Šoreiz sadarbībā ar finanšu plānošanas pārstāvjiem no alfalainaa.fi Finland vēlējamies mazliet parunāt par finanšu pasaules un naudas pamatnostādnēm, kas var kalpot kā bāzes informācija, būvējot pašam savu personīgo finanšu pasauli.

Mēs aprakstīsim dažus no spēcīgajiem konceptiem, kas, mūsuprāt, var būt izšķiroši instrumenti, domājot par personīgām finansēm un nākotnes bagātību.

  1. Laika un naudas vērtība: vienkāršā patiesība, ka nauda šodien ir vērta vairāk nekā tā būs gadu tālā nākotnē. Un šis efekts laika gaitā var būt ļoti saistošs. Kāpēc? Tāpēc, ka zinot šo pamatnostādni, jūs varētu jau tagad ieguldīt savu naudu, lai nākotnē iegūtu vēl vairāk, vai arī jūs varētu apdomāt ātrāk atmaksāt aizdevumu vai kredītkartes tēriņus jau šodien ietaupot savus nākotnes izdevumus.

  2. Iespēju izmaksas: saprotot laika un naudas vērtību, jūs varat aprēķināt potenciālās iespēju izmaksas vai to, ko jūs, iespējams, zaudēsiet, kad plānosiet tērēt naudu. Pieņemsim, ka tā vietā, lai iztērētu 400 eiro, lai samaksātu par investīciju apmācībām, kas potenciāli palielinās jūsu ieņēmumus, jūs dodaties atvaļinājumā uz Spāniju. Tā nav tikai 400 eiro atšķirība jūsu budžetā – patiesās izmaksas faktiski sastāv no šiem 400 eiro kā arī ienākumiem, kurus jūs varētu saņemt šajā atvaļinājuma nedēļā, bet nesaņemat, kā arī visi turpmākie papildu ienākumi, kas jūs varētu saņemt, ja būtu pabeidzis minētos kursus atvaļinājuma vietā.

  3. Laika vērtība jeb cena: pamēģiniet iestatīt stundas vērtību savam laikam, kad esat brīvs no ikdienas pienākumiem un varētu atvēlēt savus talantus kādam papildus darbam vai “haltūrai”. Cik daudz jūs varētu saņemt, ja brīvo laiku izmantotu lietderīgi, gūstot papildus ienākumus no lietām, kas varbūt itin nemaz nav saistītas ar jūsu pamatnodarbošanos. Tas darbosies divos virzienos: gan kā stimuls, lai pieceltos stundiņu agrāk un šajā laikā nopelnītu, gan arī lai saprastu, ka dažas lietas dzīvē ir naudā nenovērtējamas.

  4. Riska tolerance: iepazīstiet sevi. Saprotiet, cik daudz riska jūs spējat uzņemties, un izveidojiet savas finanses balstoties uz šo informāciju. Jums ir jābūt tādā situācijā, ka pat tad, ja uzņematies lielus finanšu riskus un jums neizdodas, jums tomēr ir plašs cilvēku loks un ģimene, pie kuriem griezties šādos gadījumos pēc atbalsta. Lai sevi sagatavotu augsta riska triecieniem, vienmēr ir vērts prātā paturēt filozofisku vīziju par to, kāda izskatītos jūsu dzīve, ja jūs visus panākumus un līdzekļus zaudētu. Tas izklausās dramatiski, bet tāda prakse palīdzēs jums izplānot, kā jums izdzīvot pat sliktākajā no visiem scenārijiem. Tas arī padara risku uzņemšanos par vieglāku uzdevumu

  5. Dažādošana: tas attiecas gan uz akciju tirgus portfeļiem, gan arī uz visiem pārējiem aktīviem, kas ir jūsu īpašumā. Daudzi cilvēki visu savu lielāko vērtību “iesaldējuši” tieši savā mājā vai jebkurā citā nekustamajā īpašumā – bet, kas notiks, ja nekustamā īpašuma tirgus vērtība strauji samazināsies tieši tajā brīdī, kad būsiet nolēmuši to pārdot? Padomājiet par to, kur jūsu nauda atrodas šobrīd, kā izskatās jūsu finanšu aktīvu tabula jeb pöytä? To noteikti vajadzētu izplatīt pa vairākiem aktīviem, lai mazinātu bankrota risku: akcijās, obligācijās, zeltā, skaidrā naudā un tamlīdzīgi. Tas palīdzēs, ne tikai izdzīvo, bet arī finansiāli uzplaukt. Tā teikt – neturēt visas olas vienā groziņā, lai tās netiktu aiznestas ar vienu piegājienu.

  6. Ieņēmumi pret bagātību: jums ir jāsaprot atšķirība starp ienākumiem un vispārējo bagātību. Jurists, kas katru gadu saņem 80000 eiro, pie mums var tikt uzskatīts par turīgu, bet, ja viņš visu šo naudu izlieto ikmēneša rēķiniem, tad patiesība no bagātības tur nav ne piles. Tieši tāpat kāds, kurš saņem tikai 1000 eiro mēnesī, var mācēt gudri ietaupīt, ieguldīt un pieņemt saprātīgus finanšu lēmumus, kas ilgtermiņā padarīs tos bagātus.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: