Ja raksta virsrakstā izmantotais jēdziens izklausās pārlieku vienkāršs, tad tas ir tikai tāpēc, ka tāds tas arī ir. Mūsu mīļākais ieteikums patstāvīgas finanšu dzīves uzsācējiem ir tieši tāds – nekrītiet parādu kārdinājumā, ja vien tas nenes jums papildus naudu.

Diemžēl tas nenozīmē, ka lielākā daļa no jaunajiem patērētājiem minēto konceptu arī ievēro. Pasaulē, kur bezprocentu kredīts uz 30 dienām (lån rentefrit i 30 dage) un visi pārējie ātrie kredīti un aizdevumi ir viegli pieejami ikvienam un tiek sabiedrībā normalizēti, atturēties no ātras naudas piedāvājumiem šķiet teju vai pilnīgi dīvaini. Bet patiesībā nekrišana parādu kārdinājumā dos jums lielisku pamatu tam, lai izvairītos no visām lielākajām finanšu galvassāpēm.

Ir dzirdēts un lasīts daudz diskusiju par to, kas ir “labs” un kas ir “slikts” parāds. Mūsuprāt, jebkurš parāds ir slikts savā būtībā – bet to pievienotā vērtība – ieguvums, dažreiz var būt pat ļoti labs. Protams, tas vēl joprojām ir un paliek parāds, bet tāds parāds, kuru var izmantot, lai iegūtu vairāk naudas nevis mazāk. Tātad, parāds var būt labs tikai tad, ja tas jums nes papildus naudu, pieņemot, ka šo parādu jūs esat spējīgs pareizi pārvaldīt. Piemēram, studiju aizdevums varētu būt viens no šādiem parādiem, jo augstākā izglītība parasti ir saistīta ar potenciālu lielāku peļņu nākotnē. Vai arī hipotekārais kredīts mājai vai dzīvoklim, jo nekustamā īpašuma vērtība laika gaitā tikai palielinās. “Izdevīgo” jeb naudu nesošo parādu sarakstā noteikti neatradīsies automašīnas līzings, dators uz nomaksu, drēbes, kas iegādātas ar kredītkartes starpniecību, mājdzīvnieku iegāde vai kāzu izmaksu segšana. Lielākā daļa pirkumu, ko jūs iegādājaties uz kredīta, ilgtermiņā izmaksā jums daudz vairāk naudas – apkopē vai papildus aksesuāru iegādē, tādēļ jums tās labāk neiegādāt nemaz. Vēlreiz gan atgādināsim, ka tas nebūt nenozīmē, ka jums nekad nevajadzētu iegādāties jaunas un modernas preces, tas vienkārši nozīmē to, ka šīs lietas jums nekad nevajadzētu pirkt izmantojot aizdevumu, ķeroties klāt kārtējam naudas aizdevuma portālam, kā piemēram, penge247.dk (dāņu ekvivalents ātro kredītu salīdzināšanas portāliem).

Izkļūt no domāšanas par to, ka ir labi finansēt savu dzīvi uz kredīta rēķina, nav viegli. Tas prasa laiku, dzelžainu apņemšanos un pacietību. Daudzas no lietām, kuras mēs gribam, ir ļoti dārgas, un to finansēšana uz nomaksu nu kļuvusi par normu. Izvēloties iegādāties preces skaidrā naudā par to reālo cenu, nevis reģistrējoties vilinošajiem, it kā mazākajiem ikmēneša maksājumiem, jūs tiešām izvērtējat, vai prece, ko vēlaties iegādāties, jums tiešām ir nepieciešama.

Parāds vienmēr mudina jūs tērēt vairāk, nekā jūs patiesībā varat atļauties. Parādam piemīt vilinātāja spējas iekārdināt jūs tērēt pat tad, kad jūs reāli nevarat atļauties pievienot jaunus ikmēneša maksājumus pie esošajiem tēriņiem. Daļa no parāda pievilcības spēka ir fakts, ka jūs varat iegūt emocionālu augstu apmierinātību tiekot pie jaunas lietas šeit un tagad, bez nepieciešamības tikt galā ar sāpēm par reālas naudas nolikšanu uz kases galda. Jums nav reālas sajūtas, ka maksājat ar savu nākotnes naudu, kas patiesībā jums vēl ir tikai jānopelna. Sajūta, ka jūs saņemat kaut ko, pretī nedodot absolūti neko, var būt ļoti eiforiska.

Parāds savā būtībā ir aizņemšanās no jūsu nākotnes potenciālajiem ienākumiem. Jebkurā brīdī, kad jūs parakstāties uz ātro kredītu vai norēķinieties par dārgiem pirkumiem ar savu kredītkarti, jūs faktiski aizņematies naudu, ko vēl tikai cerat nopelnīt nākotnē. Tādā perspektīvā aizdevums tik kārdinošs vairs neizklausās, vai ne?

Lasi vēl

Komentāri (1)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: