Kā zināms, budžeta plānošana var palīdzēt efektīvāk pārvaldīt savu naudu. Plānojot budžetu, jūs varat izsekot tam, kur tieši aizplūst jūsu nauda un saprast, cik daudz katrai izdevumu kategorijai patiesībā vajadzētu tērēt.

Vairāk par budžeta plānošanu lasiet portālā www.laenpro.ee. Tomēr, parasti budžeta plāns tiek attiecināts tieši uz tekošajiem, nemainīgajiem izdevumiem. Piemēram, tiek izplānots, cik naudas mēnesī jātērē pārtikai, cik komunālajiem pakalpojumiem, cik īrei utt. Šie tēriņi vairāk vai mazāk ir konstanti un tos arī viegli var iekļaut budžetā, taču ir arī tādi plānotie tēriņi, kas nav attiecināmi uz katru pārskata periodu. Piemēram, elektropreces, apģērbus, dāvanas un citas lietas mēs nepērkam katru mēnesi. Kā tad lai šādus tēriņus iekļauj budžetā?

       1. Izveidojiet aptuvenu saraktu ar visiem neregulārajiem tēriņiem gada griezumā

Tāpat, kā jūs veidojat kategorijas tekošajiem tēriņiem, uzskaitiet arī lielākos neregulāros tēriņus kādi jums bijuši iepriekšējā gadā. Sarakstā iekļaujiet visus lielākos pirkumus. Noteikti piefiksējiet arī tos izdevumus, kuri vairs nekad varētu neatkārtoties, piemēram, kādu plānotu operāciju, automašīnas remontu utt. Kaut arī tieši šādi tēriņi neatkārtosies, tas ļaus labāk izprast kopainu un pēc tam atšķirt neregulāros tēriņus no ārkārtas tēriņiem. Veltiet mazliet laika šī saraksta izveidei, lai pārliecinātos, ka esat iekļāvuši visus tēriņus.

       2. Izveidojiet aptuvenas neregulāro tēriņu kategorijas

Pēc tam, kad aptuveni esat piefiksējis, kādi tēriņi ir bijušu, mēģiniet tos sagrupēt pa kategorijām. Šajā posmā gan atsevišķi izdaliet neplānotos tēriņus, kā jau minētie neparedzētie izdevumi par veselības aprūpi, remontiem utt. Šos tēriņus plānot nav iespējams un tie ik gadu būs citādāki, tāpēc tos jāsedz no uzkrājumu fonda neparedzētām situācijām, bet ir noderīgi apzināties arī to esamību un aptuvenos apjomus. Pārējos tēriņus mēģiniet sagrupēt. Piemēram, ja iegādājāties auto riepas, maksājāt auto ekspluatācijas nodokli, maksājāt par auto apdrošināšanu utt., tā būs kategorija – auto izmaksas. Ja tērējāt naudu Ziemassvētku dāvanām, dzimšanas dienas dāvanām, bērnu ballītēm utt., tā būs kategorija svētki un dāvanas. Tā pat sagrupējiet arī visus pārējos izdevumus. Šie izdevumi noteikti atkārtosies ik gadu, vai vismaz ik pa dažiem gadiem, tāpēc labāk ir tos iekļaut budžetā un laikus tiem sagatavoties.

       3. Aprēķiniet, cik jums katra kategorija izmaksās mēnesī

Pēc tam jāveic visi aprēķini. Ikgadējiem tēriņiem tos veikt ir viegli – jāsaskaita kopā un jāizdala uz 12 mēnešiem. Ja 

maksājumi ir jāveic retāk, piemēram, auto riepas parasti tiek pirktas vien aptuveni reizi vairākos gados, veicot aprēķinus, jāņem vērā tikai tas naudas daudzums, kas tiek maksāts gadā. Ja riepas pērkat reizi četros gados un par tām samaksājat 100 eiro, gada griezumā tie būs 25 eiro.

       4. Krājiet naudu neregulārajiem tēriņiem katru mēnesi

Pēc tam, kad zināt, cik daudz naudas katru mēnesi jums izmaksā šie neregulārie tēriņi, varat šo summu atlikt katru mēnesi un pēc tam, jums nebūs jādomā, kur dabūt naudu. Jūs visus lielos ikgadējos maksājumus varēsiet veiksmīgi iekļaut savā budžetā un pat nejutīsiet nekādus finanšu satricinājumus, reizēs, kad būs jānopērk kas lielāks. Jāpiemin gan, ka neregulārie tēriņi ir jāpapildina ar rezerves tēriņiem, jo, kā jau tika minēts, tie ir tikai aptuveni aprēķini. Jūs katru gadu netērēsiet precīzi vienādas summas Ziemassvētku dāvanām, remontiem, elektroprecēm un citām lietām. Šie tēriņi var būt pat ļoti atšķirīgi katru gadu, tāpēc noteikti vismaz 10% katru mēnesi jānovirza rezervēm. Tad varēsiet sagatavoties gandrīz visiem tēriņiem un finansiālās situācija būs stabila un veiksmīga.

Neregulāro tēriņu iekļaušana pamata budžetā ļaus jums izvairīties no visdažādākajām negaidītām finanšu situācijām. Jums nebūs tik ļoti jāsatraucas un jāņem nauda no uzkrājumiem neparedzētām situācijām, vai jāizmanto kreditēšanas pakalpojumi, ik reizi, kad gribēsiet kaut ko nopirkt. Citus noderīgus finanšu padomus jums sniegs mūsu mājaslapa.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: