Senākā ēka Ventspilī piedzīvo savu renesansi. Ventspils ir pilsēta, kurā saglabājies vēsturiskais pilsētas tirgus laukums pilnā apjomā. Pilsētas Tirgus laukums kā apjoms veidojies 17. gs. pirmajā pusē. Tā izveidošanās un apbūve saistāma ar Kurzemes un Zemgales hercogistes uzplaukuma periodu hercoga Jēkaba laikā.

Visizcilākā celtne no tirgus laukuma kompleksa ir koka dzīvojamā ēka Tirgus laukumā 1 – vecākais saglabājies dzīvojamais nams Ventspilī un viena no senākajām koka celtnēm Latvijā. Tā celšana tiek datēta ar 1646. g. Par to liecina saglabājies manierisma stila bareljefs, domājams – kamīna virsdaļa, kas iemūrēts kādas telpas sienā. Uz tā datējums – “Anno 1646, renov. 1764” un iniciāļi – “H.W.”

No rakstītajiem avotiem ir zināms kāds Ventspils pilsonis – 1628. g. minētais Hanss Vandermans – tirgotājs, rātskungs un, iespējams, arī birģermeistars. Ļoti ticams, ka šādu augstu sabiedrisko stāvokli ieņemoša persona savu māju cēla tieši šajā no 17. gs. viedokļa visprestižākajā vietā – senā rātslaukuma malā. Pašlaik gan nav citu pierādījumu par Vandermanu kā eventuālu mājas cēlāju, kā vien šī iniciāļu sakritība.

Koka namam pieguļošā mūra vienstāva dzīvojamā ēka celta vēlāk – 1782. g. Saimniecības ēka tapusi tajā pašā 18. gs. un vēlāk tikusi izmantota kā iebraucamā sēta. Vārtu portālu datē ar 18. gs. otro pusi.

18. gs. par visu šo ēku īpašnieku kļuva Ulrihs Gothards Brauns. Viņa laikā māja atjaunota un uzceltas pārējās apbūves kompleksa sastāvdaļas – mūra noliktava gar Katrīnas ielu virzienā uz Ventu. 18. gs. mazā ieliņa gar šo celtni tā arī saucās – Brauna iela, un tikai pēcāk uz to attiecināja Katrīnas ielas nosaukumu. Vēlāk šo namu sauc par Šveicera namu (1854. Seub. – Johann Friedrich Schweizer, dz. 1827. g., tirgotājs, Sarkanmuižas pārvaldnieka dēls), bet 20. gs. tas nes jau Veinberga vārdu.

Īpašnieki celtnēm turpina mainīties, līdz kamēr 1940. g. viss komplekss tika nacionalizēts. Padomju laikā tur izvietojās dažādas tirdzniecības vietas, kā arī tirgus svaru noma, dzīvokļi un pat atskurbtuve...

1997. g. ēku komplekss tika privatizēts, un daļa ēku rekonstruētas un pielāgotas dažādām vajadzībām. Pāris gadus te darbojās restorāns un boulinga zāle. Kopš 2004. g. senās ēkas vairs netika izmantotas.

Taču kopš 2015. g. beigām ēkām Tirgus laukumā 1 ir jauns īpašnieks, kurš ar degsmi ir ķēries klāt pie seno ēku izpētes un rekonstrukcijas. Izmantojot citos vēsturiskos objektos gūto vērtīgo pieredzi, pamazām tiek atkal sakopts vēsturiskais mantojums, lai tas varētu godam iekļauties Ventspils Vecpilsētas vidē.

Paredzams, ka kompleksa mūra ēkā, ņemot vērā izdevīgo novietojumu, izmitināsies veikali. Kā pirmais jau š.g. 18. oktobrī pulksten 14.00 te durvis vērs dzērienu un vīnu veikals “AlkOutlet”, kurā par iespējami zemām cenām varēs iegādāties gan vīnus, gan citus populāru zīmolu kvalitatīvus alkoholiskos un bezalkoholiskos dzērienus. Ventspilī šis būs pirmais, bet kopumā jau sestais SIA Banderi S.IDE šāda koncepta veikals Latvijā. Par godu veikala atklāšanai vairākām precēm būs īpaši izdevīgas svētku cenas. Veikals sola rūpēties, lai ventspilnieku godu galdiem nekā netrūktu. Jāuzsver, ka šeit būs iespējams pasūtīt dzērienus, piemēram, kāzu galdam, saņemot papildu 5% atlaidi pirkumiem virs 200 €.

AlkOutlet veikala adrese:

Ventspilī, Tirgus laukumā 1 | P. - S. 9 - 21, Sv. -

tālrunis pasūtījumiem 2730 6376 | www.alkoutlet.lv

ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME

* Rakstā izmantots Livonijas ordeņa pils vadošās vēsturnieces Ingrīdas Štrumfas pētījums.

 

Lasi vēl

Komentāri (2)

  • 0
    Inese Mala 17.10.2016, 21:52:10

    Šķiet, mazliet neprecīzi. Pirms rekonstrukcijas vecākā daļa, pēc - ...

  • 0
    Barons 17.10.2016, 22:11:14

    O,es zin to māj,tur bij vien nelāb iestād krievlaikos.Pa tiem vārtiem,kas bilde,brauc iekša un ārā mellā Bert.Un milič tim,kas bij skurbulī tikuš,iztīrīj kabats līdz pēdejam kapeikam.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: