Jau pirmdien, 28. maijā, ventspilniekiem būs šī retā iespēja noskatīties oriģinālu divu cēlienu baletu Šagrēnāda Latvijas baleta profesionālu mākslinieku izpildījumā.

Kāpēc reta iespēja? Tādēļ, ka piemērotu skatuvju baleta izrādēm Latvijā, kā zināms, nav daudz, bet precīzāk – viena galvaspilsētā, Nacionālajā operā un vēl viena – t/n Jūras vārti Ventspilī. Šagrēnāda ir oriģināla baletizrāde neoklasikas stilā, kuru pēc tāda paša nosaukuma slavena franču rakstnieka Onorē de Balzaka darba iestudējusi talantīgā horeogrāfe Aleksandra Astreina. Iestudējuma neoklasicisms izpaužas savienojumā ar novatoriskajām un klasiskajām tendencēm. Izrādē tiek izmantoti stilizēti kostīmi, kas ļauj skatītājam iejusties 19. gadsimta Francijas atmosfērā, kā arī mūsdienīgas izgaismošanas mākslas un grafiskās iespējas. Vienlaikus horeogrāfe pieturas pie klasiskā baleta akadēmiskajiem kanoniem, kas padara to par piemērotu dažādām skaītāju vecuma grupām.

Izrādes galvenais varonis – jaunais un trūkumā nonākušais aristokrāts Rafaels de Valantēns – mēro smagu ceļu no bagātības uz nabadzību un no nabadzības uz bagātību, no kaislīgām neatbildētām jūtām – uz savstarpēju mīlestību, no lielas varenības – uz nāvi.

Izmantojot mūsdienīgus režisora paņēmienus, izrāde iegūst svaigumu un tā kļūst saprotamāka skatītājiem. Šī uzveduma mūzikas pavadījums, pateicoties savai dažādībai, kļūst gan par fonu sižeta attīstībai, gan par vienu no izrādes tēliem. Izrādes muzikālais pavadījums – J.S. Baha, H. Berlioza, A. Korelli un G. Malera nemirstīgo skaņdarbu atskaņošana un operas dīvas balss, – veido neaizmirstamu sajaukumu, kurš spēs aizraut ikvienu no klātesošajiem. Galveno lomu atveidotāji izrādē – Latvijas Nacionālā baleta vadošie solisti.

Atsevišķu uzmanību pelnījusi horeogrāfe Aleksandra Astreina – Latvijas Nacionālā baleta soliste un Muzikālās akadēmijas absolvente, kurai ir savs stils un savs redzējums par mūsdienu baleta izrādi. Viņas darbi skatāmi ne tikai Latvijā, bet arī uz ārzemju skatuvēm. Pagājušajā gadā viņa ieguva konkursa Royal Dance Competition speciālbalvu Romā. Aleksandra Astreina iestudējusi divas baletizrādes Šagrēnāda un Salomeja. Abas izrādes nodrošināja lielu skatītāju sajūsmu Latvijas kultūras dzīvē un ieguva augstu kritiķu vērtējumu. Balets Salomeja iestudēts pēc Latvijas komponista Pētera Vaska mūzikas.

Apmaksāta informācija.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: