Kad rodas nepieciešamība pēc papildus finansējuma, cilvēki nereti ņem oficiālus aizdevumus jeb kredītus. Ja šis lēmums ir labi apdomāts un nauda tiešām ir vajadzīga, tad kredīts tiešām nereti var būt labs risinājums, taču pirms aizdevuma ņemšanas svarīgi ir salīdzināt, kurš tad ir labākais kredīts, un rūpīgi izvērtēt visus ar kredītu saistītos aspektus, lai nepārmaksātu un nesagādātu sev problēmas.

Diemžēl, nereti kredītņēmēji daudzas lietas līdz galam neizprot un tāpēc pieļauj rupjas kļūdas, gan piesakoties kredītam, gan arī to atmaksājot. Lai šādas kļūdas nepieļautu, ikvienam vajadzētu iepazīties ar sekojošo informāciju.

Aizdevuma procenti un GPL nav viens un tas pats

Pirmā kļūda, ko daudzi potenciālie kredītņēmēji pieļauj, ir nepareiza procentu salīdzināšana. Jāsaprot, ka gada procentu likme (GPL) un aizdevuma procenti nav viens un tas pats. GPL ir kredīta kopējās izmaksas kredītņēmējam, kas ir izteiktas ikgadējos procentos no kredīta kopsummas. Aizdevuma procenti ir tikai viena daļa no kopējās GPL. Tātad, salīdzinot dažādus kredīta piedāvājumus, svarīgi ir salīdzināt tieši GPL, jo tas pateiks, cik daudz kopā par kredītu jums būs jāpārmaksā.

Procenti var būt dažādi

Vēl, salīdzinot procentu likmes, ir svarīgi zināt, ka tās var būt dažādas. Ņemot ilgtermiņa aizdevumu, var tikt piedāvāta mainīgā vai vienādā procentu likme. Mainīgā procentu likme nozīmē to, ka laika gaitā tā var mainīties atkarībā no ekonomikas rādītājiem, bet vienādā likme ir patstāvīgā visu kredīta atmaksas laiku. To, kura procentu likme katrā gadījumā būs izdevīgāka paredzēt ir grūti, taču tik un tā ir svarīgi izprast, ar ko šīs abas likmes atšķiras. Vēl svarīgāk ir saprast atšķirību starp sliktajiem un vienkāršajiem procentiem, jo tas nosaka, vai procenti būs jāmaksā par visu pamatsummu visu kredīta atmaksas laiku, vai arī procenti tiks aprēķināti tikai no neatmaksātās summas. Tātad, ja procentu likmes ir vienādas, saliktie procenti būs izdevīgāki, bet, ja likmes atšķiras, noteikti ir jāaprēķina, cik katrā gadījumā jums būs jāmaksā.

Kredīta brīvdienas nav gluži brīvdienas

Tālāk daudziem neskaidrības rada kredītu brīvdienas. To, kā tieši kredītu brīvdienas izpaužas praksē, lielā mērā nosaka kredīta vaids, taču ilgtermiņa un vidēja termina kredītiem kredītu brīvdienas nav pilnīga kredītu maksājumu atlikšana, kā daudzi uzskata. Tiek atlikts pamatsummas kārtējais maksājums, taču kredīta procenti tik un tā ir jāturpina maksāt. Tas nereti kredītņēmējiem sagādā raizes, jo viņi ar to nav rēķinājušies un arī procentu maksājumi ir gana liels finanšu sogs.

Soda procenti aug ļoti ātri

Arī soda procenti daudziem, ir īsta Morzes ābece. Jāsaka, ka soda procenti un to aprēķināšana tiešām ir visai plašs temats, jo līgumsods par laikā neatmaksātu aizdevumu var izpausties dažādi, taču visbiežāk kredītņēmējiem problēmas sagādā tas, ka tiek norādīta, kāda ir nokavējuma procentu likme dienā. Parasti tā nav pat 1%, līdz ar to, šķiet, ka procenti aug ļoti lēni, taču, veicot vienkāršus aprēķinus, var saprast, ka tas ir daudz un soda procenti uzaugs ļoti strauji, tieši tāpēc ir ļoti būtiski nepieļaut soda procentu piemērošanu.

Nebanku sektora patēriņa kredīts nav tas pats, kas ātrais kredīts

Vēl viena lieta, ko ļoti daudzi kredītņēmēji nesaprot, ir tā, ka ne visi nebanku sektora aizdevumi ir ātrie kredīti. Cilvēki paļaujas uz to, ka jebkurā brīdī ātri un vienkārši varēs iegūt aizdevumu vairāku tūkstošu eiro apmērā, taču patiesībā, ātrie kredīti ir aizdevumi aptuveni līdz 500 eiro. Ja nebanku sektora kreditors piedāvā aizņemties lielākas summas, tas jau ir klasificējams kā patēriņa kredīts un šāda aizdevuma saņemšanai vajadzēs pierādījumus maksātspējai, turklāt kredīti uz gadu ir jānoformē klātienē, kredītiestādes birojā. Ja neveidojat uzkrājumus un paļaujaties tikai uz aizdevumiem, tad ziniet, ka ar interneta vai telefona palīdzību varēsiet aizņemties tikai nelielas summas.

Kā redzams, ir ļoti daudz lietu, ko jāsaprot, lai droši varētu ņemt kredītus un tie jums nesagādātu raizes. Šie, protams, ir tikai daži piemēri, tāpēc ļoti būtiski pirms kredīta ņemšanas ir rūpīgi iepazīties ar līguma noteikumiem, un, ja rodas kādas neskaidrības, visus jau iepriekš noskaidrot. Tikai tad jūs varēsiet būt pārliecināts, ka vismaz teorētiski spēsiet pildīt savas saistības.

Lasi vēl

Komentāri (3)

  • -2
    Anita 17.10.2017, 16:24:44

    Ieteikums , neņemiet nekādus kredītus ,lai jūs pēc tam neuzturētu tos aizdevējus ,kuri saucas augļotāji. Šie ļaudis nekad nestrādās , bet iztiks no jūsu maksātajiem procentiem.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: