Pēc tam, kad pabeigta skola un atrasts darbs, vairums jauniešu pamet vecāku mājas un sāk dzīvot patstāvīgu dzīvi kā pieaugušie. Daudzi šajā brīdī domā, ka beidzot viņiem būs pilnīga brīvību un finansiālā neatkarība, taču vairums maldās.

Sapņi par izpriecu pilno dzīvi apstājas pie finansiālo pienākumu izpildes. Nereti jaunieši pat nespēj nosegt savas pamata vajadzības, kur nu vēl ietaupīt. Tad nu sākas bezatbildīga kredītu ņemšana, kas noved pie vēl lielākām finansiālām problēmām. Ko tieši var nodarīt bezatbildīga aizņemšanās variet lasīt portālā heti24.fi, bet viens ir skaidrs, uzsākot patstāvīgu dzīvi, pareizu finanšu principu ievērošana ir svarīgāka kā jebkad. Ko tad par finansēm būtu jāzina ikvienam jaunietim, kas nolēmis uzsākt patstāvīgu dzīvi?

 1. Patstāvīga dzīve gandrīz vienmēr izmaksā vairāk, nekā sākumā šķiet

Pirmā lieta, ko noteikti jāzina un kam jābūt gatavam, ir augstās dzīvošanas izmaksas. Dzīvot vienam nebūs lēti. Parasti, uzsākot pastāvīgu dzīvi, cilvēki domā, ka pamata lietas, kam vajadzēs naudu, būs īre, komunālie pakalpojumi un pārtika. Par tādām izdevumu grupām, kā transports, sadzīves preces, mobilā operatora pakalpojumi utt., nereti tiek piemirsts, bet kopā tas sastāda ļoti lielas summas. Tas var novest pie finansiālām problēmām, jo naudas var regulāri pietrūkt. Patiesībā jau pirms izvākšanās vajadzētu izveidot aptuvenu sarakstu ar visiem iespējamajiem izdevumiem, lai saprastu, vai dzīvot viens vispār varēsiet atļauties. Ja esat jau pasteidzies un uzsācis patstāvīgu dzīvi bez pienācīgiem ienākumiem, jādomā, kā tēriņus samazināt.

 1. Ir jāveido budžets, lai naudu netērētu nelietderīgi

Ja dzīvojat patstāvīgi, jums jābūt personīgajam budžeta plānam. Visticamāk, tas bija arī jūsu vecākiem, vai arī viņi laika gaitā bija iemācījušies pārvaldīt savas finanses bez tā, bet jums pašām noteikti ir jāveido budžeta plāns, vismaz tik ilgi, kamēr saprotat, kā efektīvi izmantot savu naudu. Lai izveidotu budžeta plānu, vispirms ir jāpiefiksē visi savi ienākumi un izdevumi jeb jāizveido naudas plūsma. Izdevumi jāpieraksta pa noteiktām kategorijām, piemēram, īre, komunālie maksājumi, pārtika, transports utt. Tad jūs varēsiet novērtēt, kurām izdevumu kategorijām tērējat savu naudu visvairāk un kur ir iespējams ietaupīt. Sākumā būs jāpiedomā līdzi tam, ko pērkat un kā tērējat savu naudu, bet vēlāk sekošana budžeta plānam jau izveidosies par ieradumu.

 1. Uzkrājumu veidošana ir obligāta

Daudzi jaunieši, izvācoties no vecāku mājām, vēl joprojām turpina paļauties uz vecāku labvēlību un paši savus uzkrājumus neparedzētām situācijām veidot nesteidzas, taču tādā gadījumā jūs nemaz neesat uzsācis patstāvīgu dzīvi. Patstāvība nozīmē, ka paļaujaties pats uz sevi jebkurā situācijā. Protams, var gadīties visādi un ārkārtas situācijā lūgt palīdzību tuviniekiem nav nekas slikts, tomēr ja jau pašā pamatā veidojat situāciju, ka tuviniekiem būs jūs jāatbalsta, tā nav palīdzības lūgšana, bet gan izmantošana. Jau no pirmās dienas, kad sākat dzīvot patstāvīgi, ir jāsāk veidot uzkrājumi. Varat to darīt arī pamazām, taču tas ir obligāts nosacījums, lai izveidotu stabilu finansiālo situāciju.

 1. Kredīti nav risinājums

Daudzi jaunieši īsti līdz galam neizprot to, kā darbojas kreditēšana un kādas ir bezatbildīgas aizņemšanās sekas, tāpēc bez liekas domāšanas steidz ņemt ātros kredītus, lai atrisinātu savas finansiālās problēmas vai pat vienkārši, lai varētu atļauties nodrošināt sev labāku dzīvi. Tā darīt nedrīkst. Šāda rīcība novedīs pie savu finanšu un kredītvēstures sabojāšanas ļoti agrā vecumā. Ja savus kredītus neatmaksāsiet, jūs ne vien zaudēsiet kaudzi naudas soda procentu, parādu piedziņas procesu un tiesvedības dēļ, bet arī vairs nevarēsiet izmantot kreditēšanas pakalpojumus, kad tas patiešām nepieciešams. Tieši tāpēc, ka jaunieši bezatbildīgi attiecas pret kredītiem, liela daļa kreditoru kredītus no 18 gadiem jeb lainaa 18v nemaz neizsniedz.

Finansiālā ziņā, pastāvīgas dzīves uzsākšana, nereti ir pats grūtākais laiks dzīvē. Tas ir brīdis, kad jāsāk veidot savu finansiālo stabilitāti, reizē domājot par iekārtošanos dzīvē arī citās jomās. Tas nekad nav viegli, taču, ja zināsiet, kā rīkoties un ko darīt, nepakļausiet sevi liekiem riskiem un varēsiet nostāties pats uz savām kājām jau pavisam drīz.

Lasi vēl

Komentāri (12)

 • 0
  Novadnieks 23.05.2017, 04:47:17

  Šitie visādi naudas gribētāji ir gatavi pat jaunus cilvēkus ievilkt parādu žņaugos,lai tik papildinātu savus pārblīdušos naudas maisus.Neiesaku nevienam taisīt kaut kādus parādus.Būsiet nelaimīgi visu atlikušo mūžu.Tad jau labāk knapināties ar Latvijā noteikto minimālo, cilvēka cieņas pazemojošo algu.

 • -1
  Viedais 23.05.2017, 14:38:00

  nabaga domāšana... Svešā nauda, piemēram, aizņēmums ir ļoti labs veids kā iegūt līdzekļus, lai attīstītu sevi, celtu kvalifikāciju, ieguldītu pelnošā lietā utt. Protams nosacījums ir naudas līdzekļu pareizs izlietojums. Piemēram studiju kredīts ir ļoti laba lieta, vienīgi ne taja gadījumā ja pēc augstskolas iesi strādāt par pārdevēju. Taču labas izglītības iegūšanai kredīts pilnīgi attaisnojama lieta

 • 0
  Anita 23.05.2017, 15:49:47

  Dzīvot uz parāda ir pilnīgi aplam, jo , lai mācītos , studentam vecāki varētu palīdzēt ar finansēm, ar noteikumu, ka vecākiem šajā valstī maksā algu , ar kuru var dzīvot paši un palīdzēt savām atvasēm,kamēr tas nostājas uz savām kājām t.i. iegūst amatu un sāk pelnīt paši . Bet tā ka dzīvojam tur, kur dzīvojam , ņemam tik kredītus , pat nezinot , kā un kad atdosim. Piemērs nav tālu jāmeklē , visa valdība un vadība ir parādā , tad kāpēc lai jaunā paaudze tā nedarītu.Slikts piemērs ir lipīgs.

 • -2
  Viedais 23.05.2017, 16:29:23

  Vai jūs varētu atļauties studentam palīdzēt ar studiju maksu 8000 - 12000 EUR gadā? Tāda ir kvalitatīva izglītība, kuru iegūstot tos 8000-12000 cilvēks var atmaksāt 1-3 gados bez problēmām.

 • -2
  Viedais 23.05.2017, 16:34:59

  Laiki mainās. Tāda lieta kā iegūt amatu vairs īsti nav... Arvien mazāk paliek tādu amatu skaidru, arvien vairāk ir nepieciešama nemitīga mācīšanās un dazādu sfēru prasmju apvienošana. Visu vienkāršo aizstāj automatizācija, digitalizācija, robotizācija. Un cilvēki kuri domā ka izmācīsies kaut vienyu lietu un varēs visu mūžu strādāt ir nolemti nabadzībai. Tā vienkārši ir evolūcija, jebkura sistēma tiecas kļūt arvien efektīvāka

 • 0
  Novadnieks 23.05.2017, 20:17:13

  Bijušajā PSRS straujus apgriezienus uzņem smadzeņu pūderizācija un globāla apčakaretizācija,ko veiksmīgi,lai iegūtu svešu naudu,izmanto dažādas aizdevējkompānijas.Tas viss notiek ar valsts vadības un valdības "svētību",kuri ir vienā katlā metami ar visiem citiem krāpniekiem un izspiedējiem.
  Neraksti te kaut kādas aplamības par nevajadzīgu,it kā,jau iegūtu amatu.Ja esmu galdnieks,ārsts vai apkopējs,tad tāds arī būšu vajadzīgs un tāds palikšu,lai kādas izācijas nebūtu.

 • -2
  Viedais 23.05.2017, 21:40:15

  Visās jusu minetajas amatu kategorijās - galdnieki, ārsti, apkopēji , pieprasījums pēc tam ir mazinājies aizvadītajā gadsimtā ar katru desmitgadi. Samazinās vel joprojām. Ne tikai Rietumos, bet arī pie mums. Ja cilvēks gribēs strādat savā profesijā un būt arī kaut cik pārticis, tad viņam būs jabūt ar vēl speciālākam zināšanām vai ļoti ļoti labs savā darbā

 • -1
  Viedais 23.05.2017, 21:44:20

  Saskaņā ar vairākiem pētījumiem ir tā ka turpmako 5 gadu laikā paredz ļoti strauju samazinajumu nepieciešamajam darba spēkam ļoti daudzās sfērās Eiropas valstīs un Ziemeļamerikā. Piemēram nepieciešamība pēc jūsu minētajiem ārstiem samazināies par ~20%, savukārt amatniecībā par 15%. Un tas viss saistībā ar to, ka arvien lētakas un izplatītākas kļūst tehnologijas, kas procesus padara efektīvākus, novērš cilvēciskas kļūdas utt.

 • 0
  Kurzemnieks 24.05.2017, 08:58:23

  Protams, ka uzņēmējam attīstībai kredīts ir nepieciešams.
  Lai arī jāatceras, ka izdzīvo tikai 5% no uzsāktās uzņēmējdarbības.


  Bet privātpersonai tas ir bīstams,
  jo banka vai aizdevējs savu stabili sagaida atpakaļ ar procentiem, kamēr cilvēka profesionālā attīstība vai karjera ir kā loterijā - izdosies, neizdosies..
  Te nav kā Norvēģijā, kur studiju kredītu var sākt atdot tad, kad jau ir stabils darbs ar labu atalgojumu.
  Bet pie mums tas, kas nav aizņēmies, nav piesaistīts pie ikmēneša maksājumiem kredīta atdošanai un var savilkt galus kopā no ienākumiem, kas viņam ir.

 • 0
  Kurzemnieks 24.05.2017, 09:08:28

  Viedais,
  daudz neskaties uz dažādām prognozēm un teorijām.
  Dzīvē viss ir savādāk un realitāte vienmēr ievieš korekcijas futurologu fantāzijās.
  Dakteri nebūšot vajadzīgi, ja?

  Ja esi students, tad tā arī saki:)

  Viena kārtīga globālā Lielā depresija un... sabrūk vispasaules virtuālais milzu naudas finansu burbulis.
  Ir arī tādas lietas kā revolūcijas,
  kuru iemesls ir liela liela nevienlīdzība starp dažādiem sabiedrības slāņiem.
  Vai muslimu migrantu dumpis Rietumeiropā?

 • -1
  Viedais 24.05.2017, 09:36:14

  Neesmu students, bet so speciali peetu, jo tas ir svarīgi. Ārsti būs nepieciesami mazāk, dēļ tehnologiju attīstības, taču to līdzsvaros sabiedrības novecošanās, tacu tik un tā kopējais procnts no sabiedŗības, kas tiek nodarbināts veselības aprūpē saruks. Kas nezin vēsturi, tam nevar apjaust nakotni. Ja skatamies atpakaļ uz iepriekšejam desmitgadēm, tad šīs samazināšanās tendences ir skaidri redzamas gan skaitļos, gan tam ir sociālekonomiskas izpausmes sabiedrībā.

 • 0
  Kurzemnieks 24.05.2017, 10:05:53

  Jau tagad tepat V- pilī sāk pietrūkst ārsti atsevišķās specialitātēs.
  Tam nav nekādas saiknes ar tehnoloģiju attīstību, vnk speciālistu, piem. LOR, deficīts.

  Bet, kopumā drīzāk pieļauju, ka valsts kapitālisma ideoloģijas apstākļos vnk 'apgriež' medicīnas nozari kā peļņu nenesošu, nekā tam būtu kādas objektīvas tendences.
  Tehnoloģijas ir laba lieta, tās atvieglo un uzlabo ārstu darbu, tomēr tas ir un paliek roku darbs.
  Un, vai samazinās sirds un asinsvadu saslimšanas utt., kam bieži par iemeslu ir stresa pilnais mūsdienu dzīvesveids?
  Tā kā, ja vieni faktori situāciju uzlabo, citi to atkal novienādo.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: