīmu un delikātu jomu, kas atklāti ir jāapspriež ar svešu cilvēku.

Ir jāpārkāpj iekšējās barjeras, lai uzticētos ārstam, nemelotu un neslēptu svarīgu informāciju.

Lai uzticēšanās pakāpe būtu lielāka, ir ļoti labi, ja atrasts savs īstais ginekologs. Tāds, kura klātbūtnē jūtas ērti, saruna veidojas dabiski, jūtama patiesa ieinteresētība no ārsta puses. Ja ir problēmas šajā aspektā, ieteicams nomainīt ginekologu.

Viens no veidiem, kā mazināt šo satraukumu, kas saistīts ar vizīti pie ginekologa, ir sagatavošanās. Jau pirms vizītes vajadzētu apdomāt, kādas atbildes sniegsiet uz vairākiem standarta jautājumiem, ko ginekologs vizītes laikā noteikti uzdos.

  • Kad bija pēdējās mēnešreizes?

Tas ārstam ļauj saprast, kādā cikla fāzē sieviete šobrīd ir. No tā ir atkarīgs, kam apskates laikā vairāk jāpievērš uzmanība. Lai ārsta kabinetā nebūtu ilgi jādomā, pat jāmin datums, tad labāk šo informāciju sagatavot laikus — ieskatīties savā elektroniskajā vai papīra kalendārā, kurā veicat atzīmes par menstruālo ciklu. Ja šādu uzskaiti neveicat, tad tas noteikti ir jāsāk darīt, jo tā ir sievietes veselībai būtiska informācija.

  • Cik garš un cik regulārs ir cikls?

Cikla garums un regularitāte arī ir būtiska informācija, no kuras ginekologs izdara secinājumus par sievietes reproduktīvo veselību. Informācija tiek analizēta kopā ar citiem faktiem un apskates laikā iegūto informāciju.

  • Kādas ir mēnešreizes — ilgums, asiņošanas stiprums, sāpes?

Nereti sievietes uzskata par normu, ka mēnešreizes ir garas, ļoti sāpīgas un ar smagu asiņošanu. Pārsvarā tā tam nevajadzētu būt un tādām situācijām ir risinājumi, tāpēc ginekologam par to ir jāzina. Tā nav informācija, kas jānoklusē, jo šķiet pašsaprotama.

  • Vai ir kādas sūdzības?

Par šo jautājumu īpaši ieteicams padomāt jau pirms vizītes. Ja ārsts tā pēkšņi kabinetā uzdod šo jautājumu, droši vien vairums sieviešu atbild, ka nē, sūdzību nav. Bet tad, kad sāk jautāt detalizētāk, izrādās, ka tomēr ir kaut kas. Asiņošana, smērēšanās starp menstruācijām, sāpes, diskomforts seksa laikā, izteikts pirmsmenstruālais sindroms, nepatīkami izdalījumi, nieze utt. Tas viss un vēl daudz kas cits ietilpst sūdzību kategorijā un noteikti ir jāsaka ginekologam.

  • Vai ir pastāvīgs partneris?

Kāpēc gan ginekologam tas jāzina? Tāpēc, ka monogāmas un pastāvīgas seksuālās attiecības atšķiras no brīvām attiecībām, kur sievietei var būt dažādi seksa partneri. Atšķiras tieši drošības un veselības ziņā, jo pastāv augstāks STS risks. Tas arī ļauj efektīvāk meklēt cēloņus sievietes problēmām. Ginekologs nav tikumības sargs, bet šī informācija viņam nepieciešama veselības nolūkos.

  • Kāda kontracepcijas metode tiek izmantota?

Kontracepcija ir būtisks jautājums. Ārsts izjautās par to, cik ērta un derīga jums ir šī metode, varbūt ieteiks citu risinājumu. Kontracepcijai arī var būt saistība ar kādām no pacientes sūdzībām. Kontracepcijas neesamība arī ir jautājums, ko ginekologs gribēs pārrunāt.

Apmaksāta informācija.

Lasi vēl